Recenzja słuchawek Sennheiser HD 400s

Przyjaciele, dziś rozmawiamy o kolejnej nowej słuchawce Sennheisera z małym "s" na końcu. HD 400s stanowią znaczne unowocześnienie dość starego modelu HD 400, który był raczej prostym, napowietrznym modelem słuchawek otwartych. W nowej wersji zmieniło się niemal wszystko, a teraz przyjrzymy się, czym charakteryzują się te słuchawki.

Co jest w pudełku?

Niewiele można powiedzieć o pakiecie. Wszystko jest tu standardowe, począwszy od pudełka, które zostało zaprojektowane w standardowym stylu firmy z ostatnich lat. Wraz ze słuchawkami dostarczany jest cienki futerał z tkaniny i to w zasadzie wszystko. Ale dziękuję również za etui, nie jest ono tutaj zbędne, ponieważ słuchawki są przeznaczone do użytku przenośnego.

Stylowa niemiecka prostota

W porównaniu z HD 400s różnica jest taka, jak niebo i ziemia. HD 400s to zupełnie inny zestaw słuchawek. Ich wygląd jest kwintesencją nowoczesnego kierunku projektowania obranego przez firmę Sennheiser - surowość, prostota, minimalizm, ale ze stylem i wrażeniem drogiego przedmiotu. Dokładnie takie są modele HD 400. Nie, ich cena nie jest wygórowana, ale zauważalna. Mogę zapewnić, że jakość wykonania i materiały są całkowicie adekwatne do ceny i bardzo dobre.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma co dyskutować z gustami, niektórzy uznają wzornictwo tych słuchawek za nudne, ale mnie się ono podoba. Jest coś atrakcyjnego w ich surowości i są one nieco podobne do monitorów HD 300 Pro, o których pisałem niedawno.

Ponieważ słuchawki zostały zaprojektowane jako przenośne, wiedzą, jak je złożyć. Nie można powiedzieć, że zajmują mało miejsca, ale mieszczą się w torbie lub plecaku, a dołączone etui nie jest zbędne.

Są dobrze wykonane i dobrze leżą na głowie.

Sennheiser HD 400s to słuchawki nauszne o konstrukcji zamkniętej. Ich poduszki uszne całkowicie zakrywają ucho, ale ich średnica nie jest zbyt duża, więc mogą być boleśnie zakręcone w środku dla osób o dużych uszach. Moje uszy są stosunkowo małe i noszenie słuchawek było bardzo wygodne, nawet przez dwie godziny. Pomaga w tym również miękkie wyściełanie poduszek usznych i szeroki pałąk na głowę. Nie powoduje uczucia ucisku na uszy i czaszkę. Wewnętrzna część pałąka jest laminowana gumą, co zapewnia dodatkową przyczepność, dzięki czemu słuchawki HD 400s pewnie leżą na głowie. Same poduszki słuchawki są wykonane z ceraty, która może powodować uczucie gorąca w lecie, co również warto wziąć pod uwagę.

Z pewnością nie chodziłabym w nich po domu. Powodem tego jest nie tylko rozmiar, ale nawet waga. Przy okazji, ten ostatni jest stosunkowo niewielki - waży nieco ponad dwieście gramów. Teraz mamy do czynienia ze słuchawkami przewodowymi. Przewód ma długość 1,4 m, jest lekki, miękki i nie przeszkadza w życiu. Przewód nie jest odłączany, na drugim końcu znajduje się przylutowane gniazdo mini-jack w kształcie litery L.

Na przewodzie znajduje się prosty pilot zdalnego sterowania. Posiada mikrofon, dobrej jakości, ale nie w głośnych miejscach. Na pilocie znajduje się jeden przycisk, który umożliwia przełączanie utworów, wstrzymywanie i odbieranie połączeń.

Jak brzmią?

Bardzo dobra jakość za te pieniądze. Biorąc pod uwagę cenę i wielkość przetworników, trudno mieć do nich jakiekolwiek zastrzeżenia. Szczegółowe tony wysokie, średnie obecne, ale słabe, basy wyczuwalne. W dźwięku podoba mi się wszystko, ale są rzeczy, które chciałbym poprawić - trochę bardziej szczegółowe wysokie tony i może trochę mniej basu.

Ale to nawet nie jest skarga, lecz raczej życzenie. Prawdę mówiąc, trudno oczekiwać, że słuchawki za 70 dolarów będą brzmiały jak monitor. I nie jest to od nich wymagane. Z HD 400s można po prostu cieszyć się słuchaniem dowolnego gatunku muzyki. Myślę, że wielu ludzi będzie z nich zadowolonych, zarówno tych, którzy lubią mocne bity, jak i tych, którzy lubią melodyjne gitary. Dźwięk jest zrównoważony i przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców, ale takich, którzy będą w stanie odróżnić złe słuchawki od dobrych w umiarkowanym przedziale cenowym.

Słuchawki podłączyłem zarówno do smartfona Xiaomi Mi Mix 2s, jak i do zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego ASUS Xonar MkII. To ostatnie nie zmieniło obrazu, w końcu żywiołem HD 400s jest smartfon i serwisy streamingowe. I w tym modelu użytkowania słuchawki są w porządku. Podobnie jest z izolacją akustyczną. Miseczki nie są wykonane ze szczególnie grubego plastiku, ale słuchawki są wygodne na zewnątrz, a nawet w podziemiach. Nie ma potrzeby zwiększania głośności do maksimum.