Kino w Twoim domu!

jak zamontować kino domoweJak stworzyć prawdziwe kino w zaciszu własnego, domowego kąta? Wystarczy zastosować się do kilku zasad zaprezentowanych w tekście. Po pierwsze, należy oszacować rozmiar pomieszczenia, w którym ma znajdować się zestaw kina domowego, by harmonijnie wkomponował się w salon lub inne wyznaczone do tego pomieszczenie. Następnie, wybrać konkretne miejsce, w którym będzie znajdować się odbiornik telewizyjny, zwykle znajdujący się w centrum, a więc względnie symetrycznie w stosunku do ścian bocznych. Wszystkie dodatkowe elementy, takie jak wzmacniacze, odtwarzacze, głośniki wymagają większej uwagi w kwestii lokalizacji, dlatego w tym wypadku, warto zwrócić się o pomoc fachowca.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na efekt płynący z kina domowego jest ilość światła, bowiem w przypadku jego dużej ilości, wymaga użycia telewizorów LCD o wysokim kontraście i praktycznie wyklucza zastosowanie projektora o profesjonalnych właściwościach, zbliżonych do efektu kinowego. Co więcej, wybór projektora zależny jest również od klasy i parametrów innych sprzętów, zły dobór części składowych elementów kina domowego, w konsekwencji może prowadzić do złej jakości wytwarzanego obrazu. Istotną kwestią w budowaniu kina domowego jest również sfera dźwiękowa, bowiem profesjonalne kino to nie tylko obraz, ale i krystalicznie czysty dźwięk. Niemniej, kino do domowego użytku nie wymaga efektów dźwiękowych w konfiguracji 7.1. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie pięciu głośników i subwoofera. Warto pamiętać o tym, że sprzęt audiowizualny to nie tylko wszelkiego rodzaju projektory, odtwarzacze czy głośniki. To także okablowanie, które stanowi stosunkowo duży udział w kosztach. Niemniej, fachowo wykonane systemy wyposażone są we wszystkie potrzebne przewody wbudowane w ściany i sufit pomieszczenia mieszkalnego, pozwala na wyeliminowanie dodatkowych połączeń w późniejszych etapach inwestycji. Dlatego w przypadku montażu samej instalacji, warto zwrócić się o pomoc do specjalistycznej firmy.

montaż kina domowegoPo wykonaniu tych wszystkich wymienionych już kroków, należy zwrócić uwagę na dobór elektroniki, w której skład wchodzą takie elementy jak amplituner, który daje możliwość wielu różnorodnych sposobów modelowania efektów dźwiękowych jak i wizualnych. Do elektroniki, zalicza się również głośniki. Na rynku RTV/AGD można znaleźć zarówno takie, które nadają się do zabudowy, jak i takie w samodzielnej obudowie, które również wspaniale wkomponują się w zaaranżowany już sprzęt kina domowego. Jak widać, dobór sprzętu, wszystkich dodatkowych elementów to wbrew pozorom proces skomplikowany. Dlatego warto zastanowić się nad kwestią, czy stać nas na taką inwestycję nie tylko pieniężną, ale i czasową. Dla osób, które nie bardzo mają pojęcie na temat elektroniki, poleca się zatrudnienie specjalistycznej firmy, która uprości ten skomplikowany proces.