Czy wybrać system dwu-, czy wielokanałowy?

system dwukanałowyGdy mamy do czynienia z naprawdę zaawansowanymi użytkownikami sprzętu audio i wideo, możemy mieć pewność jednego – będą mieli oni określone i bardzo konkretne oczekiwania. Osoby takie doskonale wiedzą, co chcą kupić, jeśli więc mają jakieś problemy, wiążą się one przede wszystkim z organizacją środków finansowych niezbędnych do sfinalizowania zakupu. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku początkujących entuzjastów tego rodzaju rozwiązań, ci bowiem często zadają pytania dotyczące najbardziej optymalnych rozwiązań. Szczególnie zagadkowy wydaje im się wybór, jakiego trzeba dokonać decydując się na dwukanałowe stereo oraz wielokanałowe kino domowe.

Analiza rynku podpowiada, że właśnie druga z wymienionych opcji umożliwia wejście w posiadanie sprzętu bardziej uniwersalnego, gdy jednak staje się ona bardziej wnikliwa nie można nie zauważyć tego, że o popularności kina domowego można mówić jako o modzie albo trendzie wylansowanym ze względów komercyjnych. Gdy zastanawiamy się nad tym, które z rozwiązań sprawdzi się najlepiej podczas odtwarzania muzyki, nie powinniśmy zapominać o tym, że rynek muzyczny w zdecydowany sposób opowiada się za nagraniami dwukanałowymi. Wiele wskazuje na to, że tendencja taka nie będzie jednorazowa. Jeśli więc mamy do czynienia z argumentem nawiązującym do przyszłych zmian, ma on dość wątpliwe znaczenie. Tymczasem do odtwarzania nagrań dwukanałowych, taki sam sprzęt wystarcza w zupełności, a niektórzy eksperci uważają, że takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie dźwięku najwyższej jakości. Tu warto zresztą podkreślić, że na rynku brak powszechnie dostępnych środków, które pozwalałyby na podniesienie jakości nagrań dwukanałowych dzięki temu, że zastosowana zostanie większa liczba kanałów w czasie ich odtwarzania.

system wielokanałowyOczywiście, często mamy do czynienia z wielokanałowymi efektami specjalnymi, trudno jednak utrzymywać, że mają one wiele wspólnego z wysoką jakością. Jeśli więc myślimy o wykorzystywaniu systemów wielokanałowych po ro, aby za ich pośrednictwem odtwarzać muzykę, powinniśmy uświadomić sobie, że jest to marnotrawny sposób wykorzystania sprzętu. Ma to duże znaczenie już choćby dlatego, że system dwukanałowy można dostać nawet za połowę ceny systemu wielokanałowego. Naturalnie, sytuacja zmienia się wówczas, gdy zastanawiamy się nad odtwarzaniem filmów, nie ulega bowiem wątpliwości, że w takiej sytuacji zwiększona liczba kanałów daje spore korzyści. Ścieżki filmowe stosują zapis wielokanałowy, kompletny ich odbiór jest więc możliwy przede wszystkim wówczas, gdy wykorzystuje się sprzęt wielokanałowy. Oczywiście nie oznacza to wcale, że dwukanałowy odbiór filmów jest pozbawiony sensu.