Multiroom jako dźwiękowe centrum domowej rozrywki - Część I

zalety multiroomuMultiroom to już hasło, z którym chyba każdy z nas się spotkał. Dla niektórych nadal jednak jest niezrozumiałe, ponieważ nawet tłumaczenie dosłowne nam tutaj nie powie zbyt wiele. Przede wszystkim będzie to wielostrefowe rozwiązanie z dostępem do systemu dźwięku. Najlepiej wizualizować sobie sprzęt, który w domu będzie nam służył do rozrywki, wszelka elektronika i różne urządzenia. Jeśli chcemy część sprzętu usunąć i ukryć, tak by nie było go widać można zacząć właśnie marzyć podświadomie o tak zwanym systemie multiroom. Chodzi o to, by rano budziła nas nasza ulubiona muzyka, która krok po kroku przejdzie za nami do łazienki. Po wciśnięciu przycisku wszystko będzie dalej kierowało się już samo. W Sali kinowej w domu można stworzyć wyjątkowe warunki i doskonały charakter. Można również przez multiroom skutecznie dobierać sobie dźwięk i prowadzić systemy zintegrowane. To na tym będzie właśnie polegał multiroom, który początkowo zaczął rozwijać się na terenie Stanów Zjednoczonych, a obecnie stał się już rozwiązaniem, które jest na całym świecie powszechnie stosowane.

Multirrom to niezwykle wygodne rozwiązanie, dla tych osób, które cenią sobie nowoczesne podejście do wnętrz i stosowanie form minimalistycznych, gdzie sprzęt będzie praktycznie niewidzialny. Jedne urządzenia tam widoczne to klawiatury, dzięki którym wszystkim będzie można swobodnie sterować. Czasami widoczne są głośniki, które jednak bardzo często montuje się jednak płasko na suficie. Coraz częściej również tutaj znaczenie mają aplikacje na smartfona i tablety. Jeśli chcemy mieć taki system to najlepiej podjąć już stosowane prace w czasie projektowania mieszkania czy domu. Wtedy będzie można najlepiej wszystko rozplanować i zamontować. Również w momencie, gdy chce się realizować generalny remont można się na taką formę zdecydować. Już na samym początku trzeba bowiem odpowiednio określić sobie swoje potrzeby, ponieważ dzięki temu będzie można dalej planować cały system od podstaw i wszystko będzie idealnie zrealizowane. Pojawić się może również forma rozwiązań bezprzewodowych, które są wygodne, jednak nie zawsze będą dobrze wszystko rozwiązywać.

jak działa multiroomCzasami jest również kwestia związana z prowadzeniem dźwięku przy niskiej czy dużej mocy i dlatego trzeba tutaj stosować kable o bardzo dobrej jakości, by uzyskać dobry dźwięk. W tym przypadku może się bowiem okazać, że bez kabli, na bezprzewodowych rozwiązaniach nic nie będzie dobrze funkcjonować. Tutaj trzeba zadbać o małe odległości, jeśli chce się stosować bezprzewodowe rozwiązania. Jeśli chodzi o działanie multiroom to będzie polegać na tym, że poszczególne strefy są niezależnie uruchomione i pracują w taki sposób, by we wszystkich lokalizacjach użytkownik otrzymał to na czym będzie mu rzeczywiście najbardziej zależeć. Jako serce tego systemu będą występować różne źródła dźwięku a także różne wzmacniacze strefowe. Stosuje się bardzo często dodatkowe transmitery czy inne dekodery sygnału, które będą dawały lepsze efekty. Sprzęt jest tak umiejscowiony, tak by jego poszczególne elementy były dostępne a jednocześnie urządzenia dobre skonfigurowane. Jeśli wybierzemy dobrą strefę i odpowiednie sterowanie to powinniśmy usłyszeć w głośnikach taki dźwięk, na którym będzie nam rzeczywiście zależeć. Na pewno jest to ciekawe i praktyczne rozwiązanie, które będzie się wykorzystywać w wielu sytuacjach, dlatego jeśli mamy taką możliwość można go zastosować.