Recenzja Beyerdynamic Custom Studio - w cieniu starszego brata

Znam słuchawki Beyerdynamic od czasów, gdy nie były one łatwe do kupienia. To, co wiedziałem wtedy o pełnowymiarowych słuchawkach Beyerdynamic, to fakt, że były to słuchawki wysokiej jakości, niezawodne, produkowane w Niemczech i bardzo drogie. Dziś słuchawki Beyerdynamic nie są rzadkością, można je zamówić, a ich ceny nie są już tak wygórowane. Jednak takie atrybuty jak jakość, niezawodność i pożądany napis "Made in Germany" są na szczęście obecne w wielu modelach. Istnieje cała seria słuchawek Beyerdynamic w wersji zamkniętej, półotwartej i otwartej o różnych parametrach. Jednym z najbardziej znanych modeli jest Beyerdynamic DT770, który zebrał wiele pozytywnych recenzji i spoczywa na laurach. Sama firma Beyerdynamic rzadko, ale trafnie rozszerza swoją ofertę.

Zamknięte słuchawki dynamiczne Beyerdynamic Custom Studio nie są wcale nowym modelem, ale mają ciekawe cechy, które odróżniają je przede wszystkim od modelu DT770. W tej recenzji nie tylko omówię model Beyerdynamic Custom Studio, ale także porównam go z Beyerdynamic DT 770 Pro 80 ohm w najważniejszych kwestiach.

Dane techniczne słuchawek:

  • - Typ konstrukcji: pełnowymiarowa zamknięta;
  • - Typ kierowcy: dynamiczny;
  • - Impedancja: 80 Ω;
  • - Czułość: 96dB;
  • - Zakres częstotliwości: 5 - 35000 kHz;
  • - Kabel: odłączany, skręcany (długość 1,2 m, rozciągliwy do 3 m);
  • - Wtyczka: Wtyczka prosta, 3,5 mm (dołączony adapter 6,3 mm);
  • - Masa (bez kabla): 290 g.

Opakowania i akcesoria

Słuchawki Beyerdynamic Custom Studio są dostarczane w dużym kartonowym pudełku, wykonanym w większości w kolorze czarnym, na którym znajduje się wiele informacji. Na przedniej stronie znajduje się zdjęcie słuchawek i informacja, że model należy do serii "Profesjonalne produkty audio", ma suwak (przełącznik) audio i jest wyprodukowany w Niemczech. Napisano również, że studia niestandardowe są przeznaczone do użytku studyjnego i domowego. Słuchawki Custom Studio można dostosować pod względem wyglądu (dzięki wymiennym nakładkom na nauszniki) oraz zmiany kabla (opcja). Firma Beyerdynamic wypuściła na rynek oddzielny kabel mikrofonowy do słuchawek, co rozszerza możliwości ich wykorzystania.

Wewnątrz pudełka znajduje się kolejne pudełko zawierające same słuchawki, odłączany skręcany kabel (o długości 1,3 m z możliwością rozciągnięcia do 3 m), cienkie syntetyczne etui, przejściówkę z 3,5 na 6,3 mm, klucz do wymiany wymiennych wkładek na muszlach oraz instrukcje w czterech językach (ukraiński, rosyjski niedostępne). Istnieje możliwość zmiany wyglądu misek, ale same wkładki nie wchodzą w skład zestawu (są dostarczane z innymi modelami). Nakładki można kupić osobno, ale nie są one bardzo tanie.

Wszystkie zestawy Custom Studio sprawiają wrażenie produktów o wysokiej jakości i niezawodności, ale sam zestaw nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wolałbym też zobaczyć kompletną walizkę, ale niestety...

Projektowanie i ergonomia

Konstrukcja aparatu Beyerdynamic Custom Studio różni się od modeli 770, 880 i 990. Słuchawki Custom Studio mają przeprojektowane nauszniki, które nie są całkowicie okrągłe, lecz mają dwa łuki (górny, dolny) i dwie krótkie linie proste (prawy, lewy), co nadaje im bardziej nowoczesny, zaawansowany technologicznie wygląd.

Poduszki uszu pozostają welurowe, ale zmieniły kolor z szarego (DT770) na czarny. Nieco przeprojektowany został pałąk słuchawek, po którego wewnętrznej stronie zwiększono ilość wyściółki, podzielono go na 2 strefy (prawy i lewy półokrąg), a na środku widać jego zagłębienie. Nie było to jednak w żaden sposób odczuwalne na mojej głowie. Oznaczenia kanałów (R, L), w odróżnieniu od modelu DT770, zostały przeniesione do wewnętrznej części, co pogorszyło czytelność.

Ważną różnicą konstrukcyjną między aparatem Custom Studio a DT770 jest wymienny kabel podłączany do lewej czaszy. Kabel wyraźnie zatrzaskuje się w kubku, ale wtyczka ma specjalne wycięcie, które trzeba dopasować do występu w lewym gnieździe kubka, co nie jest zbyt wygodne.

Inną ciekawą innowacją w modelu Custom Studio jest specjalny suwak (przełącznik) służący do zmiany poziomu basu. Suwaki znajdują się na obu muszlach i mają 4 pozycje oznaczone w instrukcji jako "Light Bass" (lekki bas), "Linear" (liniowy), "Bass Boost" (wzmocnienie basu), "Vibrant Bass" (wibrujący bas). Na pudełku i w instrukcji znajduje się również wykres sekcji AFC, pokazujący zmiany basów przy różnych położeniach suwaka. Na samych czaszach poziom basów po przełączeniu suwaka jest oznaczony kropkami - największy rozmiar kropki odpowiada największej ilości basów (instrukcja mówi wszystko).

Model Custom Studio wygląda na masywniejszy, ale w rzeczywistości jest tylko o 20 g cięższy od DT770. Wydaje mi się, że model Custom Studio ma większą siłę docisku niż DT770 i sztywniejsze poduszki uszne. Porównując profile, poduszki słuchawki Custom Studio wydawały się nieco wyższe niż w przypadku DT770. Dzięki temu w pobliżu uszu jest więcej miejsca, co pozwala na wolniejsze nagrzewanie się uszu podczas słuchania. Komfort noszenia aparatu Custom Studio na głowie i zasięg wkładek dousznych może zależeć od osobistych odczuć.

Dźwięk

Na opakowaniu Beyerdynamic Custom Studio znajduje się informacja: "...do zastosowań studyjnych i domowych", natomiast na opakowaniu DT770 napisano: "Analityczny dźwięk...krytyczna muzyka i monitorowanie dźwięku". Na tej podstawie, jeszcze przed odsłuchem, stwierdziłem, że Custom Studio to nie tylko szczegółowy i analityczny dźwięk, ale także model muzyczny. A możliwość dostosowania basów przekonała mnie, że słuchanie normalnej muzyki na słuchawkach nie jest moim najmniejszym zmartwieniem. Słuchawki mają impedancję 80 omów i czułość 96 dB, dlatego lepiej połączyć je z mocniejszym źródłem dźwięku - lub odpowiednimi odtwarzaczami, lub ogólnie odtwarzaczami stacjonarnymi. Można ich słuchać także za pomocą smartfonów, ale to zupełnie nie to samo... Głównym położeniem suwaka w Custom Studio podczas słuchania była pozycja "Linear".

Teraz o samym dźwięku i porównaniu z DT770. Porównałbym szerokość sceny Custom Studio do DT770, ale DT770 wydawał się być bliżej i brzmiał lepiej w głębi.

Bas w modelu Custom Studio jest jedną z różnic w brzmieniu w porównaniu z DT770. Bas modelu Custom Studio jest porównywalny z basem modelu DT770 w pozycji "Bass Boost", ale bas DT770 jest bardziej wyrazisty strukturalnie i ma lepsze wybrzmienie. Dodanie basu za pomocą suwaka Custom Studio zwiększa jego masę, ale nie siłę uderzenia. Podczas słuchania niektórych kompozycji jazzowych z kontrabasem i partiami perkusyjnymi, wokale w DT770 "grzęzły", a wyrazistość basu w elektronice była nieco męcząca. W klasycznym rocku bardziej podobało mi się brzmienie basów z Custom Studio, ponieważ nie było efektu uderzania w bęben basowy, czym DT770 czasami grzeszyły.

Z punktu widzenia zwykłego słuchania muzyki na basie wolałem Custom Studio, ale do analitycznego słuchania basu, kontrabasu i perkusji wybrałbym DT770.

Średnica w Custom Studio nie jest zbyt wyraźna, ale jest słyszalna i naturalna, bez "napompowanych emocji". Podobało mi się brzmienie instrumentów akustycznych w zakresie średnich tonów (fortepian, gitary akustyczne, instrumenty dęte drewniane, niektóre instrumenty perkusyjne). Wokale również brzmiały świetnie z Custom Studio - głosy męskie i żeńskie były słyszalne bez żadnych zniekształceń. Podobała mi się średnica w modelu Custom Studio i uznałem ją za bardziej "właściwą" niż w DT770, gdzie średnica była nieco odsunięta na dalszy plan, a niższa średnica brzmiała bardziej masywnie, co jest dobre dla wokali.

Pasmo przenoszenia tonów wysokich w modelu Custom Studio jest również inne niż w DT770. Z recenzji wynika, że wielu słuchaczy narzeka na oddanie górnych częstotliwości przez DT770. Nawet na wykresie AFC widać, że góra DT770 jest podniesiona, bardziej wyrazista i szczegółowa, zdanie na pudełku "Analityczne brzmienie" w odniesieniu do góry uzasadnia się samo. Nie oznacza to, że górne częstotliwości są "obcięte" lub "ściśnięte" w Custom Studio, ale zdecydowanie przyciągają mniej uwagi. Wspomniany wcześniej suwak Custom Studio nie tylko zmienia poziom basów, ale także wpływa na ogólny balans częstotliwości, co zmienia sytuację w zakresie tonów wysokich. Przeniesienie głośnika wysokotonowego w modelu Custom Studio wydaje się być rozsądnym kompromisem, pozwalającym zachować szczegółowość i muzykalność dźwięku.