Pełnowymiarowe słuchawki Beyerdynamic oferują szeroki wybór modeli. Jednymi z najbardziej znanych są DT 770 zamknięty, DT 880 półotwarty i DT 990 otwarty. Powyższe serie słuchawek, oprócz konstrukcji akustycznej, mogą charakteryzować się także różnymi wartościami impedancji i różnymi wersjami. I to nie licząc edycji specjalnych (limitowanych). Jak widać - jest wybór i to niebagatelny.
Od czasu do czasu pisałem recenzje niektórych z przedstawionych powyżej modeli, porównując je ze sobą. Teraz Beyerdynamic DT 880 w dwóch wersjach: Beyerdynamic DT 880 Edition i Beyerdynamic DT 880 PRO. Wcześniej spotkałem się z opiniami, że PRO to seria profesjonalna do pracy z dźwiękiem (co jest logiczne, biorąc pod uwagę nazwę), a Edition to słuchawki do słuchania muzyki. Dodatkowo, na pudełku Edycji znajduje się napis "Your enjoyment, Your Music". A teraz mam okazję osobiście porównać wersje Edition i PRO i wyrobić sobie własną opinię.
Specyfikacja DT 880 Edition:
- - Typ konstrukcji: pełnowymiarowa, półotwarta;
- - Typ kierowcy: dynamiczny;
- - Impedancja: 32 ohm (dostępne w wersjach 250 i 600 ohm);
- - Czułość: 96dB;
- - Zakres częstotliwości: 5-35000 Hz;
- - Kabel: Prosty, stały (długość 3m);
- - Wtyczka: Wtyczka prosta, 3,5mm (adapter do 6,3mm w zestawie);
- - Waga (bez kabla): 290g.
Model Beyerdynamic DT 880 PRO ma praktycznie identyczną specyfikację z wyjątkiem oporności 250 ohm, skręcanego kabla i wagi 295g.
Opakowania i pakowanie
Słuchawki Beyerdynamic DT 880 Edition dostarczane są w dużym kartonowym pudełku, które jest znacznie większe niż DT 880 PRO. Opakowanie zewnętrzne to połączenie bieli, czerni i pomarańczy, a także zdjęcie słuchawek z profilu. W przeciwieństwie do serii PRO, w DT 880 Edition zmieniono napis na obudowie. To jest teraz, powtarzam, Twoja przyjemność, Twoja muzyka. Ponieważ DT 880 Edition jest dostępny w trzech wersjach rezystancji (32, 250 i 600 omów), konkretna wartość jest zaznaczona czarnym markerem na pudełku. Tabela na górnej części pudełka wskazuje również optymalne zastosowanie modyfikacji słuchawek, od przenośnych odtwarzaczy (32 omy) do systemów Hi-End (600 omów).
Pełnowymiarowe słuchawki Beyerdynamic są standardowo wyposażone w pozłacany adapter 3,5 mm na 6,3 mm, książeczkę gwarancyjną oraz promocyjną 4-stronicową kolorową książeczkę. Jednak miłym zaskoczeniem było dla mnie dołączenie do zestawu miękkiego etui (torby). Etui jest czarne, wykonane z ekoskóry, z logo firmy na górze srebrnymi literami. Walizka ma zapinaną na zamek górę i uchwyt do przenoszenia. Wewnątrz znajduje się piankowy ochraniacz z wyciętą formą dopasowaną do słuchawek. W średniej kategorii cenowej słuchawek Beyerdynamic, model DT 880 Edition jest jedynym, który posiada takie miękkie etui. Inne słuchawki posiadają tylko miękkie etui, które chroni słuchawki przed zarysowaniem.
Projektowanie i ergonomia
Wzornictwo słuchawek Beyerdynamic serii 770, 880 i 990 jest rozpoznawalne i wykazuje podobieństwa w szarych welurowych poduszkach nausznych, pałąku z ekoskóry, kształcie muszli i sposobie ich mocowania. Słuchawki Beyerdynamic DT 880 Edition posiadają wszystkie powyższe elementy, ale seria Edition ma kilka różnic w stosunku do serii PRO. Stalowy pałąk jest również tapicerowany ekoskórą, ale bez metalowych przycisków, więc tapicerki nie można zdjąć. Numer modelu jest wybity na poszczególnych płytkach, które są przymocowane do nauszników. Model DT 880 PRO ma numer nadrukowany ciemnoszarą farbą bezpośrednio na srebrnych nausznikach. Uchwyty kubków w serii Edition są szare (dopasowane do koloru kubków), w wersji PRO są czarne. Kabel w DT 880 Edition jest prosty i ma długość 3 m. W przypadku DT 880 PRO kabel jest skręcony (ok. 1,5 m) i może być rozciągnięty do 3 m. Obie wersje posiadają pojedyncze mocowanie kabla, do lewego kielicha. Nie znalazłem żadnych innych zauważalnych różnic w konstrukcji Edition i PRO.
Przy bardzo podobnym wyglądzie, siła zacisku DT 880 Edition była słabsza niż w przypadku 880 PRO. Do słuchania w domu, bez potrzeby ruchu, bardziej podobała mi się ergonomia DT 880 Edition w tym parametrze.
Dźwięk
W zakresie słuchawek Beyerdynamic DT 770, 880, 990, 880 są dla mnie najbardziej zrównoważone brzmieniowo. Zwróciłem uwagę, że zgodnie z informacjami na opakowaniu, DT 880 Edition 32 ohm jest uważany za optymalny do użytku z przenośnymi odtwarzaczami Hi-Fi, DT 880 Edition 250 ohm do systemów audio Hi-Fi, a DT 880 Edition 600 ohm do systemów Hi-End. Innymi słowy, wydaje się, że słuchawki 32 Ohm nie wymagają mocnego źródła. W praktyce jednak tak się nie stało i DT 880 Edition 32 ohm będą w pełni grywalne tylko z urządzeniami stacjonarnymi, co trzeba brać pod uwagę.
Strona internetowa Beyerdynamic opisuje dźwięk DT 880 Edition jako "bardzo neutralny i zrelaksowany". Ze słowem neutralne mogę się zgodzić, ale relaksujące raczej nie - do takich zadań lepiej przyjrzeć się innym modelom, niekoniecznie wśród Beyerdynamiców. DT 880 Edition brzmi tak samo analitycznie jak wersja PRO, ale z własnymi specjalnymi cechami.
Beyerdynamic DT 880 Edition bardzo dobrze budują scenę dźwiękową w całym zakresie. Charakteryzuje się lekkością i zwiewnością. Słuchacz jest niejako oddalony od sceny i otoczony samymi dźwiękami, co daje poczucie przestrzeni. Częstotliwości basów w słuchawkach są trochę niskie. Bas jest precyzyjny, brzmi szybko, trochę sucho i brakuje mu naturalności. Średnie częstotliwości są neutralne i przejrzyste. Słuchawki bardzo dobrze radzą sobie z damskimi wokalami, ale męskim wokalom brakuje nieco cielesności. Instrumenty są dobrze rozdzielone w przestrzeni, ich partie są wyraźnie słyszalne i rozróżnialne. Oddanie średnicy jest analityczne, ale wciąż trochę brakuje mu masy. Głośniki wysokotonowe są lekko zaakcentowane, co jest charakterystyczne dla wielu modeli Beyerdynamic. Nadaje to dźwiękowi dodatkową zwiewność i sprawia, że muzyka jest bardziej szczegółowa w obszarze wysokotonowym. Jednocześnie w tym zakresie można czasem odnieść wrażenie pewnej syntetyczności. Na przykład w niektórych partiach solowych gitary elektrycznej w wysokich tonach nie zawsze brzmiało to prawdziwie. Trochę cierpi też naturalność skrzypiec.
Porównując Beyerdynamic DT 880 PRO i DT 880 Edition, wersja PRO brzmi bardziej ważko. Jedyną rzeczą, w której PRO ustępuje Edition, jest szerokość sceny. DT 880 PRO ma bardziej kierunkowy dźwięk do słuchacza, z lepszą głębią. Każdy z zespołów zyskał, nieco pozbawioną wersji Edition, cielesność. Wpłynęło to pozytywnie na naturalność barw instrumentów i głosów, dodając naturalności muzyce. DT 880 PRO grał bardziej zbalansowanie niż DT 880 Edition. Pomimo tego, że słuchawki DT 880 PRO są słuchawkami monitorowymi, nie brzmią one w sposób oczywisty nijako czy nudno, podobnie jak słuchawki DT 880 Edition.