Recenzja Audio-Technica ATH-MSR7 - jedne z najlepszych w swojej klasie

Dziś porozmawiajmy o słuchawkach, które przetrwały próbę czasu. Model ze średniej półki cenowej, w którym zastosowano szereg ciekawych konstrukcji SonicPro, zarówno pod względem brzmienia głośników, jak i tłumienia i izolacji hałasu.

Więcej o SonicPro możecie dowiedzieć się w poniższym klipie:


Odtwórz



Opakowania i pakowanie
Słuchawki przychodzą w typowym dla słuchawek overhead pudełku z dobrej jakości kartonu. Wewnątrz słuchawek znajdziemy skórzane etui, trzy kable (1,2m z blokiem słuchawkowym, 1,2m bez bloku słuchawkowego i 3m kabel bez bloku słuchawkowego) oraz dokumentację. Wszystko zrobione dobrze, solidny średni poziom. Bez zbędnych ceregieli, ale nie czuć, że się oszczędza.

Użyteczność i wygląd
Słuchawki mają wystarczająco dobry uchwyt, jednoczęściową konstrukcję z wykorzystaniem metalu i plastiku, poduszki nauszne wykonane są z miękkiej i wystarczająco wygodnej ceraty. Jedyny zarzut jaki mam do montażu to skrzypienie jednego z kubków podczas obracania się na osi, choć ta osobliwość występuje rzadko.

Dźwięk
Driver: Dynamic, 45mmEmpedancja
- 35ΩZakres
- 5Hz - 40kHzCzułość
-

100dB/mWarunki testowe:
MacBook Pro + TEAC HA-P90SD + Teac HR Audio PlayerGoogle
Pixel + Hidizs Sonata HD + Google MusicDźwięk

MSR7








jest








po jaśniejszej stronie mocy. Analityczna i nie zwiotczała średnica, nacisk na skrzyżowanie górnego środka i wyższych częstotliwości. Od razu możemy postawić kropkę nad "i": słuchawki bardziej pasują osobom, które szukają dostarczenia dźwięku w stylu monitorowym, z odrobiną muzykalności, a nie będą odpowiadać tym, którzy szukają gęstego, skondensowanego brzmienia z naciskiem na bas. Scena jest średniej szerokości i głębokości. A teraz więcej szczegółów...

Niskie częstotliwościBas
jest chmielowy i szybko zbiera ogony
.
Dobra rozdzielczość i separacja instrumentów jak na ten przedział cenowy. Basy nie brzmią monotonnie i niemal niemożliwe jest sprowadzenie ich do niekontrolowanego szumu, o ile oczywiście ten szum nie jest przepisany na nagraniu. Zawsze oceniam to jako plus dla słuchawek zamkniętych. Z tego co rozumiem, to w tym miejscu do gry wchodzi komora akustyczna, którą producent tak bardzo podkreśla. Do jakości głośników niskotonowych nie mam zastrzeżeń, może dodałbym je trochę ilościowo. Tylko trochę, dla bardziej wyrazistego uderzenia na szybkich gatunkach.

Średnica to
główna cecha słuchawek o monitorowym i analitycznym oddaniu, jeśli ten zakres nie jest dobrze dopracowany, to nie widzę większego sensu w tworzeniu słuchawek o takiej równowadze tonalnej
.
Średnica ma dobrą rozdzielczość i pewne podkreślenie wysokich średnich częstotliwości. Właściwie ta cecha ma dwie strony medalu: z jednej strony otrzymujemy dość szczegółową prezentację z głosami nie zepchniętymi na drugi plan. Z drugiej strony znam wielu znajomych, dla których taka prezentacja może być męcząca; dźwięków jest więcej niż potrzeba. A zwykłe akcenty na basie i sopranach giną. Ja do nich nie należę i dla mnie średnica ma fundamentalne znaczenie. Nie ma z tym problemu, jeśli nie brać pod uwagę mojego upodobania do tzw. wysokich tonów, które na źle zmiksowanych nagraniach potrafią sprawić, że głosy brzmią kurczowo lub instrumenty brzmią jaśniej.

Wysokie częstotliwościWysokieczęstotliwości
są dobrze zdefiniowane, z dobrym atakiem i przyzwoitą rozdzielczością
.
Nie mają tendencji do porywania się na jednostajny szmer czy grzechot. Ilościowo dla mnie są one "ok". Nie dużo i nie mało. W tej części zasięgu nie ma żadnych problemów.

Wszechstronność gatunkowaMSR7
mają dobrą charakterystykę szybkościową, więc dobrze grają szybkie i techniczne style muzyczne, z zastrzeżeniem, że muszą to być płyty dobrej jakości z dobrą kontrolą górnej połowy zakresu
.
Lubię też słuchać IDM i innej muzyki elektronicznej bez zaakcentowanego basu. Nie da się tu osiągnąć "klubowego dudnienia" i "ciśnienia na bębenki", więc dla takich gatunków polecałbym wstępne odsłuchy. Nie miałem problemu z większością stylów muzycznych, biorąc pod uwagę, że lubię taki sposób dostarczania muzyki w moich słuchawkach.