Przegląd tabletów graficznych Wacom CTH-480S-RUPL Intuos Pen&Touch S, RU & PL


Prawie każdy projektant powie Ci, że jest tylko jedna marka, która robi "właściwe" tablety graficzne. No, przynajmniej tak mi powiedzieli wszyscy znani mi projektanci i artyści, którzy rysują na komputerach. Jeśli jesteście dobrze zorientowani w temacie, to pewnie już wiecie, że chodzi o Wacom. Chwalą przy tym nie tylko profesjonalne modele Intuos Pro, ale także amatorskie, znane wcześniej jako Bamboo. Nowe digitizery dla aspirujących projektantów odziedziczyły nazwę po bardziej zaawansowanej rodzinie - obecnie nazywanej Wacom Intous. Jeden z nowych Wacom Intuos Pen&Touch S (CTH-480S-RUPL) jest tutaj. Jest to najmniejsze urządzenie w zestawieniu, w formacie A6 i obsługuje multi-touch.

Specyfikacje tabletu Wacom Intuos Pen&Touch S (CTH-480S-RUPL)

Wacom Intuos Pen&Touch S
Wymiary 210x178x10mm
Obszar przestrzeni roboczej A6, 152x95mm
Rezolucja 2440 linii/cal
Waga 310 gramów
Czułość nacisku pióra 1024 poziom
Podłączenie USB lub bezprzewodowy (ten ostatni jest opcjonalny, należy dokupić osobne łącze)
Także Obsługa MultiTouch, przyciski ExpressKeys

Dla Państwa wygody

W ładnym pudełku, zaprojektowanym przez projektantów dla projektantów, znajdziemy tablet graficzny, jego pióro, uchwyt na pióro, pierścienie, wymienne wkłady i pęsetę do wymiany wkładów. W pudełku znajduje się również kabel USB do podłączenia do komputera, instrukcja obsługi oraz płyta CD z instrukcją.

Wraz z tabletem przychodzi gra z gatunku "Quest". Nazywa się on Find Tip i Tweezers. Jeśli kupiłeś tablet dla gry, spróbuj pominąć poniższe zdjęcia i linie i przejdź prosto do sekcji "Design & Build". Dla reszty z was, oto spoiler:

1. Odwróć tablet do góry nogami.

2. Umieść zdejmowaną klapkę pod klapką Wacom.

3. Usuń to i klapę.

4. Odwróć klapę do góry nogami. Nadal tego nie widać?

5. O, są, te kolce, aż trzy! Gratulacje! Znalazłeś wskazówki.

6. A otwór to pęseta.

7. Zadanie zakończone!

Zaprojektuj i zbuduj

Osoby, które miały do czynienia z Bamboo powinny od razu zauważyć zmieniony design tabletów. Dla mnie zaokrąglone rogi i linie dodały jej nowoczesności. Przyciski nie znajdują się już wzdłuż krawędzi jednego z krótkich boków, ale wzdłuż długiej krawędzi. Oznacza to, że symetria jest już pełna i osoba leworęczna nie musi odwracać tabletu do góry nogami przed jego użyciem. Smukły, lekko klinowaty tablet wykończony jest w kolorze srebrnym z czarnymi wstawkami.

Dzięki temu bez problemu współpracuje ze srebrnym Apple MacBook Air. Jakby byli dla siebie stworzeni. W rzeczywistości nie są, a raczej nie są: tablet działa w tandemie zarówno z komputerami Mac, jak i Windows.

Szorstka powierzchnia jest przyjemna w dotyku i nie jest markotna. Z drugiej strony czarny pasek, na którym znajdują się klawisze skrótów, od czasu do czasu będzie wymagał oczyszczenia z odcisków palców.

Z tyłu urządzenia znajdują się gumowane nóżki, dzięki czemu nie będzie się ono wiercić na gładkich powierzchniach, a także zdejmowane pokrywy, pod którymi znajdują się złącza dla modułu bezprzewodowego. Na wąskim dalekim boku znajduje się gniazdo microUSB.

Mimo standardowego interfejsu, zmiana przewodu nie jest taka prosta: jack jest schowany tak głęboko, że końcówki większości standardowych przewodów po prostu nie pozwolą się zmieścić ze względu na grubość. Dlatego jeśli jeden metr przewodu nie jest dla Ciebie wystarczająco długi, lepiej rozważyć połączenie bezprzewodowe.

Lub poszukaj odpowiedniego przewodu, jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na akcesorium wycenione na około 600 hrywien. Osobiście uznałem, że długość jest wystarczająca podczas pracy z laptopami. Choć projektant, który pomagał mi w testach przekonywał, że interfejs bezprzewodowy w przypadku takiego tabletu - jest bardzo ważny, bo podczas rysowania chcemy mieć względną swobodę zmiany jego położenia, w czym może przeszkadzać krótki przewód.

Na brzegu znajduje się również niebieska, tkana opaska do trzymania Intous Pen. Wygląda jak zwykły, dobrej jakości długopis. Myślę, że w zestawie piśmienniczym na zdjęciu poniżej nie każdy od razu rozpoznałby, który element to pióro Wacom.

Wszystko jest zmontowane bardzo dobrze, wszystkie części pasują do siebie. Jedyną rzeczą, z której nie byłem zadowolony przy montażu, była wspomniana wyżej niedogodność z wpuszczonym złączem.

Podłączenie i konfiguracja

Komputer - zarówno Mac, jak i PC z Windows 7 lub nowszym - po podłączeniu od razu rozpoznaje tablet, ale potem trzeba pobrać sterowniki z oficjalnej strony i zrestartować system, by go skonfigurować. Tablet jest wtedy w pełni zintegrowany z systemem, z boku pojawia się panel do pisania ręcznego, a nowy panel pojawia się także w aplikacjach Microsoft Office.

Na dole Windowsa pojawia się ikona dostosowania tabletu, Gestures. Specjalistyczne oprogramowanie dla projektantów, na przykład Adobe Photoshop, ciepło wita tablet i pozwala na pracę na nim bez wcześniejszego "tańca z dzwonkami i gwizdkami".

Zarządzanie

Najważniejszą i najbardziej istotną rzeczą w tym tablecie, jak w każdym innym, jest możliwość pracy z rysikiem wrażliwym na nacisk. W ten sposób artysta lub projektant nie tylko maluje lub manipuluje obrazami oczami, ale także rękami, podczas gdy za pomocą myszki wiele się traci lub osiąga w dłuższy i bardziej nienaturalny sposób. Pióro Intuos Pen, które jest dołączone do Pen&Touch S, wygląda jak zwykłe średniej grubości pióro ze stożkowatą końcówką i anatomicznie skorygowaną redukcją grubości w obszarze chwytu palcami. Pod względem wagi Intuos Pen zbliża się do drogich piór z metalową obudową, czyli jest nieco cięższy od standardowego plastikowego birosu. Do działania nie potrzebuje baterii. Jedyne co można zmienić to stalówka.

Pióro doskonale reaguje na nacisk, dzięki czemu możesz kontrolować głębię koloru i grubość linii. I możesz go trzymać tak jak lubisz, pod różnymi kątami. Dzięki temu można z łatwością naszkicować nawet drobne szczegóły. "Dla 'klasycznego' artysty kluczem do tego podejścia jest nauczenie się patrzenia na ekran, a nie na swoją rękę. Dla pióra dostępne jest menu ustawień, w którym możliwe jest ustawienie siły nacisku końcówki, czy zmiana przeznaczenia przycisków. Są dwa, tak jak w przypadku myszy. Przy okazji można go używać zamiast myszy, ale dla mnie osobiście nie jest to wygodne.

Oprócz rysika, tabletem można sterować także za pomocą gestów MultiTouch. Wyobraź sobie bardzo czuły i bardzo duży touchpad, a raczej jego powierzchnię dotykową. Urządzenie obsługuje dziewięć gestów. W szczególności - przewijanie, powiększanie, machanie, przybliżanie. Gesty można dostosować do własnych potrzeb. Przewijanie jest dobre, choć przy domyślnej czułości wszystko jest zbyt szybkie, momentami czułem brak reakcji. Ale może to wcale nie jest wada touchpada.

Na koniec klawisze ekspresowe, bez których nie obejdzie się żaden tablet Wacom. Jest ich tutaj cztery i znajdują się na górze, na czarnej powierzchni tabletu. Do przycisków można przypisać dowolne komendy, od standardowych "myszkowych" po bardziej złożone. Dodatkowo można ustawić przyciski osobno dla każdego obsługiwanego programu.

Wynik

Zawsze miło jest testować dobre produkty. Jedyną wadą jest to, że po napisaniu recenzji będąc całkowicie zadowolonym z produktu niektórzy sceptyczni czytelnicy mogą kwestionować jego obiektywność. Z wysoko wyspecjalizowanymi produktami jest w tym sensie łatwiej. Nie sądzę, żeby jakikolwiek projektant zrugał Wacoma tylko dlatego, że to Wacom. Chociaż pamiętałem, co mu zarzucano: wysoką cenę swoich produktów. Oczywiście, jeśli przyjąć linię zawodową, to tak jest. Ale zawsze tak było i zawsze będzie: produkt niemasowy, wysokiej jakości i drogi w produkcji nie może kosztować mało. Ale oto dobra wiadomość: amatorski skład osiągnął teraz poziom, który w zupełności wystarcza do większości zadań współczesnych projektantów. Tym samym cena około 1500 UAH za tablet z takimi możliwościami nie wydaje mi się wygórowana. Za te pieniądze mamy narzędzie pracy, a raczej narzędzie dydaktyczne. Albo narzędzie hobbystyczne o doskonałej budowie, dobrej ergonomii i szerokich ustawieniach. Oczywiście znajdą się tacy, dla których taki tablet jest dosłownie lub w przenośni za mały. Ci, którzy potrzebują większej powierzchni, mogą zainteresować się Intuosem Pen&Touch z literą M w nazwie. A dla poważnych, dojrzałych profesjonalistów, którzy nie mogą się opędzić od jego funkcji, dobrym rozwiązaniem będzie seria Intuos Pro.

Nie mogą się nie podobać między innymi cechy gwarancyjne, które są jednak szczególne dla naszego kraju. Jeśli kupisz nie szary produkt, a oficjalny (prezentowany na naszej stronie), to w przypadku zepsucia lub defektu tablet nie jest naprawiany, tylko wymieniany na nowy.

Wśród minusów chciałbym wymienić pewną nieporadność instalatora sterowników (choć nie trzeba z niego często korzystać) oraz kilka drobnych rzeczy: niefortunnie umieszczone złącze USB na obudowie oraz lepkość górnej części obudowy. Mimo to, kombinacja jego cech sprawia, że Wacom Intuos Pen&Touch S zasługuje na najwyższe wyróżnienie redakcji.

8 powodów, dla których warto kupić Wacom Intuos Pen&Touch S

 • Doskonała reakcja pióra i ergonomia tabletu;
 • Dobra budowa, wysoka jakość materiałów obudowy;
 • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości;
 • Kompatybilność z systemami Windows i Mac; łatwa instalacja;
 • Obsługa multitouch i przyciski ekspresowe;
 • możliwość podłączenia modułu bezprzewodowego;
 • w przypadku awarii w czasie trwania gwarancji tablet zostanie wymieniony na nowy;
 • Symetryczna konstrukcja (idealna dla prawo- i leworęcznych użytkowników)

3 powody, dla których nie warto kupować Wacom Intuos Pen&Touch S

 • Po prostu nie potrzebujesz tabletu graficznego;
 • Preferujesz tablety o dużej powierzchni;
 • Jesteś poważnym projektantem i potrzebujesz narzędzia z dużą ilością regulacji - seria Pro.

Reviewed by gagadget.com