Jak skonfigurować kino domowe z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos

Co to jest Dolby Atmos?

Jeśli byłeś w kinie w ciągu ostatnich kilku lat, być może słyszałeś o Dolby Atmos. Jeśli nie, nie martw się: ten blog pomoże wyjaśnić, co to jest i, co najważniejsze, jak skonfigurować swój system kina domowego z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos.

Po raz pierwszy zaprezentowany w filmie Disneya Brave, Dolby Atmos to format przetwarzania dźwięku przestrzennego, który traktuje dźwięki jako obiekty istniejące w półkulistej przestrzeni akustycznej. Dzięki Atmos inżynierowie dźwięku nie muszą już miksować poszczególnych dźwięków do jednego lub kilku głośników w przepisowej konfiguracji 7.1: Nawet 128 jednoczesnych obiektów dźwiękowych może być manipulowanych na różne sposoby i poruszać się w wielowymiarowej przestrzeni. Każdy pojedynczy dźwięk może być przesyłany przez maksymalnie 64 niezależne wyjścia głośnikowe.

Proces ten polega na oznaczeniu każdego obiektu dźwiękowego metadanymi opisującymi jego położenie na półkuli w danym momencie. Dane te są zakodowane w ścieżce dźwiękowej filmu, a następnie dekodowane w łańcuchu odtwarzania, gdzie procesor dźwięku przestrzennego kina automatycznie dostosowuje poziom wyjściowy do liczby i położenia dostępnych głośników.

W ten sposób Atmos ulepsza poprzednie formaty surround na dwa główne sposoby: Poprzez dodanie informacji o wysokości za pomocą głośników nad głową, co zapewnia większą immersję słuchową; oraz poprzez umożliwienie większego ruchu znacznie większej liczby dźwięków w przestrzeni półkulistej, co skutkuje bardziej trójwymiarowym doświadczeniem. Ryk silnika odrzutowego, na przykład, może teraz powiększać się w górę, w dół lub dookoła z dużo lepszą precyzją i większym realizmem niż jest to możliwe w przypadku kanałów 5.1 lub 7.1. I nawet jeśli niektóre kina nie mogą wykorzystać wszystkich 64 kanałów, przetwarzanie w systemie Atmos powinno zaowocować bardziej realistycznym śledzeniem dźwięku dzięki przetwarzaniu znacznie większej ilości informacji o lokalizacji, niż jest to możliwe w przypadku tradycyjnego dźwięku przestrzennego opartego na kanałach.

Dla wielu z nas upchanie 128 głośników w sali kinowej jest po prostu nierealne, dlatego też system Atmos jest skalowany w dół dla środowisk domowych: Do tradycyjnego systemu 5.1 lub 7.1 dodaje się tylko dwa lub cztery niezależne kanały głośników górnych. Dodatkowe kanały są dodawane na końcu istniejących oznaczeń konfiguracji, np. 5.1.4 dla systemów 5.1 z czterema głośnikami górnymi lub 7.1.2 dla systemów 7.1 z dwoma głośnikami górnymi.

Co będzie potrzebne

Teraz, gdy już znasz system Atmos, oto cztery rzeczy, których będziesz potrzebować, aby skonfigurować go w swoim kinie domowym:

1) Amplituner A/V lub procesor dźwięku przestrzennego zdolny do przetwarzania formatu Atmos.

W chwili pisania tego tekstu kilku producentów oświadczyło, że niektóre istniejące modele mogą stać się kompatybilne dzięki aktualizacji oprogramowania sprzętowego; sprawdź stronę internetową producenta amplitunera, aby uzyskać więcej informacji. Niektórzy producenci zadebiutowali również nowe odbiorniki i procesory, które mogą dekodować Atmos, w tym Marantz, Yamaha, Onkyo, Denon, Pioneer i Integra. Jeśli zależy Ci na pełnym doświadczeniu Atmos, poszukaj modeli obsługujących 11.1 kanałów dźwięku (7.1 surround + .4 głośniki sufitowe = 11 aktywnych kanałów plus sub-kanał = 11.1 odbiornik). Pełną listę sprzętu można znaleźć tutaj.

2) Dodatkowe głośniki z efektami Atmos.

Mogą one mieć formę głośników sufitowych lub podwieszanych i są odpowiedzialne za efekt półkuli nad głową. Jeśli głośniki sufitowe nie wchodzą w grę, dostępne są różne dodatkowe moduły głośnikowe z przetwornikami skierowanymi do góry. Umieszcza się je na istniejących głośnikach przednich i tylnych, lewym i prawym. Moduły te są zazwyczaj wyposażone w pochyłe przegrody, które kierują dźwięk w stronę środka sufitu, odbijając go w dół, dzięki czemu nasze uszy odbierają go jako dochodzący z góry. Niektórzy producenci wbudowują również przetworniki specyficzne dla systemu Atmos bezpośrednio w górne części głośników. Podczas gdy głośniki umieszczone przy suficie powinny oferować bardziej realistyczną wydajność, raporty z terenu sugerują, że dodanie modułów również działa zaskakująco dobrze.

3) Urządzenie źródłowe zdolne do przetwarzania sygnału Atmos.

Każdy istniejący odtwarzacz Blu-ray, podłączony przez HDMI do amplitunera A/V lub procesora, powinien działać bez zarzutu.

4) Filmy Blu-ray zakodowane w systemie Dolby Atmos surround.

Do tej pory ponad 200 filmów zostało zmiksowanych z Atmos, w tym trylogia Hobbit, Życie Pi i nadchodzący Avengers: Age of Ultron; pełną listę filmów z Atmos można znaleźć tutaj.

Rozmieszczenie i konfiguracja głośników Dolby Atmos

Gdy masz już cały niezbędny sprzęt, ostatnią rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, jak ustawić głośniki dla Dolby Atmos. Jest to dość prosty proces: Po prostu skonfiguruj system 5.1, 7.1 lub 9.1 z głośnikami przednimi w zwykły sposób, a następnie dodaj głośniki Atmos. Jeśli używasz głośników sufitowych, umieść je zgodnie z poniższymi sugestiami, korzystając z diagramów Dolby dotyczących dokładnego położenia, które można znaleźć tutaj:

Two Ceiling Speakers (Dwa głośniki sufitowe): Umieść po jednym głośniku po obu stronach, nieco przed i szerzej niż główny obszar odsłuchu/kanapa. W pionie głośniki powinny być ustawione pod kątem 65 stopni w stosunku do linii horyzontu przed użytkownikiem, a w pozycji całkowicie pionowej powinny znajdować się 90 stopni powyżej uszu użytkownika siedzącego w pozycji odsłuchowej. (Schematy referencyjne rozmieszczenia głośników 5.1.2 i 7.1.2 można znaleźć tutaj i tutaj).

Cztery głośniki sufitowe: Umieść jeden głośnik po obu stronach, nieco przed i szerzej niż główne miejsce odsłuchu/kanapa. Tak samo postąpić z drugą parą głośników, tylko należy umieścić je nieco za główną pozycją siedzącą. Przednie głośniki sufitowe powinny być ustawione pod kątem 45 stopni w stosunku do linii horyzontu przed użytkownikiem, a tylna para głośników sufitowych powinna być ustawiona pod kątem 135 stopni w stosunku do linii horyzontu za użytkownikiem. Ponownie, całkowicie pionowe umieszczenie głośników powinno znajdować się 90 stopni nad uszami użytkownika siedzącego w pozycji odsłuchowej. (Schematy referencyjne rozmieszczenia zestawów 5.1.4 i 7.1.4 można znaleźć tutaj i tutaj).

Cztery dodatkowe moduły głośnikowe Atmos Reflective: Umieszczenie ich jest proste: Ustaw je na szczycie istniejących przednich i tylnych, lewych i prawych głośników, wyceluj je w centralny punkt sufitu bezpośrednio nad główną pozycją oglądania, i wszystko gotowe.

Teraz usiądź wygodnie, zrelaksuj się i ciesz się dźwiękiem przestrzennym na najwyższym poziomie!

Aby uzyskać więcej informacji technicznych na temat Atmos, odwiedź obszerną stronę internetową firmy Dolby: http://www.dolby.com/us/en/guide/dolby-atmos-speaker-setup/7-1-4-setups.html