Słuchawki Sony WH-CH700N. Muzyka i brak kabli

Firma Sony wzbogaciła swoją ofertę o słuchawki bezprzewodowe WH-CH700N, WH-H900N i WH-1000XM3. Sądząc po zdjęciach zamieszczonych na oficjalnej stronie internetowej, modele słuchawek mają być wiernymi towarzyszami podróży lub wyjazdów służbowych (pociągi, samoloty). W związku z tym, oprócz połączenia bezprzewodowego, słuchawki są również wyposażone w funkcję aktywnej eliminacji szumów. Kupiłem najtańszy model z tej linii o najbardziej przystępnej cenie.


Pakowanie i opakowanie

Słuchawki są dostarczane w pięknym pudełku wykonanym z delikatnego białego węgla, na którym znajduje się wiele różnych informacji związanych z zastosowanymi technologiami, funkcjami i elementami sterującymi, o których opowiem poniżej. Wewnątrz znajduje się kolejne pudełko z grubej czarnej tektury, w którym w specjalnej plastikowej formie umieszczono same słuchawki, dokumentację, dwie instrukcje (graficzną i tekstową (obecne są języki rosyjski i ukraiński), kabel do podłączenia słuchawek (wersja przewodowa) oraz kabel do ładowania (standardowy microUSB).

Opakowanie Sony WH-CH700N jest przykładem produktu, który przyjemnie trzyma się w rękach. Z jednej strony - wydaje się, że do opakowania nie można mieć zastrzeżeń, ale z drugiej - chętnie zobaczyłbym jakiś wariant etui. I moim zdaniem jest to wada dobrego zestawu.


Wygląd. Konstrukcja. Ergonomia .

Wygląd słuchawek nie jest tak spektakularny jak w przypadku starszych braci, ale i tak jest wystarczająco dobry. Słuchawki są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, mają metalową opaskę do regulacji pałąka i ładne owalne poduszki nauszne z eko-skóry. Słuchawki dobrze przylegają do uszu, nie próbują z nich odlecieć, dobrze przylegają do głowy i nie wystają poza nią. Dopasowanie jest wygodne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych o różnych rozmiarach głowy (testowane). Długotrwałe słuchanie może jednak powodować nagrzewanie się uszu i konieczność robienia przerw, dlatego w gorące letnie dni model WH-CH700N prawdopodobnie nie będzie najlepszym wyborem.

Miseczki słuchawek obracają się wokół własnej osi o 90 stopni i zajmują płaską, kompaktową pozycję, natomiast pałąk nie jest składany. Zarówno lewa, jak i prawa czasza mają przyciski sterujące, z których wszystkie są dotykowe - dla mnie to duży plus.

Prawa muszla: przycisk głośności (zwiększenie oznaczone kropką) i przycisk wielofunkcyjny: prawy-lewy - przełączanie i przewijanie utworów; naciśnięcie przycisku - odtwarzanie/pauza i odbieranie/odrzucanie połączeń.

Lewa muszla: przycisk włączania/wyłączania/parowania Bluetooth; gniazdo microUSB do ładowania; przycisk redukcji szumów, który można przypisać do Asystenta Google. Pomimo dużej liczby elementów sterujących słuchawki są pod tym względem bardzo wygodne i szybko można się do nich przyzwyczaić.


Dźwięk

Słuchawki Sony WH-CH700N mają 40-milimetrowe głośniki kopułkowe, które według producenta zapewniają głębokie basy i obsługują szeroki zakres odtwarzanych częstotliwości, co pozwala cieszyć się wszystkimi barwami ulubionych utworów. Ogólnie rzecz biorąc, można się zgodzić z tym stwierdzeniem.

Brzmienie głośnika Sony WH-CH700N określiłbym jako przyjemne i komfortowe. Słuchawki wyświetlają wszystkie częstotliwości w sposób akceptowalny, przy czym basy nie próbują "wchodzić" w pozostałe zakresy, jak to często ma miejsce. Bas nie jest szybki, nie jest perkusyjny, nie ma super szczegółów, ale tworzy dobre tło do słuchania muzyki. Ekspozycja instrumentów muzycznych w zakresie średnich tonów jest przyjemna, wokale również są podawane bez zarzutu. Wysokie tony są obecne i słychać je wszędzie tam, gdzie są potrzebne, ale nie są szczegółowe i nie przeszkadzają (nie słychać długich odgłosów talerzy perkusyjnych, ale te słuchawki nie są do tego stworzone). Milczenie, oczywiście, jest nieobecne jako klasa. Muzyki w słuchawkach Sony WH-CH700N można słuchać bardzo długo, prezentacja jest przyjemna, nie nudzi, ale też nie usłyszymy w niej żadnych "rewelacji". Powiedziałbym, że są to słuchawki dla audiofilów, ale nie dla audiofilów. W swoim przedziale cenowym są bardzo dobrym wyborem.

Spotkałem się z opiniami, i sam się pod nimi podpisuję, że słuchawki brzmią gorzej (nie są tak pełne) przy połączeniu przewodowym niż przez bluetooth.

Podobnie jak wiele innych słuchawek bluetooth, model Sony WH-CH700N może być używany jako zestaw słuchawkowy. Słuchawki zapewniają wysoką jakość transmisji głosu (HD-Voice), ale transmisja głosu podczas rozmów wydawała mi się na standardowym, dobrym poziomie, ale nie wyższym. Być może w innych warunkach i przy użyciu innych urządzeń technologia ta będzie się lepiej prezentować.


Funkcjonalność

Słuchawki Sony WH-CH700N mają bardzo bogatą funkcjonalność. Obsługują one wszystkie rodzaje kodeków: SBC, AAC, aptX i aptX HD, mają przełączaną funkcję Noice Canceling (aktywna redukcja szumów), funkcję NFC (ułatwia łączenie z kompatybilnymi urządzeniami), posiadają technologię poprawy jakości skompresowanych plików muzycznych DSEE (Digital Sound Enhancement Engine), która przywraca szczegóły, zapewniając wysokiej jakości dźwięk zbliżony do oryginalnego nagrania (tak twierdzi producent). Słuchawki mogą współpracować z Asystentem Google. Można także pobrać niewielką aplikację firmy Sony - Headphones Connect - z Google Play lub App Store, która umożliwia sterowanie słuchawkami za pomocą urządzenia przenośnego.

Przetestowałem większość funkcji i pokrótce omówię każdą z nich.

Podłączenie słuchawek przez bluetooth nie budzi zastrzeżeń, a samo połączenie jest dość stabilne (deklarowane 10 m w linii prostej dokładnie się trzyma, podczas przemieszczania się z pokoju do pokoju w mieszkaniu nie było żadnych odgłosów przerywania lub hamowania).

Moduł NFC jest wbudowany w lewą słuchawkę, co po przyłożeniu jej do zgodnego urządzenia powoduje ich szybkie sparowanie. Słuchawki szybko i bezproblemowo połączyły się z telefonem Samsung A7 (2017). Jest to z pewnością wygodne.

Redukcja szumów - aktywna redukcja szumów. Słuchawki mają bardzo dobry poziom pasywnego tłumienia hałasu, dzięki czemu nawet w metrze słuchałem ich znacznie poniżej maksymalnej głośności i bez tłumienia hałasu. W warunkach pracy specjalistycznych maszyn przemysłowych, gdzie hałas jest nie mniejszy niż w kabinie samolotu, słuchawki również okazały się najlepsze - widoczna była tylko monotonna, cicha praca grzechoczących mechanizmów. Szumy są wyraźnie widoczne nawet w mniej ekstremalnych warunkach - jeśli ktoś próbuje głośno rozmawiać, słychać tylko ruch warg, ale bez redukcji szumów słychać jego mowę.

Podłączanie słuchawek. Aplikację można pobrać z Google Play lub App Store. Menu aplikacji jest w języku angielskim, ale jest łatwe w obsłudze nawet dla osób nie posługujących się tym językiem. Po uruchomieniu aplikacji użytkownik otrzymuje możliwość połączenia się ze słuchawkami bez żadnych dodatkowych czynności w telefonie (włączanie Bluetooth, wyszukiwanie połączeń itp.) - wszystko odbywa się automatycznie, co jest bardzo wygodne. Aplikacja pokazuje poziom naładowania baterii, umożliwia przełączanie efektów dźwięku przestrzennego (sala koncertowa, arena, klub), ma zaprogramowane ustawienia korektora (dodawanie wysokich i niskich tonów, "bogaty dźwięk", wokale itp. Z poziomu programu można sterować bieżącym utworem (pauza/odtwarzanie) i przechodzić do następnego utworu. Do przycisku hałasu można również przypisać funkcję Asystenta Google. Przetestowałem tylko funkcję wyszukiwania głosowego - działa ona prawidłowo. Aplikacja jest aktualizowana, więc mogą pojawić się nowe wygodne ustawienia dla słuchawek.

Zgodnie z informacją na pudełku słuchawki ładują się około 7 godzin (ładowanie za pomocą zasilacza 0,5 A), ładowanie trwa 35 godzin! Jak wynika z podrozdziału - funkcjonalność słuchawek jest bardzo bogata, co nie pozostaje bez wpływu na zadowolenie potencjalnych nabywców.


Porównanie z innymi modelami

Dokonałem, oczywiście subiektywnego, porównania z dwoma innymi znanymi bezprzewodowymi modelami słuchawek z aktywną redukcją szumów.

Model JBL E65BTNC. Model ten nie odpowiadał mi pod względem ergonomii - słuchawki ściśle przylegały do głowy, ale były odczuwalnie ściśnięte. Podstawą brzmienia jest tutaj bas (z dużej litery), bardzo masywny, rozdęty, bez dobrej definicji i zrozumiałości. Pozostała część pasma akustycznego podlega presji niższych częstotliwości, w związku z czym słuchawek tych nie można określić mianem uniwersalnych. Słuchawki te są odpowiednie dla osób słuchających różnych gatunków muzyki rozrywkowej, w tym elektronicznej, zwłaszcza jeśli chcesz "rockować".

Model Sennheiser HD 4.50 BTNC. Jest to dość dobrze znany i sprawdzony model o dobrym brzmieniu. Słuchawki HD 4.50, choć większe, są dobrze dopasowane (choć mnie wygodniej jest w słuchawkach Sony). Miseczki w aparacie 4.50 nie obracają się o 90 stopni, a sama miseczka składa się. W zestawie znajduje się również wyściełana torba do przenoszenia, czego brakuje w przypadku aparatu Sony. Model WH-CH700N obsługuje jednak więcej kodeków i bez problemu odtwarza różne pliki testowe; model HD 4.50 nie obsługuje plików o wysokiej rozdzielczości, takich jak DSD (ale nie można tego nazwać dużym problemem w przypadku słuchawek bezprzewodowych). A co najważniejsze - dźwięk. W subiektywnym odczuciu szerokość sceny Sony wydawała się większa. Niemniej jednak WH-CH700N brzmiał bardziej miękko, przyjemnie i komfortowo podczas dłuższego słuchania. Słuchawki HD 4.50 oferują bardziej skoncentrowane i wyraźne basy oraz większą siłę uderzenia. Uważam, że średnie i wysokie tony były bardziej emocjonalne i nieco lepiej rozwinięte w niektórych utworach, a 4,50 brzmiał bardziej interesująco, z większą liczbą niuansów w niektórych momentach. Wybór między HD 4.50 a WH-CH700N tylko pod względem brzmienia nie był dla mnie oczywisty. Tutaj prawdopodobnie o wszystkim zadecydują preferencje muzyczne poszczególnych osób.