Recenzja słuchawek Audio-Technica PRO500MK2

Strona internetowa firmy Audio-Technica kategoryzuje PRO500MK2 jako serię słuchawek dla DJ-ów, podobnie jak jej poprzednik, PRO500. Producent wspomina o wygodnej konstrukcji słuchawek, obrotowych muszlach i możliwości zamiany kabla na inny.

Od razu disclaimer: ponieważ nie jestem ekspertem od dźwięku, a mimo to słucham muzyki, zakładam, że nie jestem jedyny - który słucha, ale wcale dobrze nie rozumie tematu. Z drugiej strony mogę opowiedzieć o subiektywnych wrażeniach "nubu" z niektórych słuchawek i pewnie osobom takim jak ja, którym w dzieciństwie na ucho nadepnął miś, przyda się jakaś informacja.

Zawartość opakowania:


Adapter do
słuchawek
6,3mm
Skręcony kabel 1,2m (rozciąga się do 3m)
Prosty kabel 1,2m
DokumentacjaProjekt, konstrukcja, materiały

Te słuchawki wyglądają i czują się solidnie na głowie. Waga ATH PRO500MK2 to prawie 300 gramów, więc nie można ich nazwać zbyt lekkimi. Model występuje w dwóch kolorach: klasycznym czarnym i jaskrawym czerwonym. W drugim przypadku czerwony kolor to zewnętrzna strona kubków, a także plastik w konstrukcji. Poduszki nauszne i pałąk pozostają czarne.

Pałąk wykonany jest ze skóry, z dużym napisem "audio-technica" i logo firmy na zewnątrz. Nauszniki wykonane są z metalu i posiadają nacięcia do mocowania w jednej z pozycji. Dzwonki są obrotowe (do 90 stopni z każdej strony) i obracają się o 180 stopni.

W zestawie znajdują się dwa kable: skręcony, z możliwością rozciągnięcia go do trzech metrów, oraz prosty. Korzystałem z kabla prostego, jest krótki (1,2m) ale do słuchania muzyki na smartfonie podczas podróży w sam raz.

Jakość wykonania jest dobra - gęsty, solidny plastik, brak cienkich czy felernych elementów w konstrukcji. Słuchawki są składane, można obrócić nauszniki na zewnątrz i zagiąć je do środka do pałąka. Wynik jest o połowę mniejszy od rozłożonego projektu.

Komfort noszenia

Skórzany pałąk i poduszki nauszne z drobną siateczką wewnątrz. Słuchawki pasują ok na głowie, ale nie mogę ich nazwać wygodnymi. Przede wszystkim opaska jest bardzo duża i przeznaczona dla osób z szeroką czaszką, inaczej nie wiem jak to opisać. U mnie pałąk tych słuchawek, gdy je zakładam, dosłownie dotyka czubka głowy i tyle, reszta jego powierzchni wisi w powietrzu. Okazuje się, że na górze jest zaledwie jeden centymetr kwadratowy nacisku, a główny nacisk jest na same uszy i jest to niekomfortowe, bo słuchawki ważą, jak wspomniałem, prawie 300 gramów. Po drugie, poduszki nauszne wywierają duży nacisk na głowę. Po 1-2 godzinach noszenia tych słuchawek, a nawet wcześniej, głowa bardzo się męczy.

Duże poduszki nauszne zapewniają dobrą pasywną izolację akustyczną: nawet jeśli tylko założysz słuchawki i nie włączysz muzyki, hałas z zewnątrz staje się cichszy.

Dźwięk

Ważna kwestia - porównam brzmienie tych słuchawek do tych, których używam na co dzień - Marshall Major. To niezłe słuchawki o prostym, ale przyzwoitym brzmieniu, jak tłumaczyli mi życzliwi ludzie znający się na dźwięku. Podoba mi się ich konstrukcja i lekkość (względna) oraz uniwersalne brzmienie: bez nadmiernych wysokich i niskich tonów, normalna głośność, brak szumów tła i syczenia w całym zakresie głośności. Krótko mówiąc, przyjemny i prosty dźwięk, dla moich rustykalnych uszu.

Słuchawki Audio-Technica PRO500MK2 brzmią ciekawiej, nie wiem jak to dokładnie określić, ale mają głębsze brzmienie. Jeśli wystarczająco mocno się postarasz, możesz rozróżnić więcej szczegółów w dźwięku i nawet jeśli nie słuchasz zbyt wiele, dźwięk wciąż wydaje się bardziej obszerny i czysty niż w Marshallu Major. Znowu nie ma wyraźnego basu ani wysokich tonów, wszystko jest z umiarem, czyli dźwięk jest zrównoważony. Słuchałem ATH PRO500MK2 na smartfonach Meizu MX2 i HTC One, w obu przypadkach byłem zadowolony zarówno z maksymalnej głośności, jak i ogólnej jakości dźwięku.

Wniosek

Moim zdaniem rozsądna cena za dobry dźwięk, dobrą izolację hałasu, niezawodny ogólny design słuchawek. Z wad chcę wymienić tylko jedną - nie najwygodniejsze ułożenie na głowie, ale to punkt subiektywny, poza tym na pewno przed zakupem zmierzycie słuchawki i jeśli PRO500MK2 wygodnie układają się na Waszej głowie, to warto rzucić okiem. Bo poza tym są bardzo porządne.