Dali Katch One - recenzja doskonałego soundbara

Dźwięk w nowoczesnych telewizorach nie spełnia oczekiwań, ponieważ producenci aktywnie zwiększają przekątną ekranu, zmniejszając ramkę i grubość całej konstrukcji oraz rezygnując z wbudowanego systemu audio. Kiedyś, szukając informacji o zagranicznych zasobach, natknąłem się na soundbar duńskiej firmy Dali. Kilka minut żwawych poszukiwań doprowadziło mnie do odkrycia, że soundbar Dali Katch One otrzymał najwyższą ocenę od What Hi-Fi i jest zwycięzcą konkursu "European Imaging and Sound Association, EISA" na lata 2019-2020. Po zapoznaniu się z kilkoma recenzjami aż mnie swędziały ręce, aby szczegółowo przyjrzeć się temu urządzeniu.

Pakiet

Głośniki, które znam, nie są pakowane zbyt obszernie. Zasadniczo wraz z głośnikami znajduje się instrukcja obsługi, kabel zasilający i panel sterowania, ale soundbar Dali ma także całą masę elementów mocujących, o których opowiem później.

Wygląd i materiały

Zaskakujący jest stylowy wygląd soundbara, który może być ozdobą miniaturowego kina domowego lub centrum rozrywki.

Producent nie ograniczył tego modelu do ścisłej czerni i klasycznej bieli soundbara, ale dodał również wersję szaro-białą. Moim zdaniem kolorystyka soundbara jest bardzo udana, nie będzie się on wyróżniał z ogólnego szeregu urządzeń, z którymi będzie współpracował, na przykład w pobliżu Xboxa czy PlayStation.

Jakość materiałów i montażu jest również na wysokim poziomie. Wszystkie połączenia są gładkie, bez zadziorów i dużych szczelin. Cała obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, ale jest bardzo przyjemna w dotyku, a membrany głośników są pokryte ochronną siatką z tkaniny.

Instalacja

Często zastanawiałem się nad instalacją głośnika soundbar. Na przykład w sytuacji, gdy nie można zamontować soundbara pod telewizorem, np. na cokole, co należy zrobić? Tak jest, uderz w ścianę i powieś urządzenie na specjalnych otworach, które w naszym przypadku znajdują się z tyłu urządzenia. Co jednak zrobić, jeśli nie chcesz, aby soundbar stanowił podparcie dla telewizora i był osobnym elementem, a jednocześnie wisiał w jakiś nietypowy sposób? Nie ma problemu, Dali Katch One jest dostarczany z bardzo fantastycznymi skórzanymi uchwytami, które wyglądają bardzo fajnie, gdy soundbar jest zawieszony pod telewizorem bez dodawania mu drugiego podbródka. A dla tych, którzy chcą postawić soundbar na półce, przygotowano bonus w postaci drewnianych nóżek, których wygląd uzupełnia kształt głośnika, a przód systemu jest lekko odchylony do góry, co zapewnia lepszą dyspersję dźwięku.

Kontrole

Urządzenie Dali Katch One można kontrolować na dwa sposoby. Pierwszy z nich odbywa się za pomocą dołączonego pilota, który powiela wszystkie przyciski na samym urządzeniu: regulacja głośności, przełączanie między wyjściami, włączanie Bluetooth, tryby dźwięku Szeroki i Skupiony.

Najczęściej korzystałem z pilota, ponieważ w pełni spełniał on swoje zadanie, a jeśli soundbar jest zainstalowany w taki sposób, że nie można nacisnąć przycisków, pilot jest najlepszym rozwiązaniem.

Interfejsy połączeń

Wiele soundbarów współpracuje tylko z telewizorami i to za pośrednictwem wyjścia HDMI lub wejścia optycznego.

Dali postanowiło jednak pójść dalej i oprócz klasycznych złączy: AUX, SUB OUT (do podłączenia ulubionego subwoofera), dwóch wyjść optycznych i HDMI wyposażyło swoje dziecko w Bluetooth z kodekami APX i AAC. Dzięki temu urządzenie Apple lub urządzenie z obsługiwanym kodekiem może przesyłać dźwięk bez utraty jakości, na której nam wszystkim zależy, i bez konieczności prowadzenia wielu przewodów.

Dźwięk

Od dawna wiadomo, że percepcja dźwięku jest kwestią indywidualną. Ale gdy po raz pierwszy posłuchasz Dali Katch One, będziesz zdumiony. Dźwięk jest tak potężny, autentyczny i satysfakcjonujący, że trudno uwierzyć, iż pochodzi z tego prawie metrowego urządzenia.

Aparat Dali Katch One jest wyposażony w 10 dynamicznych przetworników, na co chciałbym zwrócić uwagę. Przez chwilę inżynierom udało się to zmieścić w obudowie o wysokości 16,6 cm, szerokości 86 cm i grubości 6,9 cm.

Początkowo myślałem, że to chwyt marketingowy, aby podać kosmiczną liczbę na emiterach, dopóki nie znalazłem zdjęcia rozebranego urządzenia.

Z przodu znajdują się dwa głośniki wysokotonowe, obsługujące tony wysokie i średnie, dwa radiatory pasywne i dwie głowice basowe. Z tyłu obraz jest podobny, ale bez głośników wysokotonowych.

Całość zasilana jest przez 4-kanałowy wzmacniacz o mocy 50 W na kanał. Wzmacniacz ma niski stosunek sygnał/szum (około 100dB), więc nie trzeba się martwić o zniekształcenia lub inne zakłócenia pochodzące od promienników.

Producent nie ograniczył liczby promienników, ale dodał też dwa tryby odtwarzania: focus i wide. Na podstawie ich nazw można się domyślić, czym się zajmują. Szeroki - powiększenie wyimaginowanej sceny, to bardzo fajna sztuczka, a kiedy ogląda się film, dźwięk otacza nas, jest to bardzo fajne, kiedy ogląda się jakąś akcję lub koncert, dźwięk rozchodzi się po pokoju i ma się wrażenie, że jest się w kinie.

Ogniskowanie kieruje dźwięk bezpośrednio przed użytkownika, ale nadal zapewnia szeroką scenę. Przez większość czasu używałem właśnie tego trybu, który nazwałbym uniwersalnym.

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, Dali Katch One nie ma sobie równych wśród soundbarów i myślę, że będzie w stanie konkurować z wieloma klasycznymi aktywnymi systemami głośnikowymi. Dźwięk jest jasny i czysty, nie ma żadnych spadków częstotliwości. Wokale są dźwięczne i czyste, a każda barwa dźwięku jest przekazywana z dobrą dokładnością. Bas jest zwarty i głęboki, ale jest to zasługa membran biernych, które poprawiają ogólną charakterystykę częstotliwościową głośnika Dali Katch One.