FiiO FH1s i hybrydowe słuchawki dokanałowe Jade Audio EA3 - nie nowe

Dwa modele FiiO FH1s i Jade Audio EA3 w zasadzie nie mogą być już nazywane nowymi. Słuchawki te były dostępne do zamówienia na początku roku, ale ze względu na pewne okoliczności dopiero niedawno trafiły na półki naszych sklepów. Jeśli nazwa FiiO jest znana wszystkim miłośnikom wysokiej jakości przenośnego sprzętu audio, to Jade Audio jest bardzo młodą firmą - marką zależną od FiiO Electronic Technology Co, Ltd.

Słuchawki FiiO FH1s i Jade Audio EA3 to hybrydy, mają podobny design, odpinane kable z 2-pinowymi wtykami, ale różnią się dostawą, ceną i co najważniejsze dźwiękiem. Aby uzyskać bardziej szczegółowy opis tych modeli w głównych punktach, przeczytaj tę recenzję.


Specyfikacja FiiO FH1s:

  • - Emitery dźwięku są hybrydowe: 1 dynamiczny (13,6 mm, membrana biopolimerowa) i 1 armaturowy (Knowles 33518);
  • - Impedancja: 26 ohm;
  • - Czułość: 106 dB;
  • - Zakres częstotliwości: 5 do 40,000 kHz;
  • - Kabel odłączany, złącza 2-pinowe, jack 3,5 mm.


Specyfikacja Jade Audio EA3:

  • - Emitery dźwięku są hybrydowe: 1 dynamiczny (13,6 mm, membrana polimerowa) i 1 armaturowy (Knowles 33518);
  • - Impedancja: 18 ohm;
  • - Czułość: 108dB;
  • - Zakres częstotliwości: 5 - 40.000 kHz;
  • - Kabel odłączany, złącza 2-pinowe, jack 3,5 mm.

Opakowania i akcesoria

FH1s od FiiO kosztuje około 10 dolarów więcej niż Jade Audio EA3. A różnica w cenie widoczna jest już na samym opakowaniu i opakowaniu. Słuchawki FiiO FH1s dostarczane są w czarnym, grubym, kartonowym opakowaniu z magnetycznym zatrzaskiem. W środku, w piankowej osłonie znajdują się słuchawki oraz szereg akcesoriów: efektowne plastikowe etui z zatrzaskiem (podobno wstrząsoodporne i wodoodporne), zestawy nauszników (2 rodzaje silikonowych wkładek w rozmiarach S, M, L; jedna para piankowych wkładek) oraz dokumentacja. Kabel w kolorze ciemnobrązowym, pleciony i odpinany (2-pinowe wtyki i 3,5mm wtyk kątowy), wykonany z miedzi monokrystalicznej, posiada uformowane otwory na uszy i przelotkę. Kabel jest zakładany na słuchawki. Kabel balansu, z którym dostarczane były FH1s nie jest obecny w nowych FH1s.

Opakowanie Jade Audio EA3 wygląda na znacznie mniejsze i prostsze. Został zaprojektowany w minimalistycznym stylu - na froncie znajduje się jedynie logo firmy oraz certyfikat Hi-Res Audio na białym tle. W środku, również w piankowym zabezpieczeniu, znajdują się słuchawki, bez dołączonego kabla, oraz materiałowe etui na wężyku (podobne do tego z zestawu dla FiiO F9Pro). W etui znajduje się biały kabel w oplocie, również z 2 pinowymi wtykami, oraz 2 komplety silikonowych poduszek na uszy (rozmiary S, M, L). Kabel wykonany jest z posrebrzanej miedzi, posiada uformowane tuleje, prosty wtyk 3,5mm oraz posiada przelotkę. Kabel EA3 jest cieńszy niż FH1s, ale ma bardziej widoczne standardowe oznaczenia kanałów kolorystycznych (FH1s ma czarne litery R i L na czarnych wtykach).

Zawartość opakowania obu modeli jest przyzwoita, ale FiiO FH1s jest solidniejszy.

Projektowanie i ergonomia



Porównywanie designu FiiO FH1s i Jade Audio EA3 przypomina mi grę "znajdź różnice". Pod względem wyglądu słuchawki wydają się na początku identyczne. Ten sam kształt obudów, które wykonane są z półprzezroczystego plastiku, daje możliwość przyjrzenia się wnętrzu słuchawek, które również wyglądają tak samo. Bardziej szczegółowe poszukiwania ujawniają pewne różnice. Różny kolor słuchawek (FiiO FH1s ma złoty kolor), różnice w designie płyt czołowych, a także różne napisy na obudowach - FiiO i Jade Audio. Słuchawki FiiO FH1s produkowane są w kolorze czarnym, zielonym, żółtym i fioletowym. A Jade Audio w jednym czarnym (przydymionym) kolorze.

Ergonomia słuchawek zausznych FiiO zawsze idealnie mi odpowiadała i tym razem nie było wyjątków. Słuchawki FH1s i EA3 wygodnie układają się w nausznikach, zapewniając przyzwoitą izolację akustyczną i nie wypadają z nich podczas noszenia.

Dźwięk, porównanie do siebie

Słuchawki odsłuchiwałem z trzema różnymi źródłami dźwięku: smartfonem Samsung A50, odbiornikiem Bluetooth FiiO BTR1K oraz odtwarzaczem Fiio M11Pro. Od razu powiem, że dźwięk ze smartfona nie przypadł mi do gustu, oba modele potrafią więcej. Pomimo niemal identycznej konstrukcji, brzmieniowo FiiO FH1s i Jade Audio EA3 wcale nie były identyczne. Różnica w brzmieniu jest słyszalna dosłownie od pierwszych minut słuchania, a dla mnie polegała na innym przekazie dźwiękowym słuchawek.

Jade Audio EA3 brzmią jak słuchawki z charakterystyką w kształcie litery V. Mają one nacisk na niskie częstotliwości. Bas nie jest szybki i jest dobrze dopracowany, ale momentami robi się za duży. Częstotliwości średniotonowe nie są obcinane, ich przenoszenie zależy od samego utworu. Jeśli w utworze jest tylko kilka instrumentów średniotonowych, EA3 je rozpracują. Ale jeśli zaczyna brzmieć orkiestra, szczegółowość średnicy i pozycjonowanie instrumentów w słuchawkach spada. Wokale są przekazywane wolumetrycznie i czasem bliżej słuchacza. Jest też nacisk na HF, co może nie przypaść do gustu osobom wrażliwym na ten zakres. Brzmienie wysokotonowe słuchawek jest całkiem przyzwoite, choć naturalność w ich brzmieniu nie zawsze jest wystarczająca. Ogólnie rzecz biorąc, Jade Audio EA3 grają obszernie i energicznie, i brzmią jak coś, co może się spodobać wielu ludziom.

FiiO FH1s, w mojej opinii, oferują bardziej monitorowy, neutralny dźwięk. Bas nie jest uwypuklony jak w Jade Audio EA3, ale sam bas ma więcej głębi i faktury. Środek pasma jest bardziej szczegółowy, bardziej neutralny i mniej emocjonalny. Zdecydowanie bardziej podobała mi się dostawa wysokotonowa FiiO, wysokie tony w FH1 są lepiej rozwinięte i brzmią bardziej naturalnie. Podczas gdy poprzedni model FiiO FH1 oferował "masywne brzmienie", nowy FH1s jest krokiem w kierunku neutralnego i zrównoważonego dźwięku.