Wskazówki i porady dotyczące konfiguracji subwoofera

Subwoofer jest pod wieloma względami drugim najważniejszym głośnikiem w Twoim kinie domowym za kanałem centralnym. Bez subwoofera, czyli "sub", nie uzyskasz trzewnego "uderzenia w trzewia", jakie może zapewnić kino domowe wyposażone w potężny bas. Z tego powodu, subwoofer pokonuje długą drogę, aby wprowadzić Cię w akcję filmu i sprawić, że stanie się ona bardziej realnym doświadczeniem. Oto kilka wskazówek, jak zoptymalizować swój subwoofer i upewnić się, że przyniesie bum, kiedy trzeba, ale także nie przytłoczy innych głośników (ani sąsiadów).

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Aby rozpocząć, należy określić, gdzie w swoim pomieszczeniu ma być umieszczony subwoofer. Prawie każde miejsce w pomieszczeniu będzie wytwarzać bas, który będzie brzmiał tak, jakby pochodził z innych głośników. Nie oznacza to jednak, że subwoofer można umieścić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Na jakość basu i jego płynną integrację z innymi głośnikami ma wpływ jego lokalizacja. Fizyka tego, co dzieje się z długimi falami w pomieszczeniach jest skomplikowana - fale odbite przychodzące później niż nieodbite, wzmacniające się lub anulujące się nawzajem, inne fale robią śmieszne rzeczy tylko dlatego, że się zdarzają, że schludnie wpasowują się w pomieszczenie i nie tylko. W rezultacie otrzymujemy wzór głośnych i cichych stref basu rozmieszczonych w całym pomieszczeniu, które będą się różnić dla każdej częstotliwości basu. Kluczem jest upewnienie się, że miejsce, w którym siedzisz nie znajduje się w jednej z cichych lub "martwych" stref w pomieszczeniu.

Oczywiście umieszczenie głośników w Twoim salonie może być procesem kompromisu z innymi "zainteresowanymi" stronami. Miejsce, w którym ostatecznie znajdzie się subwoofer, będzie miało wpływ na to, jak równomiernie bas zostanie rozłożony w całym obszarze odsłuchu, ile basu jest wytwarzany na wat mocy, jak dobrze jego fale dźwiękowe integrują się z falami pochodzącymi z pozostałych głośników i oczywiście, czy podoba ci się jego umieszczenie w twoim kinie domowym. Oczywiście, że chcesz uzyskać najlepszy możliwy dźwięk. Ale twoja żona ma rację: twój subwoofer nie wydaje dźwięku przez większość czasu - zazwyczaj są to meble. Więc jeśli nie chcesz spać w swoim kinie domowym, możesz chcieć wziąć pod uwagę estetykę pomieszczenia. Możesz również rozważyć, gdzie można go podłączyć i jak trudno będzie poprowadzić przewód od odbiornika. Oto najważniejsze punkty, o których należy pamiętać przy umieszczaniu łodzi podwodnej:

  • Należy unikać umieszczania subwoofera w odległości kilku stóp od głównej pozycji odsłuchowej, aby nie był on zbyt głośny w porównaniu z resztą systemu. Staraj się, aby subwoofer znajdował się w tej samej płaszczyźnie co głośniki przednie. Jeśli to po prostu nie jest możliwe, należy unikać umieszczania subwoofera za obszarem odsłuchu. Jeśli nie lubisz wysokich tonów niskich, trzymaj subwoofery w odległości przynajmniej dwóch stóp od narożników. Użycie dwóch subwooferów tworzy bardziej wyrównany bas w całym pomieszczeniu. W ten sposób wzór basu z jednego subwoofera będzie inny niż z drugiego i prawdopodobnie wyrówna połączoną dystrybucję basu. Wypełni to pomieszczenie basem i, miejmy nadzieję, wyrówna "martwe strefy". Umieśćcie je w niepodobnych miejscach w stosunku do ścian i otwartych przestrzeni. Non-symetria jest dobra na basy.

Jedną z ciekawych taktyk umieszczenia subwoofera jest metoda "crawl". Należy pamiętać, że metoda ta daje optymalną charakterystykę basu dla jednej pozycji siedzącej i może nie dawać dobrych rezultatów w całym pomieszczeniu. Aby to zrobić, umieść swój subwoofer bezpośrednio na kanapie lub krześle, na którym będziesz przede wszystkim siedział. Następnie należy zejść na czworakach i przeczołgać się po pomieszczeniu. Tak, naprawdę, to imituje ostateczną wysokość ustawienia subwoofera. Kiedy dojdziesz do miejsca, w którym bas jest solidny, głośny i dobrze zdefiniowany bez błota, zaznacz to miejsce i umieść subwoofer w tym miejscu. Gdy usiądziesz w miejscu, w którym subwoofer wcześniej leżał na kanapie lub fotelu, powinieneś usłyszeć dźwięk tej samej jakości.

Uzyskiwanie najwyższego poziomu basów przy najmniejszej mocy

Tak, powiedzieliśmy, żeby nie umieszczać subwoofera w rogu, żeby nie brzmiał zbyt głośno, ale są sytuacje, w których subwoofer może chcieć umieścić w rogu. Każda granica pomieszczenia (ściana, podłoga lub sufit), która znajduje się w obrębie stopy lub dwóch subwooferów, zwiększy moc subwoofera czterokrotnie. Blisko trzech granic pomieszczenia powoduje (teoretycznie) 64-krotne zwiększenie energii basu w porównaniu z subwooferem zawieszonym na środku pomieszczenia! Jeśli więc subwoofer jest niedociskany do pomieszczenia, możesz rozważyć umieszczenie go w rogu.

Ustawienia amplitudy subwoofera

Subwoofery z napędem, podobnie jak nasze subwoofery Bravus, mają pewne elementy sterujące, które trzeba odpowiednio ustawić. Usiądźcie w polu widzenia i zatrudnijcie pomocnika, który zajmie się chrząknięciem.

Napięcie amperów: Upewnienie się, że napięcie wzmacniacza jest ustawione prawidłowo jest bardzo ważne, ponieważ złe ustawienie może usmażyć subwoofery w ciągu kilku sekund. W Stanach Zjednoczonych standardowe napięcie w gniazdku sieciowym wynosi 115V. Jeśli jesteś za granicą, być może będziesz musiał użyć ustawienia 220V, choć różni się ono w zależności od kraju.

On (Wł.) - Auto (Automatycznie) - Off (Wył.): Zalecamy ustawienie "Auto" (Automatycznie), aby subwoofer wyłączał się, gdy nie jest używany, co pozwala zaoszczędzić energię i żywotność wzmacniacza. Zazwyczaj lampka sygnalizacyjna świeci się na zielono, gdy subwoofer jest aktywny, a następnie na czerwono, gdy przechodzi w tryb czuwania lub uśpienia. W pozycji "włączony" subwoofer jest zawsze aktywny. Jeśli subwoofer pracuje z przerwami, może nie odbierać sygnału wystarczającego do pozostania włączonym i może przechodzić w stan czuwania, gdy nie powinien. Nie jest to powszechne, ale jeśli subwoofer jest wyłączony, może być konieczne użycie trybu "on".

Częstotliwość zwrotnic/obejścia

  • Jeśli będziesz używać zwrotnicy wbudowanej w odbiornik (zalecane): Użyj przełącznika "bypass", jeśli twój subwoofer posiada tę funkcję. W przeciwnym razie, ustaw "częstotliwość zwrotnicy" na najwyższą możliwą wartość. Niższe ustawienie zwrotnicy w odbiorniku będzie miało pierwszeństwo. Jeśli odbiornik nie ma wbudowanej zwrotnicy (lub nie używasz jej): Przednie lewe i prawe głośniki rozciągają się w dół na basy, ale w pewnym momencie zaczynają się wybijać. Ta częstotliwość powinna być określona w instrukcji obsługi głośnika lub na jego stronie internetowej jako dolna granica zasięgu głośnika. W przypadku subwoofera zalecamy ustawienie zwrotnicy na 80 Hz, choć na życzenie użytkownika można zwiększyć częstotliwość do 100 Hz, ale nie można jej przekroczyć. Ustawienia powyżej 100 Hz pozwolą Twojemu uchu na zlokalizowanie subwoofera (a nie chcesz tego robić).

Ustawienia fazowe i głośności lub ustawienia poziomu

  • Jeśli istnieje przełącznik fazowy lub pokrętło, należy słuchać ustawienia, które tworzy najściślejszy i najgłośniejszy bas w pozycji odsłuchowej. Czasami, w zależności od właściwości pomieszczenia, każde z tych ustawień będzie brzmiało tak samo. Jeśli subwoofer znajduje się w tej samej płaszczyźnie co głośniki przednie, pozycja "normalna" lub "0 stopni" jest zazwyczaj prawidłowa. Należy wyregulować głośność lub poziom do momentu, gdy poziom basów zostanie dopasowany do pozostałych głośników. Najlepszym sposobem jest użycie muzyki o stałym sygnale niskich tonów i wyregulowanie pokrętła do momentu, gdy poziom wyjściowy subwoofera będzie zbliżony do poziomu głośności pozostałych głośników. Jeśli chcesz, aby Twoje filmy były nieco ciężkie z basami, możesz lekko podbić subwoofer. W przypadku wielu subwooferów, pozycja "12" na pokrętle głośności jest słodkim miejscem.

Gdy już trafisz na swoje idealne ustawienia, żyj z nimi przez około tydzień. Po tym czasie, jeśli nadal będziesz szczęśliwy, prawdopodobnie już nigdy nie będziesz musiał dotykać tych ustawień.

Kuracja pokojowa

To duży temat. Moglibyśmy poświęcić tygodnie na zajęcie się tym ważnym i często pomijanym tematem. Najważniejsze, aby wiedzieć, że normalne pokoje można sprawić, aby dobrze działały przy użyciu zwykłych mebli, takich jak kanapy, dywany i regały, które skutecznie pochłaniają i rozpraszają dźwięk.

Podłączanie subwoofera

Jeśli Twój odbiornik ma wyjście na subwoofer:

  • Poprowadź kabel z odpowiednimi wtyczkami na każdym końcu (czasami nazywanymi wtyczkami RCA) od wyjścia subwoofera w odbiorniku do wejścia subwoofera oznaczonego jako "sub input", "line in" lub "low-level in". Najlepiej jest użyć ekranowanego kabla do subwoofera, aby inne brzydkie sygnały nie przedostawały się do Twojego cennego basu. Jeśli ten kabel napotyka na okablowanie domowe, należy go przeciąć pod kątem 90 stopni. Większość subwooferów ma zarówno lewe, jak i prawe wejście. Zwykle nie ma znaczenia, którego z nich używasz. Niektórzy kupują "y-adapter" lub "splitter", aby pojedynczy kabel mógł zasilać oba wejścia subwoofera. W rzeczywistości kabel subwoofera, który sprzedajemy, ma już wbudowany "y-adapter", aby zapewnić możliwość wykorzystania obu wejść i uzyskania nieco większego napięcia do subwoofera. Jeśli używasz więcej niż jednego subwoofera, możesz poprowadzić ten sam rodzaj kabla od "line out" lub "low level out" subwoofera do następnego. Alternatywnie, można użyć męskiego i żeńskiego y-adaptera na wyjściu subwoofera w odbiorniku, a następnie poprowadzić dwa kable subwoofera.

Jeśli odbiornik nie posiada wyjścia subwoofera, potrzebny będzie subwoofer z przewodowymi wejściami głośnikowymi (zwykle nazywanymi "wejściami wysokiego poziomu" lub "wejściami poziomu głośników").

  • Przewody głośnikowe należy poprowadzić od odbiornika (lub przednich lewych i prawych głośników) do wejść wysokiego poziomu subwoofera. Nie martw się o jakość przewodu głośnikowego, ponieważ wysyłasz tylko sygnał liniowy do subwoofera, który następnie zostanie wzmocniony, gdy dotrze do subwoofera. Wejścia wysokiego poziomu nie są wejściami niższej jakości, ale nie pozwalają na użycie funkcji zwrotnicy, która jest wbudowana w większości odbiorników kina domowego. Ponieważ przewód głośnikowy jest zazwyczaj nieekranowany, najlepiej jest trzymać się z dala od domowego okablowania. W przypadku konieczności natrafienia na okablowanie domowe, należy wykonać zwrotnicę pod kątem 90 stopni. Jeśli subwoofer emituje brzęczenie lub szum, może to być winowajca. W przypadku korzystania z więcej niż jednego subwoofera jego przewody wejściowe mogą pochodzić z odbiornika, przednich lewych i prawych głośników lub z wejść pierwszego subwoofera. Nie należy używać "wyjść wysokiego poziomu" do łączenia z innymi subwooferami. Zalecamy, aby nie używać tych wyjść wysokiego poziomu, ponieważ mogą one skrócić żywotność Twojego subwoofera.

Podsumowując

Spędzenie trochę czasu z rozmieszczeniem i ustawieniami Twojego subwoofera pomoże temu kluczowemu komponentowi kina domowego osiągnąć nowe poziomy niskich tonów, a to dobrze! Mamy nadzieję, że ten tutorial okazał się pomocny i jak zawsze szczęśliwy w słuchaniu!