Pierwsza gra TWS! Jak to się sprawdza? Recenzja Epos GTW 270

ANC dociera do TWS, dobre mikrofoniki też, nawet słuchawki Hi-Fi TWS są, ale dla gamingowych TWS to nowość! Przed Wami Epos GTW 270 Hybrid, i tak - to gamingowy TWS. Na jakie platformy są przeznaczone i dlaczego są gamingowe - rozmowa w recenzji.

Zawartość opakowania

Zestaw dostawczy słuchawek jest zaskakujący. Wewnątrz jest tyle niezwykłości TWS, że aż kręci się w głowie. Walizka, same słuchawki, jakiś dongle z USB-C, dodatkowe poduszki na uszy, kabel do ładowania, kabel-adapter z USB-C na USB-A, silikonowe etui na dongle.

Projektowanie, ergonomia

Zanim przejdę do omówienia wszystkich funkcjonalności, chciałbym poruszyć kwestię wyglądu i funkcjonalności słuchawek. Producent pochodzi z Danii, co miało duży wpływ na zwięzły i elegancki styl obudowy i samych uszu - znakomity i minimalistyczny. Metalowa obudowa jest solidna i wzbudza zaufanie i chłód już przy pierwszym dotknięciu. Słuchawki wykonane są w całości z plastiku, co jest ogromnym podziękowaniem dla producenta, bo słuchanie muzyki w naszym -20 byłoby bardzo trudne.

Na obu słuchawkach znajdują się piny do parowania z etui, widoczne są również, czy to czujnik czy mikrofon po wewnętrznej stronie w okolicach poduszek usznych oraz dwa mikrofony na prawej muszli. Wskaźniki znajdują się na lewym i prawym uchu. Ergonomiczny kształt słuchawek i ich minimalna waga dają dobry komfort użytkowania, a słuchawki pasują jak ulał. Nie podobało mi się dziwne działanie czujnika zbliżeniowego, który uruchamia się dopiero po wyjęciu prawej słuchawki, po czym lewa po prostu przestaje grać, a prawa kontynuuje. Wydaje ci się, że zdjąłeś słuchawki i audiobook się zatrzymał, ale w rzeczywistości wciąż gra - to dziwne. Chłodna obudowa jest zarówno przyjemna w dotyku, jak i doskonale się prezentuje. Jest również bardzo przyjemny w użyciu.
Funkcjonalność

I tak, jak zapewnia producent, najważniejszą rzeczą w tych TWS jest ich gamingowa funkcjonalność. Jakby to były słuchawki gamingowe, które są przeznaczone na niemal każdą platformę. I rzeczywiście, zdajesz sobie sprawę, że nie ma w ogóle gier TWS i to jest idealne rozwiązanie. Siadając do gry na PS5, rozmawiając, nie mając na sobie tego wielkiego zestawu słuchawkowego, lub siedząc w kawiarni i decydując się na grę w Genshin Impact lub Inside na telefonie. To jest jak ohhhh i ahhh.

Ale tak do końca nie jest, bo Epos GTW 270 Hybrid został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o Nintendo Switch, które jest u nas dość mało popularne. Dołączony dongle podłącza się do konsoli, paruje i można grać. Dlaczego Switch? Ponieważ będziesz musiał podłączyć się do konsoli, notebooka lub komputera bez portu USB-C za pomocą adaptera. Po podłączeniu przez dongle nie ma lagów w grach, fajnie, ale też nie działają mikrofony - też nie fajnie, jak się komunikować na czatach? A podczas grania w gry na smartfonie przez bluetooth jest opóźnienie, tak jak w przypadku każdego innego TWS. Opcja ta jest świetna do edycji, ponieważ nie ma opóźnienia, co jest bardzo ważne w procesie klejenia.

Wziąłem Switcha do testu i bardzo długo szukałem sensu tych słuchawek, a tak naprawdę niewiele znalazłem. Tutaj masz konsolę, jest etui na słuchawki i jest osobny dongle, który można wsadzić tylko w silikonowe etui. Co to za nonsens? Dlaczego nie ma na niego miejsca w obudowie?

Dźwięk

I po tych wszystkich gamingowych bzdurach nawet nie chce się ich słuchać, ale wdzierają się do najwyższego echelonu TWS. Dźwięk, nawet na iPhone 11, jest po prostu wspaniały, na równi z Sennheiser Momentum True Wireless 2 i cholernie dobrze po prostu niweluje wszystkie te dziwactwa gier whizz-bang. Od pierwszego odsłuchu zdajesz sobie sprawę, jak szczegółowe i miękkie jest to brzmienie słuchawek. Przed nimi miałem w teście Devialeta Gemini, które na pewno grają dojrzalej, ale przepaści między Eposami też nie słyszałem. Rozumiesz poziom dźwięku, nie ma sensu opisywać go bardziej szczegółowo, lepiej przyjść do sklepu i posłuchać.

ANC jest, ale producent o tym nie informuje i nie zobaczycie skrótu ANC ani na pudełku, ani na stronie internetowej, co jest dziwne. Dziwne, bo redukcja szumów jest doskonała, na równi z AirPods Pro, nie gorsza, a może nawet lepsza. Ale i tu są niuanse. Tutaj, na przykład, nie można go wyłączyć, jest zawsze aktywny. Tryb przezroczystości jest aktywowany tylko podczas nawiązywania połączenia.

Mikrofon

Rewelacji na mikrofonie nie ma, ale całkiem niezły poziom jak na TWS. Zobacz test mikrofonu w recenzji wideo

Odtwórz

Żywotność baterii

5 godzin pracy na baterii i dodatkowe 15 od obudowy może nie zadowolić hardkorowych graczy, ale na większość okazji wystarczy. Ale wydajność jest niższa niż u konkurencji.