Recenzja przenośnego DAC-a/wzmacniacza FiiO Q3 - wszystko na swoim miejscu

Historia przenośnych DAC/wzmacniaczy FiiO z indeksem 'Q' rozpoczęła się dawno temu. Pierwszego FiiO Q1 nie miałem okazji posłuchać, ale z jego unowocześnioną wersją - Q1 Mark II - zapoznałem się szczegółowo. W tym czasie była to jedna z najbardziej przystępnych opcji odsłuchu na słuchawkach z wyjściem zbalansowanym i dobra alternatywa dla odtwarzaczy Hi-Fi z segmentu początkowego i początkowo-średniego. Po Q1 Mark II, FiiO wypuściło flagowy model Q5, który doczekał się upgrade'u do FiiO Q5s, a ostatnio do wersji typeC. A teraz nadszedł czas, aby wypełnić niszę pomiędzy Q1 i Q5. Oczywiście, zgodnie z tradycją FiiO, takie urządzenie powinno było otrzymać indeks Q3, co też uczyniło. Zachowując główne cechy konstrukcyjne młodszego Q1 Mark II, FiiO Q3 oferuje przeprojektowaną ścieżkę audio i wszystkie możliwe gniazda słuchawkowe. Dla osób zainteresowanych urządzeniami o podobnym współczynniku kształtu, FiiO Q3 jest zdecydowanie warty bliższego przyjrzenia się.

Specyfikacja FiiO Q3:

  • - Układ DAC: AK 4462;
  • - PCM: do 32 bitów/768kHz;
  • - Obsługa DSD: 512;
  • - Moc wyjściowa: 3,5 mm - 160 mW (32 ohm); 2,5 mm - 300 mW, 4,4 mm - 325 mW;
  • - Charakterystyka częstotliwościowa: 20Hz - 20kHz;
  • - Czas ładowania: do 2 godzin; USB typC
  • - Czas pracy: Do 10 godzin (wyjście standardowe); 8,5 godziny (wyjście zbalansowane)
  • - Wyjście słuchawkowe: 3,5, 2,5 i 4,4 mm;
  • - Wymiary: 105x59x12,5 mm;
  • - Waga: 110 g.

Opakowania i pakowanie

Coraz częściej FiiO przestrzega pewnych standardów przy pakowaniu swoich produktów. FiiO Q3 dostarczany jest w czarnym, cienkim, kartonowym pokrowcu, z głównym kartonem w środku. Wymiary są niewielkie i wygląda schludnie. Na opakowaniu zewnętrznym oprócz zdjęcia Q3 znajduje się logo Hi-Res Audio i technologii THX. Główne pudełko ma chropowatą i przyjemną w dotyku powierzchnię z wytłoczonym logo FiiO, co stało się już zwyczajem. Zauważ, że skrzynka nie ma zatrzasku magnetycznego i otwiera się normalnie. Wewnątrz jego przestrzeń podzielona jest na dwa poziomy. Na górze, FiiO Q3 jest zabezpieczony w białym plastikowym worku w piankowym ochraniaczu. Reszta akcesoriów znajduje się na dolnym poziomie w dwóch oddzielnych pudełkach. W zestawie znajduje się instrukcja obsługi, etui z porowatej tkaniny syntetycznej na sznurku ściągającym, komplet kabli (typC-typeC, typC-Lightning, typC-USB A, analogowy 3,5-3,5mm), komplet opasek zaciskowych do mocowania Q3 do źródła dźwięku oraz silikonowa przekładka służąca do tego samego celu.

Zestaw zawiera nie tylko to, co niezbędne, ale także nieco więcej niż zwykle. Moim zdaniem złącza do mocowania Q3 do źródła dźwięku wyglądają nieco archaicznie i mało kto chce sobie zrobić "kanapkę" i z nią chodzić. Główną i pozytywną różnicą w zestawie Q3 jest obecność kabla typC-typeC, który pozwala na podłączenie DAC-a do smartfonów z Androidem zaraz po wyjęciu z pudełka. Nie miało to miejsca w przypadku FiiO Q1 Mark II, gdzie kabel połączeniowy trzeba było dokupić osobno.

Projektowanie i ergonomia

W przypadku FiiO Q3, zdecydowano się zachować podstawowe cechy kolbowego designu młodszego Q1 Mark II. Nowy Q3 skłania się ku surowości wzornictwa: zgrabne metalowe urządzenie o zaokrąglonych krawędziach w kolorze czarnym z minimalną ilością niezbędnych informacji. Urządzenie wygląda schludnie, jest kompaktowe, wygodnie leży w dłoni i przyjemnie chłodzi.

Na przedniej krawędzi Q3, poza pokrętłem głośności, znajdują się trzy wyjścia słuchawkowe: jedno standardowe 3,5 mm (niezbalansowane) oraz dwa zbalansowane 2,5 mm i 4,4 mm.

Na środku tylnego panelu znajduje się gniazdo typuC służące do ładowania urządzenia oraz transferu danych. Na lewą krawędź tylnego panelu przeniesiono również przycisk przełączania wzmocnienia i filtra audio (Gain) oraz suwak podbicia basów (Bass). Bliżej prawej krawędzi znajduje się przełącznik Charge.

Ergonomia FiiO Q3 jest całkiem dobra. Kompaktowy rozmiar i niewielka waga były świetnym dodatkiem do przenośności i mobilności urządzenia. Jedynym małym minusem nazwałbym prawie niewidoczne oznaczenia przycisków na tylnym panelu. Funkcje tych przycisków są łatwiejsze do zapamiętania niż do przeczytania.

Funkcjonalność

Pomimo swoich rozmiarów, FiiO Q3 wyróżnia się swoją wszechstronnością. DAC może być używany z różnymi urządzeniami, może też nieco zmienić swoje wyjście dźwiękowe. Zarówno kable typuC-USBA jak i typuC-typeC będą odpowiednie do podłączenia do laptopa. Jeśli chodzi o ten drugi kabel, to zaznaczę, że ma on strzałki i musi być podłączony od źródła do Q3 (inaczej nie będzie dźwięku). Urządzenie włącza się za pomocą pokrętła głośności.

Znaczenie przełączników Gain i Bass jest jasne, ale o Charge powiem trochę. Młodszy Q1 Mark II nie miał takiego przełącznika, ale zdarzały się narzekania, że nawet naładowany Q1 po podłączeniu do smartfona zaczynał się od niego ponownie ładować. Najwyraźniej FiiO wzięło to pod uwagę i dodało Charge. Jeśli suwak Charge znajduje się w pozycji "Off", FiiO Q3 nie będzie ładowany ani ze źródła ani z ładowarki. Nie musisz się więc martwić, że Twój smartfon niespodziewanie się rozładuje. Najważniejsze jest, aby pamiętać o ustawieniu suwaka w pozycji "On", gdy chcemy naprawdę naładować urządzenie. Jednocześnie w instrukcji jest napisane, że w przypadku rozładowania akumulatora (prawdopodobnie całkowitego) Q3 rozpocznie ładowanie niezależnie od stanu przełącznika.

Obok pokrętła głośności znajduje się kolorowy wskaźnik wskazujący częstotliwość próbkowania pliku muzycznego: ≤48k niebieski; >48k żółty; DSD zielony. Wskaźnik miga na czerwono, gdy urządzenie jest w trakcie ładowania i przestaje migać po całkowitym naładowaniu. Również miganie na czerwono co 5 sekund sygnalizuje, że urządzenie jest w stanie niskiego poziomu. Przycisk Gain, oprócz wzmocnienia, pozwala na zmianę filtrów dźwięku: ostrego i wolnego zwijania.

Dodatkowo FiiO Q3 może pracować w trybie wzmacniacza słuchawkowego.

Dźwięk

Jak na swój rozmiar i cenę FiiO Q3 jest nieźle napakowany technologią przetwarzania dźwięku. Zastosowano stosunkowo nowy układ AK4462 z technologią Velvet Sound. Część wzmacniająca urządzenia została zaimplementowana w architekturze THX AAA o niskich zniekształceniach i dużej mocy wyjściowej. I jak wspomniano powyżej, FiiO Q3 oferuje wybór standardowych wyjść słuchawkowych 3.5mm oraz dwa zbalansowane (2.5mm i 4.4mm). Testy dźwiękowe przeprowadzono z użyciem pełnowymiarowych słuchawek (Sennheiser HD 660S, Grado SR 225e, Audio-Technica ATH-MSR7SE) oraz dokanałowych (Fiio FH5, FiiO FD5, Sennheiser IE100Pro, Ostry KC09). Zapas mocy był wystarczający nawet dla HD 660S o impedancji 150 omów.

Dźwięk FiiO Q3 jest stosunkowo neutralny i naturalny. Nie ma zauważalnych akcentów w niektórych częstotliwościach, dźwięk sprawia wrażenie ważkiego. Scena jest średniej wielkości, ale ma zarówno szerokość, jak i głębokość. Bas jest dość realistyczny, zwłaszcza z żywymi instrumentami. Głośnik niskotonowy jest bardzo dobrze kontrolowany, z jędrnością i technicznością, z zastrzeżeniem do ustawienia Q3. Dla większości gatunków muzycznych takie oddanie basu będzie całkiem do przyjęcia. Przełącznik Bass dodaje nieco ciężaru i głębi do basu, zachowując jego szczegółowość.

W zakresie średnich ton ów preferowane są raczej detale makro. Niższa średnica jest bardziej słyszalna. Instrumenty grają pełną piersią, wokale są naturalne. Czasami kobiecym wokalom może brakować nieco lekkości. FiiO Q3 jest dość tolerancyjny wobec niezbyt dobrze nagranych ścieżek i nie stara się pokazać słuchaczowi wszystkich wad nagrania.

Wysokie częstotliwości są słyszalne w całym zakresie, są pod kontrolą i nie mają tendencji do zbytniego wywyższania się. Nie ma odczuwalnego wygładzenia wysokich tonów, ale też nie mają one jakiejś szczególnej lekkości. Jak na swoją klasę FiiO Q3 jest bardzo zrównoważonym urządzeniem dźwiękowym.