Jak ustawić kolumny - podstawowe zasady - Część I

jak ustawić kolumny Jeśli chodzi o ustawienie kolumn można brać pod uwagę dwie kwestie. Z jednej strony wybór konfiguracji, z drugiej wybór optymalnego położenia co do danej koncepcji. My będziemy się zajmować sprawą optymalizacji, gdy już mamy koncepcje.

Te kwestie są ze sobą ściśle związane i jeśli nie uda się optymalizacja możliwe, że będzie trzeba zmieniać całe ustawienie. Jeśli chodzi o proces optymalizacji, który będzie realizowany w sposób bardziej ambitny to trzeba się tym zająć już w sposób profesjonalny i stosować różne długotrwałe procedury, które pozwolą nam po przeprowadzeniu pomiarów wszystko dobrze zrealizować. Niestety większość osób wykorzystujących sprzęt audio to nie audiofile i dlatego nie mają czasu na to, by bawić się sprzętem pomiarowym i dbać dosłownie o każdy element przy ustawianiu takiego sprzętu. Dlatego lepiej skorzystać w takim przypadku z podstawowych zasad, dzięki którym będzie można sprawnie i łatwo ustawić kolumny, wybrać miejsce na odsłuchy i wszystko ze sobą idealnie zgrać. Jeśli natomiast macie jakieś większe ambicje to poczytajcie coś więcej.

Pierwsza kwestia to symetria przy pracy kolumn. Oczywiście nie wszystko musi być w dosłownym znaczeniu symetryczne. Ale warto zagwarantować pracę w podobnych warunkach. Trzeba zwracać uwagę na odległości od ścian, czy nie będzie to powodowało jakiś problemów. Warto, by było to powyżej 1,5 metra. Jeśli te odległości mają być mniejsze dla jednej z kolumn to już trzeba zadbać o to, by dla obu były rzeczywiście podobne. Ponieważ wtedy, gdy będą różne ten dźwięk może się zmieniać.

Poza tym ściany, przy których są kolumny nie mogą być różne pod względem twardości czy też elementów, które znajdują się w pobliżu, meble, rośliny czy sprzęty. Z obu kanałów trzeba bowiem tworzyć taki sam dźwięk. Po drugie trzeba zadbać także o to, by była symetria jeśli chodzi o odsłuchy. Tutaj musi być analogia podobnie jak w przypadku kolumn i ich otoczenia. Nie może być szczególnych różnic. 

ustawienie kolumn w pokoju Trzecia kwestia to znalezienie miejsc złych dla kolumn i ich unikanie. Jak to zrobić? Najczęściej będzie to trudne, gdy pokój ma nieregularne kształty. Natomiast gdy mamy zwykłe prostopadłościany to ½ i ¼ wymiaru będzie niekorzystna. Będzie się to odnosić do długości, szerokości i wysokości. Często również bierze się pod uwagę ustawienie odsłuchu przy połowie szerokości, ale jest to tylko jakiś kompromis i jeśli jest taka możliwość to raczej się takim ustawieniem nie sugerować. Jeśli skorzysta się ze zwykłej miary to można bardzo szybko znaleźć te miejsca, które będą szczególnie niekorzystne dla ustawiania sprzętu. W tych miejscach nie powinno być ani słuchaczy ani urządzeń do przekazywania dźwięku. Może się w ten sposób pogorszyć słyszalność basu. Od tych najgorszych miejsc warto zachować przynajmniej kilkanaście centymetrów.

Kolumn nie można również stawiać w narożnikach. Są jednak pewne wyjątki i ewentualnie mogą się tam pojawiać subwoofery oraz specjalne kolumny, które do narożnika są naszykowane. Tradycyjne będą tam źle słyszalne.