Recenzja urządzenia Parrot AR. Dron 2.0

Znany prawie wszystkim. quadcopter AR.Drone 2.0 firmy Parrot Znany niemal wszystkim quadcopter AR Drone 2.0 jest punktem centralnym nowoczesnych osiągnięć technologicznych, głównie z dziedziny urządzeń mobilnych. Jest on wyposażony w zestaw czujników i modułów komunikacyjnych stosowanych w smartfonach, wykorzystuje te same komponenty obliczeniowe i jest sterowany za pomocą urządzenia z systemem iOS lub Android.

Urządzenie może być wykorzystywane nie tylko do rozrywki i gier, ale przede wszystkim do obserwacji i nagrywania wideo ze swobodnym poruszaniem się w przestrzeni punktu widzenia, co może być przydatne w pracy, podczas wędrówki w celu wybrania dalszej drogi w miejscu odpoczynku, do oglądania obiektów turystycznych i robienia zdjęć pod nietypowym kątem. Możliwości urządzenia są ograniczone jedynie wyobraźnią użytkownika - ostatecznie dron może być wykorzystywany do różnych celów.dron może być używany do nadzoru nad sąsiednim gospodarstwem rolnym lub przypadkowych przechodniów, jak pokazano w filmie promocyjnym:


AR.Drone 2.0 to jedno z najlepszych urządzeń tego typu. Quadcopter został zaprezentowany na targach CES 2012 w styczniu, czyli minęły już prawie 2 lata, ale nie ma jeszcze żadnych informacji o trzeciej wersji tego udanego produktu. Parrot rozpoczyna swoją promocję dopiero na Ukrainie.

W lipcu ukazała się jednak specjalna Edycja mocy, o której opowiemy tutaj. Został on zaprojektowany z myślą o poprawie wskaźników czasu pracy akumulatora i został rozbudowany w celu zapewnienia wygodnej obsługi. quadcopter.

Zanim przejdziemy do omówienia działania drona, przedstawimy jego specyfikację sprzętową. AR.Drone 2.0 ma odporny na uderzenia metalowy szkielet, w którym znajdują się cztery wymienne, elastyczne śmigła oraz akumulator litowo-jonowy osłonięty plastikową osłoną. W zestawie znajduje się również osłona do użytku wewnątrz pomieszczeń, z elastycznymi obręczami osłaniającymi krawędzie ostrzy przed przypadkowymi uderzeniami. Wiele elementów można wymienić, więc nawet w przypadku poważnej awarii drona prawdopodobnie będzie można odzyskać.

Stosowane są ciche silniki o prędkości 28 500 obr/min i poborze mocy 14,5 W. Do każdego z nich jest dołączony oddzielny wodoodporny kontroler, co oznacza, że latanie przy złej pogodzie jest całkiem możliwe.

Głównym elementem AR.Drone 2.0 jest oczywiście kamera foto-wideo z szerokokątnym obiektywem (93°), która umożliwia nagrywanie filmów HD 720p z prędkością 30 klatek na sekundę. Niestety, zastosowana matryca CMOS ma wadę zwaną Rolling shutter, która jest spowodowana błędami w kadrowaniu podczas filmowania, wynikającymi z przenoszenia obrazu linia po linii, a nie po całej klatce. Choć zdecydowana większość współczesnych aparatów fotograficznych zawiera ten sam typ czujnika, niewiele z nich działa w tak niestabilnym środowisku. Rolling shutter nie wygładza skutecznie drgań obrazu po wykonaniu zdjęcia, a AR.Drone 2.0 nie jest wyposażony w sprzętowy system stabilizacji.

Druga kamera jest zamontowana w dolnej części ciała i wykorzystuje estymację dryfu obrazu do szybkiego i dokładnego określania bieżącej prędkości. Odbiornik GPS MAVlink (niedołączony do zestawu) koryguje ewentualne znoszenie przez wiatr i zapisuje współrzędne trasy. Za ruch quadcoptera w przestrzeni odpowiada trójosiowy żyroskop i trójosiowy akcelerometr. Para czujników ultradźwiękowych o zasięgu 6 m i wysokościomierz barometryczny zapewniają dodatkową precyzję lotu i automatyczną stabilizację, a kompas magnetyczny umożliwia dronowi śledzenie kursu bez względu na jego względne położenie w przestrzeni.


Platforma jest oparta na procesorze ARM Cortex A8 1 GHz i systemie operacyjnym Linux 2.6. Jednostka obliczeniowa jest połączona z dronem i komputerem za pomocą złącza USB 2.0, natomiast sterowanie kwadrokopterem odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych z wykorzystaniem nowoczesnego standardu Wi-Fi 802.11n. Materiał filmowy jest zapisywany w formacie H.264 na podłączonym kluczu USB lub bezpośrednio w pamięci urządzenia mobilnego, z którego jest sterowany.

Wersja Power Edition jest wersją limitowaną i zawiera nowy wzór pokrywy do użytku wewnątrz i na zewnątrz, trzy dodatkowe zestawy czerwonych, pomarańczowych i niebieskich śrub, parę baterii o pojemności 1500 mAh, czyli 1,5 raza większej, oraz narzędzie do usuwania podkładek blokujących. Dwie baterie pozwalają na korzystanie z AR.Drone 2.0 przez maksymalnie 36 minut.

Oprogramowanie AR.FreeFlight 2 na urządzenia z systemem iOS lub Android znacznie upraszcza korzystanie z quadcoptera. Obrazy w czasie rzeczywistym są przesyłane do urządzenia mobilnego, można zmieniać prędkość, stosować predefiniowane triki i dostosowywać sposób filmowania. Podczas nagrywania wideo dostępne są trzy tryby autopilota, w tym zawisanie i obracanie się w miejscu. Aplikacja umożliwia wyświetlanie trasy za pomocą współrzędnych GPS, stabilizowanie materiału filmowego oraz jego publikowanie lub przesyłanie dalej.

W trybie sterowania absolutnego wystarczy przechylić smartfon lub tablet w odpowiednim kierunku, a samolot skieruje się we właściwą stronę.

Funkcje autopilota obejmują lądowanie, nawigację do zadanego punktu z wykorzystaniem współrzędnych GPS oraz automatyczny powrót do punktu startu. Zarejestrowany obraz wideo można następnie oglądać w przestrzeni 3D, wraz z punktem kamery.


Oprogramowanie to odpowiada również za aktualizację oprogramowania sprzętowego drona i umożliwia dostęp do gier. Na przykład gra AR.PURSUIT to kooperacyjna gra w pościgi z wymianą ognia - z elementami rzeczywistości rozszerzonej.


Akademia umożliwia wyświetlanie danych geolokalizacyjnych i innych danych wraz ze zdjęciami i filmami wideo przedstawiającymi zarówno własne trasy, jak i trasy innych pilotów z całego świata, a także przesyłanie treści z serwisu YouTube lub Facebook oraz doradzanie innym posiadaczom AR.Drone 2.0 w zakresie ciekawych miejsc do latania.


Aplikacja AR.FreeFlight 2 jest dostępna na stronie Google Play lub App Store. Funkcjonalność AR.Drone 2.0 można rozszerzać: dzięki interfejsowi API zewnętrzni programiści mogą swobodnie wydawać własne programy i gry.

Parrot AR.Drone 2.0 Power Edition jest już dostępny na Ukrainie. Standardowa wersja quadcoptera jest również dostępna tutaj.

Na koniec kilka ciekawych przykładów niestandardowego strojenia, które nadaje dronom oryginalny wygląd: