5.1 vs 7.1, Dolby Atmos & More!

5.1 vs 7.1, Dolby Atmos & More! przez Dallas Ybarra 30 kwietnia 2018 r.

W dzisiejszych czasach istnieje tak duża różnorodność i kombinacja ustawień głośników, że Twoje zakupy mogą okazać się nieco przytłaczające. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją podróż do kina domowego, czy też uważasz się za doświadczonego weterynarza, powinieneś najpierw przekonać się, jak wciągające jest to doświadczenie audio, którego pragniesz. Chociaż istnieje kod numeracyjny dla danej konfiguracji, nie jest to kod święty, który powoduje zamieszanie. W rzeczywistości oznaczenie numeryczne systemu kina domowego pomoże Ci komunikować się z innymi miłośnikami kina domowego i audio oraz zdecydować, które opcje najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Przejdźmy do podstaw jak 5.1 vs 7.1, zanim przejdziemy do coraz bardziej rozbudowanych konfiguracji audio 3D jak Dolby Atmos.

Co to jest 5.1?

Czym jest konfiguracja 5.1, o którą pytasz? Jest to standardowa liczba głośników używanych do stworzenia systemu dźwięku przestrzennego. System 5.1 odnosi się do pięciu kanałów głośnikowych, zwykle na poziomie ucha, i jednego kanału subwoofera (subwoofer to .1). Jeśli masz dwa subwoofery, jest to system 5.2, a drugim subwooferem jest ".2". Ta liczba głośników, które mają być używane w systemie, jest głównym punktem wyjścia przy przechodzeniu z paska dźwiękowego lub pary głośników dla telewizora do zestawu surround.

System głośników 5.1 składa się z przednich lewych i przednich prawych głośników, dedykowanego kanału centralnego i dwóch bocznych głośników surround. W odniesieniu do pozycji odsłuchowej ważny jest zarówno typ głośnika, jak i fizyczne umiejscowienie głośników przestrzennych.

Należy pamiętać, że dwa podstawowe formaty odsłuchu to tryb Surround i tryb stereo. Tryb Surround wykorzystuje wszystkie kanały i jest używany głównie podczas oglądania filmów. Tryb stereofoniczny wykorzystuje przednie lewe i prawe głośniki, które są głównie wykorzystywane do słuchania muzyki.

Podczas oglądania filmów środkowy kanał jest koniem roboczym ze względu na jego stałe wykorzystanie. Oczywiście, wszystkie filmy opowiadają historię, a większość dialogów, które widzisz na ekranie, jest mieszana z głośnikiem centralnym. Głośnik ten powinien być umieszczony powyżej lub poniżej wyświetlacza wideo. Głośnik centralny będzie również obsługiwał efekty dźwiękowe, a nawet część muzyki podczas oglądania Netflix, Amazon lub Twojej kolekcji Blu-ray.

Jeśli chodzi o efekty muzyczne podczas oglądania filmów, to jest to głównie wykonywane przez przednie lewe i prawe głośniki. Jeśli po prostu spędzasz czas w domu słuchając muzyki strumieniowo na Spotify lub Tidal, kręcąc swoim winylkiem lub (śmiem twierdzić) grając na płytach CD, najprawdopodobniej twój odbiornik jest w trybie stereo.

Wiele osób po pierwszej aktualizacji z soundbara lub po prostu z głośników telewizyjnych wybiera pakiet all-in-one, czyli kino domowe w pudełku (lub HTIB). W żadnym wypadku nie "pukamy" do HTIB, ponieważ zdecydowanie oferują one czynnik wygody, jednak nie są tak przyjazne w integracji z nowym odbiornikiem. Są one zazwyczaj ofertą zastrzeżoną, która jest zaprojektowana do pracy tylko z tymi elementami, które były pierwotnie w pudełku. Może to niestety powstrzymać marzenia o rozszerzeniu doświadczeń audio do bardziej wciągającego formatu przestrzennego. Modernizacja do systemu z większą ilością kanałów niż tylko typowy system 5.1 to coś, co może przynieść duże zyski.

7.1 - O co chodzi?

Z czego więc składa się konfiguracja 7.1? Weź swój istniejący system 5.1 i dodaj dwa dodatkowe głośniki jako tylne głośniki i wysięgnik! 7.1 system. Ponownie dodanie dodatkowego subwoofera jest brane pod uwagę 7.2... Czy zaczynasz łapać trend systemu liczbowego?

Doświadczenie 5.1 jest tylko punktem wyjścia dla wciągającego dźwięku. Ale jeśli masz pokój, dodatkowe tylne głośniki mogą dodać niesamowitą głębię do pola dźwiękowego. Często zdarza się, że zespół projektantów dźwięku w studio filmowym wykorzystuje te kanały do przekazania wrażenia, że coś zmierza w Twoim kierunku od tyłu lub znika daleko w oddali za Tobą.

Wiele osób ma swoje pomieszczenie zaaranżowane w taki sposób, aby kanapa znajdowała się na tylnej ścianie, co nie pozwala na umieszczenie dodatkowej pary głośników za pozycją odsłuchową. Ale nie martw się, możesz symulować pole dźwiękowe 7.1, używając głośników bipolarnych jako głośników bocznych w konfiguracji 5.1. Tylny wypalany głośnik ostatecznie odbije się od twojej tylnej ściany i może oszukać twoje uszy, by usłyszeć głośnik za tobą, nawet jeśli naprawdę go tam nie ma. Jeśli jednak masz luksus dodatkowej przestrzeni za pozycją odsłuchową, zrobienie kolejnego kroku do 7.1 jest bardzo imponujące.

Podczas gdy 7.1 dodaje zupełnie nowy wymiar dźwięku, 5.1 jest nadal uważany za standard dźwięku przestrzennego. Jeśli przeszukasz swoją kolekcję Blu-ray i spojrzysz na tylną część obudowy, zauważysz, że większość twoich płyt Blu-ray lub DVD mówi "Dolby Digital 5.1". Oznacza to, że w systemie 5.1 znajdują się specyficzne informacje dla każdego głośnika. Gdy zobaczysz, że na liście znajduje się 7.1, wiesz, że płyta będzie miała konkretne informacje dla wszystkich siedmiu głośników.

Co się stanie, jeśli zawartość źródłowa jest dostępna tylko w systemie 5.1, ale masz konfigurację głośników 7.1? W dzisiejszych czasach większość odbiorników posiada funkcję mieszania zawartości źródłowej. Zasadniczo, Twój odbiornik może stworzyć efekt ścieżki dźwiękowej wymieszanej w systemie 7.1 z tą, która jest natywnie dostępna w systemie 5.1.

Co to jest Dolby Atmos? Czy nie mogę po prostu pójść do prawdziwego kina, aby to zrobić?

Z ponad 120 filmami dostępnymi w Dolby Atmos, ten format jest zdecydowanie warty zbadania. W końcu Dolby Atmos potrafi głęboko zanurzyć Cię w dźwięku, czyniąc Twoje doznania kina domowego o wiele bardziej realistycznymi. Rozmawialiśmy nawet tutaj w Aperion o wpływie, jaki dźwięk może mieć na film, i ustaliliśmy, że robi to ogromną różnicę.

Dolby Atmos jest uważany za trójwymiarowy format dźwięku. Istnieją również inne formaty, takie jak DTS:X i Auro-3D. Jasne, że można by pójść do kina, ale to całe doświadczenie samo w sobie. Nie tylko stres związany z dotarciem na miejsce wystarczająco wcześnie, aby uzyskać wszystkie udogodnienia, ale także, w zależności od kina, być może trzeba będzie przyjechać wcześnie, aby zarezerwować miejsce, a na domiar złego, gdy przyjdzie czas na przerwę w toalecie i zaginioną część filmu. Jest coś szczególnego w byciu w ciszy i spokoju własnego domu i z głośnikami, które są specjalnie umieszczone dla Twojej przyjemności. A najlepszą częścią jest możliwość zrobienia pauzy!

Dodanie większej liczby głośników ostatecznie prowadzi do bardziej wciągającego pola dźwiękowego, gdy są one prawidłowo rozmieszczone. Prawdopodobnie myślisz, że "Jak można dodać więcej głośników do mojego kina domowego?" W przypadku tych trójwymiarowych formatów dźwięku dodatkowe głośniki są zazwyczaj instalowane w suficie, umieszczane wysoko lub skierowane w stronę sufitu, aby zapewnić dokładne właściwości odbijania dźwięku. Ale na razie, omówmy podstawy konfiguracji Dolby Atmos.

W zależności od tego, ile głośników sufitowych dodasz (2 lub 4), trzymaj się omówionego wcześniej formatu numeracji i po prostu dodaj dodatkową cyfrę na końcu naszego formatu. Na przykład, konfiguracja 5.1 z dwoma napowietrznymi głośnikami brzmiałaby: 5.1.2. Dwie najpopularniejsze konfiguracje Dolby Atmos składają się z 5.1.2 (5 ear-level surround, 1 sub, 2 overhead), lub 7.2.4 (7 ear-level surround, 2 sub, 4 overhead). Istnieje wiele ilości głośników, które można dodać do tej konfiguracji, a więcej szczegółów na temat tych rozbudowanych konfiguracji można znaleźć na naszym blogu tutaj: Wybór głośników Surround.

Kilka pomocnych wskazówek

  • Jeśli pomieszczenie ma wymiary 15' x 20' lub większe, a z tyłu jest miejsce na dwa głośniki, system 7.1 sprawia, że efekt przestrzenny jest znacznie bardziej imponujący, nawet jeśli większość materiałów źródłowych to 5.1. Jeśli kanapa znajduje się bezpośrednio pod tylną ścianą, system 7.1 prawdopodobnie nie jest tego wart, ponieważ tylne głośniki nie będą miały odpowiedniej odległości od bocznego otoczenia. W przypadku korzystania z dwubiegunowych głośników surround w pozycji bocznego systemu surround może się okazać, że tylne głośniki surround nie będą od razu potrzebne. Bipolarne głośniki przestrzenne odbijają wystarczająco dużo dźwięku od tylnej ściany i nieco emulują konfigurację 7.1. W tym momencie coraz więcej filmów jest dostępnych w formacie Dolby Atmos. Nie widzimy, aby ten format szybko zniknął ze względu na trakcję, jaką zyskał w ciągu ostatnich kilku lat. Jeśli zdecydujesz się na uruchomienie systemu Dolby Atmos, upewnij się, że wykonasz swoje badania, aby zrozumieć, jakich dodatkowych głośników i wzmacniaczy możesz potrzebować. Większość odbiorników posiada 7 kanałów wzmacniacza, więc jeśli planujesz rozszerzyć konfigurację o więcej niż 7 głośników, będziesz potrzebował odbiornika z większą ilością kanałów wzmacniacza. W przeciwnym razie będziesz musiał mieć pewność, że ma on wystarczającą ilość kanałów przetwarzania i pojemność, aby podłączyć do niego inny wzmacniacz zewnętrzny.

Teraz już wiesz!

Dźwięk przestrzenny zawsze będzie ewoluował i w tym momencie wygląda na to, że dźwięk trójwymiarowy nie wydaje się być tylko trendem, który będzie zanikał. Podczas gdy systemy 5.1 nadal pozostają najbardziej rozpowszechnione, jeśli możesz i Twoje pomieszczenie będzie je wspierać, zalecamy rozbudowę do konfiguracji 7.1! Jeśli masz jakieś pytania dotyczące któregoś z omawianych tu tematów, po prostu zadzwoń, prześlij nam wiadomość e-mail lub porozmawiaj z nami na czacie i chętnie przedyskutujemy, które konfiguracje systemu mogą być dla Ciebie najlepsze.

Ciekawi Cię, który głośnik wybrać? Czytaj dalej - Wybór głośników dookólnych

1 UWAGI

Pozostawienie odpowiedzi