Recenzja telefonu Sigma mobile X-treme IP68

Aktywni użytkownicy są na bakier. Znalezienie maszyny, która pasuje do ich stylu życia i jest w stanie wytrzymać rygory ich życia. Może to być alpinizm, rafting, ekstremalne narciarstwo i wiele innych ekscytujących, a czasem zagrażających życiu aktywności. Oczywiście w takich okolicznościach człowiek musi być zawsze w kontakcie (na wszelki wypadek), a urządzenie go zapewniające, musi być niezwykle niezawodne. Większość z tych rozwiązań kosztuje sporo pieniędzy, ale co wybrać w segmencie budżetowym?

Właśnie dla użytkowników dbających o budżet, Sigma Mobile oferuje niezawodny i niedrogi telefon o nazwie X-treme IP68, który jak samo oznaczenie wskazuje, posiada stopień ochrony obudowy "IP68". IP68 to przyjęta na całym świecie klasyfikacja, która oznacza, że słuchawka jest w pełni pyłoszczelna i w pełni wodoodporna. Oprócz tego urządzenie bez utraty parametrów wytrzymuje zanurzenie w wodzie na głębokość 1 m (nie dłużej niż 30 minut) oraz pracę w stanie zanurzenia.

No cóż, Sigma X-treme IP68 jest już obstawiona, teraz czas poznać jej wnętrze, które powinno zapewnić długotrwałą bezawaryjną pracę. Niestety przynależność do segmentu budżetowego od razu podpowiada, że urządzenie nie jest obsługiwane przez najmocniejszy chipset, którego nazwy producent nam nie zdradza. Oczywiście fakt, że smartfon nie jest zbyt produktywny, ma pozytywną stronę, ponieważ dzięki temu autonomia modelu znacznie wzrasta. Przyczynia się do tego wbudowany akumulator, który ma pojemność 3600 mAh. Deweloper twierdzi, że Sigma X-treme IP68 może wytrzymać do 25 dni w trybie czuwania i do jednego dnia w trybie rozmowy. Jak widać, jest to bardzo dobry wskaźnik i docenią go osoby, które wybierają się w długie podróże i nie mają możliwości naładowania urządzenia. Jeśli chodzi o standardy komunikacji, urządzenie jest zgodne ze specyfikacją GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, także wsparcie dla Bluetooth 2.0 (A2DP).

Konstrukcja urządzenia jest niezwykle prosta i nie rzuca się w oczy. Obudowa jest dobrze wykonana - aby spełnić normę IP68 inżynierowie Sigma Mobile mocno się napracowali, spasowując każdy element niemal idealnie. Oczywiście obecne są gumowane elementy, które doskonale ochronią urządzenie przed przypadkowymi upadkami, ale nie radzimy przesadzać. W obudowie telefonu, ukrytej pod pokrywą, znajdują się złącza USB i zasilania, a także slot na kartę SIM. Jest też osobny przycisk do włączania podświetlenia, które niestety nie jest wybitnie jasne. Z drugiej strony Sigma X-treme IP68 jest słyszalna z daleka nawet przy najniższej głośności, a przy najwyższej potrafi ogłuszyć użytkownika. Dzwonek ma 64-tonową polifonię. Z tyłu urządzenia znajduje się 0,3-megapikselowy aparat, nie posiada on lampy błyskowej, ale do jego ochrony wykorzystano szkło o wysokiej wytrzymałości.

Obudowa o wymiarach 121x 55x25 mm i wadze 168 g kryje w sobie slot kart SIM, a także 2-gigabajtowy magazyn danych. Tak jak powinno być, istnieje możliwość rozszerzenia przestrzeni dyskowej za pomocą karty microSD o maksymalnej pojemności 32 GB, jednak aby skorzystać z tej możliwości trzeba będzie się mocno napracować, bo jest ona ukryta za wieloma śrubkami. Ekran urządzenia jest niewielki, ale praktyczny - według dewelopera chroni go szkło o wysokiej wytrzymałości, które zabezpiecza przed zarysowaniami i innymi wpadkami. Wyświetlacz mierzy 1,77 cala i ma rozdzielczość 128 x 160 pikseli, oczywiście o obsłudze dotyku nie ma mowy. I na koniec należy wspomnieć, że bohater naszej recenzji wyposażony jest w książkę telefoniczną na 500 numerów, odbiornik FM, odtwarzacz audio/wideo, kalendarz, budzik, kalkulator, dyktafon i gry. Przy okazji, aby podłączyć słuchawki, musisz użyć złącza USB, więc nie jest możliwe użycie modeli innych firm ze złączem mini-jack.


Wnioski.

Cóż, możemy śmiało powiedzieć, że mamy przed sobą naprawdę ciekawy i wart uwagi oszczędnych użytkowników modelu telefonu chronionego w wykonaniu Sigma Mobile. Sigmie X-treme IP68 daleko do smartfonów z wyższej półki, ale jest przede wszystkim bardzo przystępna cenowo i zapewnia doskonałą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. I może pracować również pod wodą!