Słuchawki dynamiczne iBasso IT01s In-Canal Aktualizacja globalna

Kiedy firma iBasso wypuściła na rynek słuchawki IT01s, można było pomyśleć, że będą to prawdopodobnie po prostu dobrze znane słuchawki IT01 z przeprojektowanym designem i ulepszonym kablem. Za tą opinią przemawiała również cena. Oznacza to, że cena słuchawek iBasso IT01 + przewodu równoważącego iBasso (jak CB14) jest równa cenie nowych słuchawek iBasso IT01. Jakkolwiek by to nie brzmiało, ale na szczęście się myliłem. W przypadku modelu IT01s mamy do czynienia z nowym produktem znanej firmy. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Parametry techniczne słuchawek:

  • - Typ przetwornika: dynamiczny (10 mm)
  • - Czułość: 109db
  • - Zakres częstotliwości: 10 Hz - 43KHz
  • - Impedancja: 16 Ω
  • - Redukcja szumów (pasywna) -26db
  • - Długość kabla: 1,2 m (2,5 mm zbalansowany); 12 cm adapter do 3,5 mm
  • - Wtyczka: Wtyczka prosta
  • - Walety: MMSH
  • - Waga: 8 g

Pakowanie i akcesoria

Zewnętrzne opakowanie iBasso IT01s jest takie samo jak IT01, różni się jedynie kolorem. Wewnątrz znajduje się granatowy kartonik z magnetycznym zamknięciem. W środku również bez zmian - w piance znajdują się same słuchawki z założonymi już poduszkami na uszy, okrągła puszka z logo iBasso oraz akcesoria w środku.

Trzeba od razu powiedzieć, że zestaw jest znakomity. Mam nawet futerał na słoik, kabel zbalansowany 2,5 mm, przejściówkę z pigtaila na zwykły jack 3,5 mm, 1 parę metalowych filtrów (takich samych jak w słuchawkach) z pojedynczymi gumowymi pierścieniami (4 pary), zestawy nauszników: 3 zestawy silikonowych w różnych kształtach i rozmiarach plus 1 para zakładana na słuchawki, 2 pary piankowych poduszek na uszy. Do wyboru jest wiele rodzajów aparatów, które można dopasować do kształtu i wielkości kanału słuchowego.

Projektowanie i ergonomia

Od razu po wyjęciu z pudełka widać, że modernizacja rozpoczęła się od zaprojektowania modelu. Zamiast czarnego i czerwono-niebieskiego modelu IT01 dostępne są teraz modele IT01 w kolorach niebieskiej mgły i szarego dymu. Schemat kolorów Blue Mist sprawia, że IT01 wyglądają fajnie i chłodno.

Słuchawki są wygodnie dopasowane. Od razu dobrze dopasowały się do moich uszu i były prawie niewyczuwalne podczas słuchania. Nie podobały mi się dołączone do zestawu piankowe poduszki słuchawki, ponieważ powróciły do swojego kształtu, zanim jeszcze zmieściły się w uchu.

Kabel w słuchawkach jest biało-srebrny i ma inną strukturę niż kabel w IT01. Kabel ma wyprofilowane elementy douszne i wyraźnie widoczne oznaczenia kolorystyczne lewego i prawego kanału na złączach MMCX. Na stronie internetowej iBasso można znaleźć informację, że kabel IT01s jest wykonany z miedzi monokrystalicznej o czystości 5N pokrytej srebrem.

Używając tego kabla w podróży, należy pamiętać, że jest on dłuższy niż zwykle - główny kabel balansu ma długość 1,2 m, a adapter (do 3,5 mm) około 12 cm więcej. Jeśli zamierzasz podłączyć IT01s do smartfona bez standardowego wyjścia słuchawkowego za pomocą dołączonego adaptera typu-C, jeszcze bardziej wydłuży to końcową długość kabla.

Dźwięk

iBasso IT01s to dynamiczny model słuchawek. Pod względem brzmienia słuchawki okazują się bardzo interesujące. Przede wszystkim jednak należy poświęcić trochę czasu na znalezienie poduszek usznych i ich właściwe ułożenie w uchu, aby uzyskać optymalny dźwięk, ponieważ dźwięk się zmienia.

Słuchawki emitują stosunkowo neutralny dźwięk o dobrej głośności. Mają dobrą scenę, która otwiera się zarówno na szerokość, jak i na głębokość.

Bas jest słyszalny we wszystkich utworach, ale jest dobrze kontrolowany, nie ma nawet odrobiny przesterowania. Sam bas jest szczegółowy, ale nie uwypuklony. Dla mnie ten monitor basowy jest uniwersalny i nadaje się do różnych gatunków: rocka, instrumentalnego jazzu, muzyki elektronicznej i wielu utworów klasycznych, zwłaszcza fortepianowych. Podczas słuchania muzyki organowej wyraźnie słyszalne są najniższe dźwięki instrumentu.

Częstotliwości średnie nie są uwypuklone, brzmią względnie neutralnie. Podobnie jak głośniki niskotonowe w słuchawkach, tony średnie są również szczegółowe i dodają nieco emocji, co tylko korzystnie wpływa na całokształt dźwięku. Nie sklasyfikowałbym tych słuchawek jako zorientowanych na wokal. Wokale, co prawda, nie wybijają się na pierwszy plan, ale ich wykonanie nie budzi zastrzeżeń.

Wysokie częstotliwości są doskonale słyszalne, umiarkowane i bez nacisku. Na tle innych częstotliwości, wysokie częstotliwości nie wyróżniają się, ale raczej prawidłowo i z powodzeniem wtapiają się w ogólny obraz dźwięku. Mimo naturalności brzmienia, zwłaszcza przy niewłaściwym zamocowaniu lub ustawieniu słuchawek w uchu, ilość wysokich tonów w słuchawkach może niektórym wydawać się nieco przesadzona - wszystko jest kwestią indywidualną, trzeba posłuchać.

W przypadku korzystania z połączenia zbalansowanego z odtwarzaczem Fiio M9 dźwięk również uległ zmianie. Nastąpiło nieznaczne zwiększenie artykulacji i klarowności basu, co było dobrze słyszalne, gdy pałeczki uderzały w bęben. Uzyskałem bardziej ekspresyjny dźwięk, a jego realizacja stała się bardziej interesująca.


Porównanie

Z pewnością zastanawiamy się, czy iBasso IT01 brzmią inaczej niż młodsze IT01? A różnią się one dość wyraźnie. Pewne różnice można już zauważyć, porównując współczynnik AFC modeli na wykresach w instrukcjach. Jednak zgadywanie brzmienia tylko na podstawie wykresów byłoby błędne. W porównaniu z modelem IT01s zwiększyła się szerokość sceny i szczegółowość dźwięku. Niskie częstotliwości w IT01 mogły zostać ilościowo zredukowane, ale były bardziej wyraziste i skupione, co korzystnie wpłynęło na ogólny dźwięk. Tony wysokie są nieco jaśniejsze i bardziej zwiewne. Podczas gdy młodszy model iBasso IT01 oferuje brzmienie, które zadowoli wielu, starszy model IT01s oferuje brzmienie bardziej dojrzałe i analityczne.