Systemy małych głośników pokojowych - Duży dźwięk, mała przestrzeń

Masz mały pokój, ale nie chcesz iść na kompromis w kwestii dźwięku? Ten artykuł pomoże Ci uzyskać duży dźwięk z systemów głośnikowych w małych pomieszczeniach bez naruszania banku. Tutaj w Aperion zawsze zaczynamy od pokoju klienta, aby zapewnić najlepszą rekomendację dla optymalnego systemu dla każdej unikalnej przestrzeni. Tak jak żaden z naszych klientów nie jest dokładnie taki sam, tak samo nie są nim również pomieszczenia, w których umieszczają swoje głośniki.

"Mały" pokój? Kogo nazywasz "małym" pokojem?

Więc jakie są najlepsze głośniki do małego pokoju? Po pierwsze, przyjrzyjmy się nieco bliżej definicji małego pokoju. Ogólnie rzecz biorąc, każde pomieszczenie o wymiarach 15' x 15' lub mniejszych byłoby uważane za małe pomieszczenie, przynajmniej pod względem tego, w którym umieszczasz system głośników. Zazwyczaj w pomieszczeniu tej wielkości, słuchacz znajduje się w odległości mniejszej niż 10 stóp od głośników, a w wielu przypadkach dość blisko. Oczywiście wielkość pomieszczenia nie jest do końca naukowa, więc weźmy oznaczenie 15' x 15' z ziarnem soli. Jeśli Twój pokój ma rozmiary 16' x 16', możesz nadal słusznie nazwać go "małym" lub "średnim", więc w takim przypadku może być konieczne użycie innych kryteriów, aby naprawdę udoskonalić najlepsze głośniki. Jeszcze jedna rzecz na temat definicji wielkości pomieszczenia, należy pamiętać, że jest to pomieszczenie zamknięte. Jeśli powierzchnia odsłuchu to 15' x 15', ale tak naprawdę jest to część większego pokoju o wymiarach 25' x 30', to tak naprawdę jest to tylko duży pokój. Dźwięk z głośników nie zatrzymuje się na krawędziach obszaru odsłuchu, a to oznacza, że nie dostaniesz tyle odbitego dźwięku, co w mniejszej, zamkniętej przestrzeni.

Typy głośników pasujące do Twojej przestrzeni

W małym pokoju typowym, najlepszym dźwiękowym hukiem dla Twojego kozła byłby głośnik w stylu regałowym. Tak, wieże dają ci pełniejszy dźwięk, ale jeśli jesteś w małej przestrzeni, półka powinna wypełniać pokój całkiem ładnie. I ponieważ twój podłogowa przestrzeń jest ograniczona, regał daje ci wolność umieszczać głośnik na półce lub innym miejscu gdzie ono no bierze up wartościową nieruchomość. Wreszcie jeśli siedzisz naprawdę blisko głośnika, powiedzmy pod 8 stopami lub tak, dźwięk z większego głośnika gabinetowego może nie być w pełni rozproszony i nie dostaniesz prawdziwej korzyści z większego głośnika. Powiedziawszy to wszystko, istnieją przypadki, w których można umieścić małą wieżę, taką jak nasz Intimus 4T w małym pomieszczeniu i nadal mają to być dobre dopasowanie soniczne. W większości przypadków byłoby to dobre dopasowanie dla osób, które używają głośnika do słuchania dużej ilości muzyki, w przeciwieństwie do kina domowego, a siedzenie co najmniej 8 stóp lub dalej od głośnika jest nadal dobrą zasadą.

Jeśli jednak jest naprawdę ciasno na przestrzeni, najlepszym wyborem może być głośnik ścienny lub sufitowy, znany również jako głośniki architektoniczne. Głośnik ścienny lub sufitowy może brzmieć niesamowicie, jednak ponieważ w przypadku głośników sufitowych najlepsze brzmienie jest dość zbliżone do tego, co znajduje się bezpośrednio pod nimi, stanowią one pewne wyrzeczenie pod względem jakości dźwięku dla kanału przedniego i środkowego. W przypadku systemu 5.1 w małym pomieszczeniu, system ścienny lub sufitowy może zacząć mieć duży sens, ponieważ może nie być miejsca dla wszystkich tych głośników. W ścianach będzie to idealne rozwiązanie dla kanału przedniego i środkowego, a następnie sufitowego lub ściennego dla kanałów surround. W przypadku słuchania muzyki, głośnik w obudowie zapewni najbardziej realistyczną scenę dźwiękową i obraz stereo. Więc jeśli muzyka jest dobrym kawałkiem swojego zastosowania, można rozważyć hybrydowy system z głośnikami cabinet dla kanałów przednich i środkowych, a następnie architektonicznych głośników dla kanałów surround.

Ile głośników potrzebuję?

Jeśli chodzi o konfiguracje dla kina domowego, trudno będzie uzasadnić system 7.1 w małym pomieszczeniu. Tylne głośniki surround będą musiały znajdować się co najmniej trzy stopy za bocznymi osłonami, aby naprawdę istniało poczucie ruchu pomiędzy tymi dwoma zestawami głośników, a często uzyskanie takiej odległości pomiędzy głośnikami po prostu nie jest możliwe w mniejszym pomieszczeniu. Zazwyczaj jednak można zainstalować system 5.1, który zapewni wspaniałe wrażenia związane z przestrzenią. Należy tylko pamiętać, że kanały surround muszą znajdować się bezpośrednio z boku lub z tyłu pozycji odsłuchowej. Kanały surround mogą być umieszczone tylko kilka centymetrów przed użytkownikiem, a następnie ustawione pod kątem do tyłu w pozycji odsłuchowej, ale nie jest to idealne rozwiązanie. Naprawdę nie zaleca się sięgania dalej niż kilka centymetrów przed sobą, ponieważ efekt przestrzenny będzie tracił coraz bardziej na znaczeniu, im bliżej znajdują się kanały przednie i środkowe. Jeśli nigdzie nie ma miejsca z boku lub za miejscem do siedzenia, to prawdopodobnie najlepiej wybrać system 3.1. Jednak teraz z Dolby Atmos istnieje sposób na powiększenie systemów 3.1 lub 5.1 w małym pomieszczeniu poprzez dodanie kanałów wysokościowych do frontowej sceny. Przyjemną rzeczą w kanałach wysokości jest to, że mogą one być wykorzystane w prawie każdym pomieszczeniu o dowolnej wielkości i mogą naprawdę dodać kolejny wymiar do Twoich filmów, z dźwiękiem poruszającym się w górę i w dół przez głośniki, oprócz bocznych do bocznych i przednich do tylnych. Jeśli wyobrażasz sobie scenę filmową z deszczem spadającym na dach, odpowiednio skonfigurowany system Atmos może sprawić, że będzie ona brzmiała tak, jakby deszcz padał bezpośrednio nad twoją pozycją odsłuchową.

Na koniec ostatni element układanki - subwoofer. Dobra wiadomość jest taka, że ponieważ zdecydowana większość domowych subwooferów audio posiada własną regulację głośności, znacznie łatwiej jest wybrać wyjście tego głośnika w małym pomieszczeniu, aby nie przytłoczyć pozostałych głośników. Tak naprawdę można więc włożyć tak duży subwoofer, jak tylko się chce, do małego pomieszczenia. Mniejszy subwoofer nie powinien mieć problemów z wypełnieniem przestrzeni, a tutaj czynnik zamkniętego pomieszczenia jest krytyczny, ale większy subwoofer wykopie głębszy bas. Jedno zastrzeżenie, nie należy umieszczać subwoofera zbyt blisko miejsca odsłuchu, bo może być trudno go przyciszyć na tyle, aby wtopił się w inne kolumny. Idealnie byłoby, gdyby subwoofer był ustawiony w tej samej płaszczyźnie co głośniki przednie i środkowe, ale można go też umieścić na około jednej trzeciej długości pomieszczenia, o ile nie skończy się na siedzeniu tuż obok niego. Teraz wiele z tych małych pokoi może być w scenariuszu typu apartment, więc w takim przypadku upewnij się, że sąsiedzi nie będą narzekać na ciągłe trzęsienie się ścian. Jeśli słyszysz, co dzieje się w ich mieszkaniu, to dobrze, że mogą usłyszeć, co dzieje się w twoim. W takim przypadku, mniejsza łódź podwodna jest prawdopodobnie najlepszą opcją.