Używany sprzęt audio – porady przed zakupem

zakup używanego sprzętu audioSprzęt audio służy do odtwarzania muzyki. Ponieważ całe zestawy – w nowszych wersjach połączone zazwyczaj z odtwarzaczem obrazu – są raczej drogie, niektórzy decydują się na zakup sprzętu używanego. Oczywiście, jeśli transakcja okaże się udana, możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeśli jednak trafimy na uszkodzony sprzęt, albo nieuczciwego sprzedawcę, może się okazać, że zamiast zatrzymać pieniądze – po prostu je stracimy. I to dużo więcej, bo aby nabyć działający sprzęt, przyjdzie nam wydać kolejne. Dlatego tak istotne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych rzeczy jeszcze przed zakupem sprzętu audio. O czym mowa?

1. Po pierwsze, powinniśmy zadbać o to, by zakupiony przez nas sprzęt był łatwy w serwisowaniu. Na pierwszy rzut oka możemy nie dostrzec żadnych usterek, ale w używanej elektronice mogą one gdzieś tkwić. Oczywiście, najłatwiejsze jest serwisowanie starszych typów sprzętu – tradycyjnych kolumn opartych na głośnikach dynamicznych, jak również tradycyjnych wzmacniaczy analogowych. Odtwarzacze CD, konwertery cyfrowo-analogowe, tunery, czy bardziej skomplikowane wzmacniacze również mogą zostać w prosty (choć nieco trudniejszy w porównaniu z poprzednio wymienionymi sprzętami) sposób naprawione. To ważne, ponieważ naprawy może dokonać każdy serwis – nie wydajemy zatem naszych pieniędzy na darmo. Zyskujemy sprzęt, który przez długi czas będzie mógł być używany! Wśród nowszych produktów istnieją również te posiadające rzadkie części, o których dostępność (a co za tym idzie, także wymianę) ciężko. Gdy się zepsują, na naprawę można czekać bardzo długo – i może być ona kosztowna.

2. Po drugie, musimy mieć się na baczności, jako że na rynku produktów wtórnych może działać jakiś nieuczciwy sprzedawca, który chce po prostu wyłudzić pieniądze. Na temat tego, jak się uchronić przed oszustami, piszemy w artykule "Bezpieczeństwo zakupów używanego sprzętu audio".

Sprawdź także: Soundbary: Jak wybrac odpowiedni dla twojego domu?

czy warto kupić używane kolumny 3. Po trzecie, sprawdźmy, czy proponowana cena zakupu nie jest zawyżona. Pamiętajmy, że kupujemy sprzęt używany. Może nawet i w pełni sprawny, ale jednak używany, a nie nowy. Można przyjąć, że punktem wyjścia używanego sprzętu jest połowa tej ceny, którą zapłacilibyśmy za podobny, a nowy sprzęt. Najczęściej zapłacimy jeszcze mniej. Dużo rzadziej spotkać można cenę zawyżoną – jeśli jest zbyt duża, nie warto interesować się zakupem. Dla osób, które poszukują dobrej jakości dźwięku, godne polecenia mogą być sprzęty japońskie (elektronika) oraz europejskie (gdy chodzi o kolumny). Warto zainteresować się nawet kilkunastoletnimi urządzeniami klasy średniej, które pochodzą od większych producentów. W ten sposób zyskamy produkt dobrej jakości, a przy tym nie przepłacimy.