Sennheiser Amperior

Sennheiser HD 25-1 II od dawna jest wzorcem dla słuchawek over-the-ear dla DJ-ów. Wystarczająco wygodne, z doskonałą odpowiedzią basową, były często używane przez najlepszych DJ-ów do występów w klubach. Teraz Sennheiser wypuszcza nowy model na sprawdzonej platformie 25s - Sennheiser Amperior. Czym się różnią, co nowego mogą nam zaoferować niemieccy mistrzowie dźwięku, przyjrzyjmy się im bliżej.


Wygląd, design Sennheiser Amperior


Wygoda i jakość wykonania znalazły się w sercu produktów Sennheisera, a Amperior jest efektownym przedstawicielem tego rodzaju. Stylowy srebrny kolor, miękkie i wygodne poduszki nauszne, solidna konstrukcja i wysokiej jakości materiały wyróżniają Sennheiser Amperior na tle konkurencji. Wymienne przewody z pozłacanymi wtyczkami również zwiększają wygodę. Słuchawki występują w dwóch opcjach kolorystycznych, dostępny jest również model niebieski.
Amperior Sennheisera na pierwszy rzut oka wygląda niezwykle podobnie do modelu 25, jednak po bliższym przyjrzeniu się istnieje szereg istotnych różnic:

  • Jakość wykonania wzrosła - poduszki nauszne i zagłówek są teraz wykonane z miękkiego aksamitu, w porównaniu do Sennheisera 25-1 II ze skóry i weluru.
  • Zmienił się nieco krój - stał się sztywniejszy.
  • Kabel jest grubszy, ale znacznie krótszy - zamiast 1,5m jest tylko 0,3m, ale dzięki przedłużaczowi 1,2m otrzymujemy oryginalne 1,5m.
  • Krótki kabel zdradza też kluczową cechę Amperiora - możliwość podłączenia zestawu słuchawkowego iPhone/iPod (1m). Faktem jest, że w opakowaniu znajdują się dwa rodzaje wymiennych przewodów, jeden standardowy z mini jackiem w kształcie litery L (3,5mm), a drugi słuchawkowy z prostym mini jackiem (3,5mm) z trzyprzyciskowym pilotem, mikrofonem i poręcznym klipsem.
  • Zestaw nie zawiera przejściówki na jack 6,5mm.
  • Nauszniki są teraz wykonane z metalu, a ogólna waga słuchawek nieco wzrosła.

Jakość części wewnętrznych jest również lepsza, są one dokładniej spasowane i precyzyjnie obrobione, podczas gdy części 25-tki są bardziej zgrubnie obrobione. Głośnik wyposażony jest w magnesy neodymowe i aluminiową cewkę.Wewnątrz można zaobserwować filcowe pierścienie i przekładki zapewniające optymalne tłumienie głośnika.

Pakiet Sennheisera "Amperiora

Słuchawki dostarczane są w czarnym stylowym pudełku prezentowym.Po otwarciu opakowania znajdziemy dwa rodzaje wymiennych kabli, kabel do słuchawek oraz standardowy kabel z wtykami 3,5mm. W pudełku, oprócz słuchawek, znajdziemy również instrukcję obsługi, instrukcję bezpieczeństwa oraz książeczkę promocyjną. Wymieniony na opakowaniu kraj produkcji to Irlandia.

Ergonomia Sennheiser Amperior

Poduszki nauszne są mocowane bezpośrednio do miseczek. Miękkość poduszek nausznych jest w dotyku znacznie powyżej średniej. Dopasowanie słuchawek jest wygodne, dzięki przesuwanemu pałąkowi i regulacji w pionie możemy znaleźć najwygodniejszą pozycję i wyregulować słuchawki tak, że spadanie z głowy jest praktycznie wyeliminowane. Obrotowy kubek pozwala w każdej chwili usłyszeć otoczenie.
Dzięki temu ergonomia Sennheiser Amperior będzie niezwykle wygodna zarówno dla DJ-ów, jak i do codziennego słuchania muzyki z odtwarzacza.

Sennheiser Amperior sound

Do naszego testu użyliśmy DAC NuForce Icon HDP, wzmacniacza lampowego Laconic Night Blues Mini oraz kolegów Sennheiser Amperior - słuchawek nagłownych Sennheiser HD 25-1 II, a także odtwarzacza typu Sony NWZ-F806, odtwarzacza Colorful Colorfly C3 średniej kategorii cenowej oraz odtwarzacza Colorful Colorfly C4 PRO Hi-End.Dźwięk jest niezwykle przyjemny - scena jest szeroka, a sam dźwięk gładki, nie upiększony. W porównaniu z 25-tkami, gdzie bas był specjalnie przesadzony do użytku przez ich DJ-ów, te słuchawki można polecić również dla wszystkich innych.Bas nie jest męczący, wysokie tony nie są zbyt ostre, brzmienie Sennheiser Amperior jest cieplejsze niż Sennheiser HD-25 II. Poziom głośności był w zupełności wystarczający ze wszystkich odtwarzaczy. Izolacja akustyczna słuchawek jest na dobrym poziomie.Jeśli porównamy zakres zastosowania z perspektywy brzmienia DJ-skiego, to niektórzy mogą woleć pozostać przy HD 25, którego góra jest bardziej zaakcentowana i pozwala w pewien sposób lepiej wyłapywać bity, z drugiej strony Amperior jest lepszy w ogólnej jakości dźwięku.

Wymiary techniczne Sennheiser Amperior

Wykres odpowiedzi amplitudowo-częstotliwościowej pokazuje równowagę głośności w poszczególnych częstotliwościach. Jeśli wyprodukujemy sinus o określonej częstotliwości podając go z tym samym poziomem do słuchawek i zarejestrujemy poziom ciśnienia na wyjściu słuchawki w specjalnej komorze emulującej ucho, to skalując częstotliwości od 20 Hz do 20 kHz - otrzymamy oryginalny wykres AFC. Wykres odpowiedzi częstotliwościowej w RAA uzyskuje się poprzez odtworzenie i analizę specjalnego sygnału szumowego, po którym następuje odpowiedź impulsowa w ARTA. Skala działki RAA jest zbliżona do skali działki badań akustycznych RMAA z odstępem siatki 6dB i zakresem 90dB. Różnica 6 dB odpowiada dwukrotnemu zwiększeniu stosunku poziomu sygnału.

Wykres impedancji przedstawia impedancję słuchawek w funkcji częstotliwości. Skala impedancji przedstawiona jest w skali logarytmicznej. Wykres uzyskuje się poprzez odtwarzanie i analizę specjalnego sygnału szumowego w programie LIMP (program LIMP jest dołączony do pakietu testowego ARTA).

Pomiary wykonano na symulatorze głowy ludzkiej HDM1 z nausznikami oraz na płaskim miękkim statywie SF1 .

Przegląd parametrów technicznych
Słuchawki Sennheiser Amperior
kanał wspólny* lewa prawo
Średnia czułość w zakresie 100 Hz 10 kHz, dB/V 113,2 112,5 113,9
Impedancja średnia przy 40 Hz 15 kHz, Ohm 22,6 22,6 21,2
Dla wymaganego 94,0 dB SPL, V 0,110 0,119 0,101
Dla 94,0 dB SPL wymagane jest mW 0,533 0,625 0,479Średnia czułość w zakresie 100Hz - 10kHz Sennheisera Amperior jest przeciętna dla klasy słuchawek przenośnych i wynosi 113,2dB/V, czyli nieco bliżej dolnej granicy dla słuchawek nagłownych jak 110dB/V, gdy górna granica wynosi 125dB/V. Dane paszportowe to 120dB przy 1kHz 1V na 18 ohm. Nasze pomiary wykazały 114,2 dB/V przy 1kHz, co jest wartością niższą od danych paszportowych uzyskanych w innych warunkach.

Odczyt oporu na poziomie 22,6 ohm, sugeruje niską impedancję wśród słuchawek nagłownych Sennheiser Amperior. Na wykresie oporu nie widać znaczących szczytów i spadków. Dane paszportowe podają opór 18 omów, co najwyraźniej oznacza opór cewki indukcyjnej głośnika, ale drut i wewnętrzne styki zwiększyły ten opór.

Jeśli odtwarzacz jest małej mocy, to do uzyskania potrzebnej głośności niezbędny będzie przenośny wzmacniacz. Jeśli wzmacniacz ma impedancję wyjściową 20 Ohm (najczęściej spotykana), to niskie częstotliwości w okolicach 60Hz zostaną podbite o 0,5dB. Podczas interakcji z typowym odtwarzaczem, takim jak Cowon C2, niskie częstotliwości zostaną zredukowane o 2,5dB.

Wnioski Sennheiser Amperior

Słuchawki mogą być używane zarówno do DJ-owania jak i do codziennego użytku. Wśród konkurentów w segmencie słuchawek nausznych Sennheiser Amperior wyróżnia się czystym, niepodbarwionym dźwiękiem, wygodnym dopasowaniem, a słuchawki wykonane są z przyjemnych w dotyku materiałów.Stylowy, nowoczesny design (dostępna jest również wersja niebieska), możliwość korzystania z zestawu słuchawkowego iPhone/iPad, komfort użytkowania - wszystko to podkreśla niezmiennie wysoki poziom jakości firmy Sennheiser. Nie na darmo Sennheiser Amperior zyskał już uznanie światowej sławy DJ-ów (DJ Luciano, DJ Bob Sinclair).

Autor: (Goalex) Alexey Tsyfirov / personalaudio.ru