Spojrzenie na Koss Porta Pro Utility - tworząca się legenda

Nie ma chyba osoby, która interesowałaby się przenośnym sprzętem audio i nie słyszałaby o najpopularniejszych słuchawkach nagłownych Koss Porta Pro. Chociaż amerykańska firma Koss istnieje od dziesięcioleci, a jej oferta jest dość szeroka, to jednak połączenie słów "Kossy", przynajmniej u mnie, natychmiast kojarzy się z Porta Pro. Słuchawki te, wyprodukowane w 1984 roku, od dawna zasługują na miano legendy, którą cechują niezmienne atrybuty i, co niezwykłe, przystępna cena. Od wielu lat mam w swojej kolekcji model Koss Porta Pro i w niektórych moich scenariuszach jest on nie do pomylenia.

A teraz zobaczyłem niedawno zdjęcie promocyjne, na którym widać zwykłą Porta Pro, ale o innym wyglądzie. Pierwsza myśl była taka, że firma Koss wypuściła serię w odcieniach limonki. Jednocześnie reklama zawierała system wymiennych kabli. A wszystko to kończy się stwierdzeniem - to absolutnie nowy sposób na doświadczenie legendarnego brzmienia Kossa. Jak mógłbym się oprzeć pokusie bliskiego poznania tych słuchawek? Jednocześnie należy zadać sobie pytanie - skąd ta różnica w stosunku do klasycznej Porta Pro? Co więcej, nowy model nosi nazwę Koss Porta Pro Utility. Dlatego oprócz opisania cech Koss Porta Pro Utility, dokonam porównania z dobrze znanymi Koss Porta Pro.

Parametry techniczne aparatu Koss Porta Pro Utility:

  • - Typ konstrukcji: napowietrzna, otwarta;
  • - Typ sterownika: dynamiczny;
  • - Opnir: 60 Ohm;
  • - Czułość: 101 dB;
  • - Zakres częstotliwości: 15-25000 Hz;
  • - Całkowita długość kabla: 1,2 m;
  • - Wtyczki są proste, standardowe 3,5 mm

W przypadku głównych parametrów technicznych różnica między aparatami Koss Porta Pro i Porta Pro Utility jest żadna.

Pakowanie i dostawa

Słuchawki są dostarczane w kartonowym pudełku, które mimo niewielkich rozmiarów zawiera wiele różnych informacji na każdej stronie. Oprócz zdjęć słuchawek i nazwy modelu na okładce można znaleźć krótką informację historyczną od założyciela firmy Koss - Johna Kossa, listę specyfikacji technicznych i kompletnych akcesoriów, a także opis "filozofii" serii Utility (patrz "Cechy serii Koss Utility").

Słuchawki są zamknięte w czarnej plastikowej formie, uszczelnionej cienką plastikową poduszeczką. Plastik jest cienki, ale biorąc pod uwagę kartonowe pudełko na wierzchu, opakowanie wygląda bezpiecznie. W zestawie znajduje się również markowy płócienny pokrowiec wykonany z eko-shkiri. Nowością w zestawie jest wymienny kabel o długości ok. 1 m. Zestaw zawiera wszystko, co jest potrzebne do wygodnego, mobilnego korzystania ze słuchawek.

Projektowanie i ergonomia

Konstrukcja Koss Porta Pro Utility jest bardzo zbliżona do klasycznej Porta Pro, jednej z najbardziej rozpoznawalnych słuchawek dousznych. Pozbawiona metalu obudowa, plastikowe nauszniki, piankowe poduszki słuchawki i kompaktowa wtyczka pozostały niezmienione w Porta Pro Utility. Równocześnie zmieniono niektóre elementy wystroju. Po pierwsze, różnokolorowe tworzywo na kubkach: prawy - czarny, lewy - niebieski. Jeśli chodzi o szybkie rozpoznawanie kanałów, taka innowacja jest całkiem użyteczna, ale jeśli chodzi o zmianę wyglądu - wszystko zależy od Ciebie. Na przykład bardziej podobało mi się klasyczne wzornictwo misek Porta Pro w jednolitym niebieskim kolorze. Teraz nowy Porta Pro Utility wygląda bardziej efektownie niż klasyczny model. Oprócz różnokolorowych misek, plastik w ich pobliżu stał się przezroczysty i ciemny.

Zmiana ta dotyczy również kabla, który w modelu Porta Pro Utility jest bardziej wytrzymały i gładki. Wtyczka H w modelu Porta Pro została zastąpiona wtyczką prostą w modelu Porta Pro Utility.

Ergonomia narzędzia Porta Pro Utility nie uległa zmianie. Jedna z głównych wad, według niektórych opinii - okazjonalne zaplątanie się w długie włosy lub ich zaciśnięcie - pozostaje nierozwiązana. Lekkość, kompaktowość, brak pamięciowego przegrzewania się uszu - to dobrze znane zalety tych słuchawek.

Cechy serii Koss Utility

Kiedy po raz pierwszy przeczytałem informację promocyjną o nowej serii słuchawek Koss Porta Pro Utility, która wskazywała na zmieniony kabel i rozmiary 3,5 oraz 2,5 mm, byłem zaintrygowany. Początkowo sądziłem, że nowy Porta Pro Utility będzie miał nie tylko wymienny kabel, ale także możliwość odsłuchu z "balansu" na 2,5 mm. Okazało się, że pomyliłem się w swoich założeniach.

Seria Koss Utility składa się z kilku modeli, w tym napowietrznych Porta Pro Utility, KPH40 Utility i KEB90 Utility. Kabel można wymienić w zależności od zastosowania. W rzeczywistości sam kabel składa się z dwóch części - od prawej i lewej słuchawki oraz izolatora przechodzi do pierwszej części kabla, który jest zakończony wtyczką 2,5 mm. Pierwsza część kabla (do 1 m) może być zakończona standardowym kablem 3,5 mm (w zestawie) lub złączami USB typu C lub Lightning (dwa ostatnie warianty są opcjonalne). Dzięki standardowej wtyczce 3,5 mm wszystko jest jasne. Pozostałe dwa warianty mają na kablu zdalne sterowanie muzyką i dzwonkami, a także wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy (częstotliwość próbkowania 24bit/96kHz). Bardziej szczegółowe informacje o przetworniku cyfrowo-analogowym na oficjalnej stronie internetowej nie zostały przedstawione.

Dzięki możliwości wymiany kabla słuchawki można podłączyć do szerokiej gamy urządzeń audio: odtwarzaczy, laptopów, smartfonów z systemem Android, urządzeń firmy Apple (iPhone, iPad). Współpraca Koss Porta Pro Utility ze wszystkimi rodzajami przenośnych urządzeń audio sprawia, że słuchawki z tej serii są uniwersalne. Należy zauważyć, że osobno wymieniane kable Koss ze złączami USB typu-C lub Lightning kosztują w rzeczywistości tyle samo, co same słuchawki Porta Pro Utility. W związku z tym konieczność rozszerzenia "funkcjonalności" słuchawek serii Utility pozostaje w wyłącznej gestii ich właścicieli.

Dźwięk

"Koss Porta Pro Utility to zupełnie nowy sposób na doświadczenie legendarnego brzmienia Koss. Tak producent opisuje brzmienie nowego modelu. Jeśli chodzi o nowy sposób, to zmienione kable dają możliwość zmiany zakresu połączeń. Legendarne brzmienie Koss Porta Pro naprawdę się nie zmieniło. W ten sposób uzyskuje się ten sam znajomy dźwięk, który nie zmienił się od dziesięcioleci. Jak brzmi Koss Porta Pro Utility? - Każdy z nich jest inny. Nie jest to bynajmniej model audiofilski, nie brak tu dogłębnej analityczności, mikrodetali i innych podobnych atrybutów, co nie umniejsza jego atrakcyjności.

Dźwięk

Otwarta konstrukcja słuchawek pozwala im na odtwarzanie niezwykle szerokiej sceny. Niskie częstotliwości są dobrze odbierane, choć basom brakuje uderzenia i wyrazistości. Średnica jest bogata, dobrze radzi sobie z głównymi detalami dźwięku, choć daleko jej do ideału. Górny zakres jest znacznie rozrzedzony, wygładzony i ściśnięty. Taka forma przekazu sprawia, że słuchanie jest komfortowe, bez rozdzierająco wysokich i wymagających wymagań co do jakości utworów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że słuchawki zostały wyprodukowane ponad 40 lat temu, należą do rynku masowego i nie mają żadnych zalet HiRes.

Jak już wspomniałem, słuchanie tych słuchawek w połączeniu z odbiornikiem Bluetooth, zwłaszcza FiiO BTR5 2021, daje dźwięk o trzykrotnie większym zasięgu, czystości i równowadze. Polecam, abyś spróbował.