13 Słynne marki głośników - część trzecia - Stany Zjednoczone

Dzisiaj omówimy pięć amerykańskich marek głośników w części trzeciej naszej trzyczęściowej serii o słynnych markach głośników. Omówimy pokrótce historię i najważniejsze osiągnięcia tych legendarnych firm. Amerykańskie firmy produkujące głośniki wykazują się dużym zakresem dynamiki i wydajnością, która jest precyzyjnie dostrojona do kina domowego i najważniejszych filmów Hollywood.

JBL

Firma JBL została założona przez Jamesa B Lansinga w 1946 roku. W świecie głośników, gdy ktoś mówi "amerykańskie brzmienie" JBL jest pierwszą marką, która przychodzi wielu osobom na myśl. Z ponad 70-letnim doświadczeniem w branży, JBL jest jedną z tych marek, którą rozpoznają nawet ci, którzy nie są "stereofonicznymi głowami". JBL oferuje zarówno domowe, jak i profesjonalne głośniki audio w solidnym, wytrzymałym i trwałym stylu. Są one spójne z bardzo dynamiczną charakterystyką dźwięku, szczególnie w zakresie niskich częstotliwości. Głośniki JBL charakteryzują się dużą mocą obciążenia, wysoką czułością, dobrym pasmem przenoszenia i znakomitą charakterystyką transjentów. Seria SR47 JBL oraz europejska seria 48 są standardowymi głośnikami w branży. Jeśli chodzi o kino domowe, seria Northridge E, seria N i seria S były wyjątkowej jakości dla zwykłego entuzjasty kina domowego.

Klipsch

Paul W. Klipsch założył firmę Klipsch & Associates z własnoręcznie zbudowanym Klipschornem, którego celem było wprowadzenie muzyki na żywo do swojego salonu. Jego liczne patenty, w tym Klipschorn, pomogły ukształtować kierunek i replikację dźwięku w projektowaniu głośników na wiele kolejnych lat. W rzeczywistości, Klipschorn jest jednym z jedynych modeli głośników, który jest produkowany nieprzerwanie od ponad 60 lat i wciąż uważany jest za jeden z najlepszych głośników na świecie. Od skromnych początków w blaszanej szopie w Hope Arkansas, Paul W. Klipsch ustanowił standard w reprodukcji dźwięku i popchnął projektowanie głośników i akustykę do poziomu, który do dziś jest wysoko ceniony.

BOSE

W 1964 roku dr Amar Bose z Massachusetts Institute of Technology założył firmę BOSE. Produkty firmy Bose obejmują urządzenia audio do użytku domowego, profesjonalnego, samochodowego, a także produkty do eliminacji hałasu. Badania i rozwój firmy Bose nadal przynoszą wielkie osiągnięcia w świecie audio. W celu poprawy i modyfikacji charakterystyki promieniowania głośników firma Bose opracowała skrzynkę głośnikową, która aktywnie wykorzystywała dźwięk odbity w słyszalnym otoczeniu w celu poprawy i modyfikacji charakterystyki promieniowania. Firma Bose jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swoich głośników 901. Doktor spędził 12 lat na opracowywaniu tego głośnika z bezpośrednim odbiciem dźwięku i stał się on jednym z najbardziej znanych flagowych głośników firmy Bose. Legendarne głośniki Bose 901 nie kosztują mało, ale pozwalają przenieść emocjonalne doznania związane z muzyką na żywo wprost do salonu. Firma Bose opracowała najmniejszy na świecie zestaw głośników "lifestylowych" w 1995 roku, przenosząc swoją nazwę do innych części domu poza salonem. W tych niewielkich głośnikach zastosowano materiał membrany o specjalnej formule oraz system magnesów neodymowych, co pozwoliło uzyskać potężny dźwięk w niewielkiej obudowie, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w kuchniach, biurach i wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na tradycyjny zestaw stereo. Ponadto firma Bose stworzyła serię lifestyle 35, która jest inteligentnym systemem kina domowego zdolnym do samodzielnej kalibracji do wymiarów i typu pomieszczenia, dzięki czemu konfiguracja i instalacja jest łatwa i niesamowita nawet dla początkujących. Każdy głośnik automatycznie dostraja dźwięk, aby uzyskać najlepsze rezultaty w pomieszczeniu, w którym się znajduje, co czyni go idealnym rozwiązaniem w przypadku nieregularnych projektów pomieszczeń.

Infinity

Infinity zaczęło się jako przypadkowa rozmowa pomiędzy trzema entuzjastami audio, Cary Christie, Arnoldem Nuclell i Jackiem Ulrickiem, którzy spotkali się, aby porozmawiać o idei INFINITY. W niedługim czasie wyprodukowali oni swój produkt, korzystając z niewielkiej wiedzy z zakresu przemysłu lotniczego. Pierwszy produkt INFINITY o nazwie Servo Static I składał się z dwóch matryc wysokotonowych, zawierających siedem wstęgowych przetworników wysokotonowych, osiem wstęgowych przetworników średniotonowych, dwa przetworniki z papierowymi membranami i ultra-niskotonowy głośnik niskotonowy. Konstrukcja ta była pionierem w dziedzinie konstrukcji matryc "wielogłowicowych" w zestawach głośnikowych. Seria Kappa narodziła się w połowie lat 80-tych jako konsumencki system audio klasy high-end. Piąta generacja serii Kappa obejmująca kolumny podłogowe 400 i 600, głośniki półkowe Kappa 200, głośnik centralny Kappa Center Channel oraz aktywny subwoofer Kappa została wprowadzona na rynek krótko po 2000 roku wraz z nowymi technologiami, aby sprostać wymaganiom odtwarzania płyt DVD i SACD.