Recenzja i pomiary przejściówki Apple Lightning na słuchawki 3,5mm (MMX62)

Z jakiegoś powodu wśród entuzjastów przenośnego audio panuje przekonanie, że Apple robi drogie zabawki z badziewnym dźwiękiem. W tym przypadku jest jednak odwrotnie. Adapter MMX62 kosztuje w oficjalnym sklepie 9 dolarów, a jego cechy są więcej niż dobre.

Na początek impedancja wyjściowa MMX62 jest mniejsza niż 1 Ohm, więc można podłączyć dowolną egzotykę np. 8 Ohm i nie mieć problemów z podkręconym AFC czy zwiększonym szumem wynikającym z niewielkich różnic w impedancji wejściowej i wyjściowej między źródłem a obciążeniem. Oczywiście, aby przenieść moc na membranę głośnika, potrzebny jest pewien swing napięcia. iPhone'y i iPady mają wyższe napięcie 1 V, podczas gdy większość telefonów z Androidem ledwo przekracza pół V. Adapter MMX62 ma spadek poniżej standardu Apple, czyli 0,876 V, co i tak będzie głośniejsze od wielu "wedrowek". Zobaczmy ile mocy wyjdzie z tego pod obciążeniem:

Jak widać, dla słuchawek 16- i 32-omowych moc MMX62 jest całkiem wystarczająca. Teraz zmierzmy i porównajmy wydajność MMX62 oraz najnowszej generacji Apple 6s wyposażonego w wyjście audio.

W przeciwieństwie do iPhone'a, który nie ma problemu z 24-bitowym dźwiękiem, MMX62 ma prawdopodobnie DAC o pokryciu 16-bitowym. Dlatego, gdy podawany jest do niego sygnał 24-bitowy, ma on wyższy poziom drobnych zakłóceń spowodowanych zakłóceniami przejściowymi. Te charakterystyczne "kroki" można zobaczyć podczas odtwarzania 24-bitowego sinusa o niskim poziomie (-90dB).

Gdy do MMX62 podamy normalny sygnał 16-bitowy (czyli taki, z jakim wszyscy najczęściej słuchają muzyki na smartfonach), to procent zniekształceń nie będzie odbiegał od tego z iPhone'a 6s, czyli pozostanie na dość niskim poziomie i utrzyma się przy obciążeniu 32 omów. Na bardziej złożonym obciążeniu 16 omów widać, jak wzrosły zniekształcenia harmoniczne, ale to wciąż niewiele, a przy 45,3 mW będzie bardzo, bardzo głośno.

Porównanie charakteru zniekształceń harmonicznych przy 16 (na czerwono) i 24-bitowym (na czarno) sygnale 1kHz

Jeśli więc orientujesz swoją kolekcję nie na hi rez, ale na zwykłe loessle 16/44, MMX62 jest w stanie pracować całkiem poprawnie i z minimalnymi zniekształceniami nawet z drogimi przetwornikami armaturowymi o wysokiej czułości. Oczywiście bardziej prądożerne modele będą potrzebowały mocniejszego zasilania niż może zapewnić każdy smartfon, to żadna tajemnica. Ale adapter za 9 dolarów to dobra wartość, kilkakrotnie przekroczona.