Przewodnik Jedi po przepływie sygnału audio i konfiguracji amplitunera A/V.

Przewodnik Jedi po przepływie sygnału audio i konfiguracji amplitunera A/V. przez Dallas Ybarra 30 kwietnia 2018 r.

Wyobraź sobie to. Jest pukanie do twoich drzwi i wreszcie przybył twój krystalicznie czysty telewizor 4K HD, najlepsze głośniki linii i odbiornik przyszłości! Podekscytowanie uderza i zaczynasz rozprawiać się ze wszystkimi pudełkami. Gdy wszystko jest już idealnie na swoim miejscu, nadszedł czas, aby to wszystko podłączyć. Ale który kabel idzie gdzie na amplitunerze? Możesz drapać się po głowie i zastanawiać. Nie obawiaj się, mój kolego entuzjasto audio!

W tym artykule zajmiemy się każdą sekcją amplitunera z osobna. Utrzymamy to w prostocie i rozłożymy jeden fragment na raz. Omówimy również niektóre z najważniejszych elementów i dlaczego możesz rozważyć użycie konkretnego wejścia lub wyjścia. Z odpowiednią wiedzą w kieszeni, możesz zdecydować, jak połączyć wszystko w sposób, który działa najlepiej dla Ciebie. Włącz więc swoją żarówkę edukacyjną i rozplączmy ten bałagan!

Zanim wskoczymy do środka i zaczniemy rzucać kablami w odbiornik, przejdźmy do podstawowej koncepcji przepływu sygnału. Nie martw się, nie będziesz potrzebował zaawansowanego stopnia z inżynierii elektrycznej, aby zrozumieć tę koncepcję. Po zrozumieniu tego pojęcia, dużo łatwiej będzie Ci zrozumieć funkcje Twojego odbiornika.

PRZEPŁYW SYGNAŁU

Przepływ sygnału audio to ścieżka, jaką pokonuje sygnał audio od źródła do wyjścia. - Steven Roback 1

W naszym świecie nagrań audio, przepływ sygnału jest pojedynczym, najważniejszym elementem. To on zadecyduje o tym, czy dźwięk będzie mógł zostać nagrany, czy też nie. Jeśli sygnał jest poprowadzony nieprawidłowo lub skrócony w dowolnym punkcie, nie dotrze do ostatniego kroku w łańcuchu. Przepływ sygnału to kolejność operacji wykonywanych na ścieżce sygnału audio. Upraszczając, wejście idzie do wyjścia, lub wyjście idzie do wejścia.

Na przestrzeni lat, przepływ sygnału i rozwój technologii umożliwiły nam kierowanie sygnałów audio do wielu różnych procesorów efektów, zanim dotarliśmy do efektu końcowego - odsłuchu głośnika odtwarzającego nagrany dźwięk.

Przepływ sygnału rozpoczyna się od akustycznego sygnału audio, aka: źródła. Następnie mikrofon przenosi sygnał przez kable do urządzenia nagrywającego, by w końcu zostać odtworzonym przez głośniki. W dzisiejszych czasach najbardziej powszechnym urządzeniem rejestrującym jest interfejs cyfrowy, który przekazuje informacje do komputera. Komputer używa programów takich jak Pro Tools lub Apples Garageband do nagrywania i odtwarzania dźwięku. W starych, dobrych czasach urządzeniem rejestrującym była taśma magnetofonowa.

Prześledźmy przykładowy przepływ sygnału i wyobraźmy sobie, że nagrywamy Twój głos.

1. Twój głos idzie do mikrofonu i sygnał jest przekształcany na prąd elektryczny 2. Ten prąd elektryczny wędruje przez kabel do miksera 3. Płyta mikserska wysyła dźwięk do rejestratora wielośladowego i kopia dźwięku jest zapisywana 4. Przy odtwarzaniu, rejestrator wielośladowy wysyła dźwięk z powrotem do płyty mikserskiej 5. Płyta mikserska wysyła sygnał do głośników, abyś mógł go usłyszeć

Czy to ma sens?

Zasadniczo tworzysz łańcuch zdarzeń, który pozwoli Twojemu sygnałowi odnieść sukces i doprowadzić go do efektu końcowego. Przepływ sygnału jest uniwersalną koncepcją, która odnosi się do wszystkich rzeczy związanych z audio, wideo i sieciami komputerowymi. Wierzcie lub nie, ale koncepcja ta jest wykorzystywana nawet w liniach energetycznych w naszych miastach.

Jeśli jest przerwa w jakiejkolwiek części łańcucha, twój sygnał nie będzie w stanie dostać się do następnego kroku w łańcuchu. Wyobraź sobie, że ustawiasz nowe biurko z komputerem i głośnikami. Podłączasz wszystko do listwy zasilającej, ale komputer i głośniki nie włączają się. Sprawdzasz listwę zasilającą i okazuje się, że nie jest ona podłączona do gniazdka... Jest to przykład przerwanego przepływu sygnału; listwa zasilająca nie otrzymuje zasilania z głównego źródła w celu dystrybucji energii elektrycznej do urządzeń.

Jak dokładnie przepływ sygnału odnosi się do mojego amplitunera?

Podobnie jak deska mikserska i magnetofon, Twój odbiornik jest zaprogramowany do dzielenia i dystrybucji wszystkich przychodzących i wychodzących danych. Podobnie jak tablica mikserska, odbiornik będzie odbierał i przetwarzał wszystkie przychodzące dane audio i wideo. Podobnie jak w przypadku magnetofonu, odbiornik wysyła przetworzone dane audio i wideo do głośników i telewizora.

Gratulacje! Ukończyłeś studia z podstawowym stopniem przepływu sygnału. Czas przejść przez scenę i odebrać swój certyfikat! Jeśli cokolwiek z tego jest nadal niejasne, prosimy o kontakt telefoniczny i możemy kontynuować dyskusję.

Dobra rzecz - Zanurz się w swoim odbiorniku

Teraz, gdy masz już wszechogarniającą świadomość przepływu sygnału, przejdźmy dalej i rozłóżmy na czynniki pierwsze każdą sekcję odbiornika. Kiedy już to zrobisz, będziesz mógł z łatwością zaimponować swoim przyjaciołom swoją nowo odkrytą mocą!

Jako przykład posłużą nam obrazy z amplitunera Marantz SR7010. Na pierwszy rzut oka może się on wydawać przytłaczający. Nie pozwólcie, aby ogromna ilość wejść i wyjść Was obezwładniła. Dosłownie, Twój mózg jest boski i ma znacznie większą zdolność przetwarzania niż jakikolwiek odbiornik mógłby sobie wyobrazić. W końcu to kombinacja ludzi wynalazła odbiornik.

Istnieją dwie główne sekcje twojego amplitunera, przetwarzanie wideo i przetwarzanie audio. Patrząc na tył SR7010, górna połowa jest przeznaczona do przetwarzania obrazu, podczas gdy dolna połowa jest przeznaczona do przetwarzania dźwięku.

Istnieje wiele rodzajów kabli, które mogą być używane do prowadzenia sygnału. Kable mogą różnić się jakością i posiadać swoje własne unikalne cechy i specyfikacje. W tym artykule nie będziemy jednak zagłębiać się w szczegóły dotyczące tego, co czyni kabel doskonałym. Omówimy jedynie funkcje każdego z kabli i miejsca, w których można je podłączyć do urządzeń. Wiedząc to, przejdźmy do dobrych rzeczy. Zaczniemy od analizy sekcji wideo, a następnie sekcji audio.

VIDEO INPUTS & OUTPUTS OVERVIEW - The V in A/V

Jak właśnie nauczyliśmy się w koncepcji przepływu sygnału, wszystko polega na podłączeniu odpowiednich wejść i wyjść. Zapewni to prawidłowe poprowadzenie sygnału, a telewizor będzie odtwarzał sygnał wideo, który otrzymuje. Sekcje wideo obejmują HDMI, koncentryczne, komponentowe wideo i kompozytowe (standardowe) wideo.

Analogowe i cyfrowe wejścia i wyjścia wideo

Cyfrowe wejścia i wyjścia wideo

Istnieją dwa rodzaje kabli do przetwarzania cyfrowego sygnału wideo: HDMI i koncentryczny.

HDMI

Kabel HDMI jest zdecydowanie najbardziej efektywnym sposobem przesyłania informacji źródłowych do odbiornika. Jest to unikalny kabel, który przenosi zarówno sygnał audio, jak i wideo. HDMI obsługuje również najnowszą jakość wideo HD, taką jak 4K Ultra. Nowe formaty Blu-Ray wymagają również zgodności z HDCP 2.2, aby można było oglądać płytę, więc upewnij się, że Twój kabel obsługuje tę specyfikację.

Większość firm wygodnie oznakowała wejścia HDMI amplitunera, dzięki czemu można szybko dopasować urządzenia do odpowiednich wejść. Inne mogą być oznaczone jako Aux 1, Aux 2 lub AV 1, AV 2 itd. Możesz przełączać się między wejściami źródłowymi za pomocą pilota.

Korzystając z nowo odkrytych możliwości przepływu sygnału podłączmy odtwarzacz Blu-Ray. Podłącz kabel HDMI do wyjścia HDMI odtwarzacza Blu-Ray i podłącz drugi koniec do wejścia HDMI amplitunera oznaczonego Blu-Ray. To samo dotyczy każdego innego urządzenia, które musi mieć wysyłane informacje do odbiornika, gier, telewizji kablowej/satelitarnej, odtwarzacza CD itp.

Na koniec, podłączmy telewizor. Podłącz kabel HDMI do odbiornika, gdzie jest on oznaczony jako wyjście HDMI Monitor 1. Następnie podłącz drugi koniec do wejścia HDMI telewizora. Jeśli wejście lub wyjście jest oznaczone jako ARC, użyj go.

Możesz wysłać zduplikowany sygnał wizualny do innego telewizora, korzystając z wyjścia Monitor 2 w odbiorniku. A jeśli chcesz oglądać inną zawartość w innym pomieszczeniu, użyj Strefy 2 z amplitunera.

Jedna uwaga na temat kabli HDMI; niektóre są dwukierunkowe (sygnał jest przesyłany w obie strony), a niektóre są kierunkowe. Aby sprawdzić, czy kabel HDMI jest kierunkowy, czy nie, spójrz na kabel, a powinieneś zobaczyć strzałki wskazujące kierunek przepływu sygnału. Jeśli używasz kabli kierunkowych, upewnij się, że urządzenie wysyła sygnał w odpowiednim kierunku.

KABEL KOAKSYJNY

Podobnie jak HDMI, kabel koncentryczny przenosi zarówno sygnał audio, jak i wideo. Jest on najczęściej znany z dobrej współpracy z dekoderem. Jedną z zalet tego kabla jest to, że jest bardzo dobrze ekranowany. Kable te doskonale radzą sobie również z dużymi odległościami bez utraty sygnału. W modelu SR7010 nie ma wyjścia na kabel koncentryczny. Są jednak inne odbiorniki, które posiadają wyjście koncentryczne.

Analogowe wejścia i wyjścia wideo

Dwa kable wideo używane do przekazywania analogowych informacji wideo do odbiornika to Component i Composite.

KOMPONENTOWE WIDEO

Innym sposobem na podłączenie telewizora lub projektora jest sekcja Component Video. Był on używany przed pojawieniem się HDMI. Component Video obsługiwał najwyższą jakość wideo w tym czasie i wykorzystuje 3-drożny kabel RCA, który ma kolorowe końcówki odpowiadające każdemu wejściu i wyjściu.

Również w tym przypadku obowiązuje zasada przepływu sygnału. Podłącz kolorowe kable do wyjścia odtwarzacza DVD i podłącz drugi koniec do sekcji wejściowej odbiornika. Następnie połącz wyjście monitora odbiornika z wejściem telewizora.

KOMPOZYTOWE WIDEO

Na koniec mamy klasyczną sekcję wideo. Używa ona pojedynczego żółtego kabla RCA do podłączenia każdego urządzenia do odbiornika. To samo dotyczy wyjścia do telewizora. To był wczesny kabel stylu i był używany, gdy duże telewizory lampowe były na rynku.

W tym momencie pewnie już się domyśliłeś; przepływ sygnału. Podłącz wyjście z DVD do wejścia odbiornika. Następnie podłącz wyjście odbiornika do wejścia telewizora.

To zamyka sekcję wideo Twojego odbiornika. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się użyć HDMI, kabli koncentrycznych, komponentowych czy kompozytowych do połączenia, praktycznie osiągają one ten sam cel. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące sekcji wideo odbiornika, zadzwoń do nas, a my z przyjemnością Ci pomożemy.

PRZEGLĄD WEJŚĆ I WYJŚĆ AUDIO (The A in A/V)

Teraz rzućmy trochę kabli na sekcję audio Twojego amplitunera. Zaczniemy od tego, jak doprowadzić dźwięk do amplitunera, a następnie zajmiemy się tym, jak doprowadzić dźwięk do głośników. Wtedy będziesz mógł wreszcie cieszyć się dźwiękową niesamowitością, na którą zasługujesz.

I oczywiście, koncepcja przepływu sygnału ma zastosowanie również tutaj! Dobrze, że staliśmy się mistrzami przepływu sygnałów! Omówmy sposoby doprowadzenia dźwięku do amplitunera.

Cyfrowe i analogowe wejścia i wyjścia audio

Cyfrowe wejścia i wyjścia audio

Istnieją trzy sposoby kierowania dźwięku do i z amplitunera za pomocą sygnału cyfrowego: HDMI, koncentryczny i optyczny. Omówmy je.

HDMI

Jak wspomniano wcześniej, kabel HDMI przetwarza zarówno sygnał audio, jak i wideo. To z kolei przenosi sygnał audio i wideo ze źródła do odbiornika, stąd ta wygoda.

Jeśli jest to wybrany przez Ciebie sposób kierowania dźwięku do amplitunera, możesz przejść do sekcji Wyjście audio w tym artykule. Jednak nadal warto znać inne sposoby przesyłania dźwięku do amplitunera.

HDMI przekazuje cyfrowy sygnał audio i może również obsługiwać dźwięk wielokanałowy. Dźwięk o wysokiej rozdzielczości obejmuje najnowsze formaty dźwięku Dolby Atmos, Dolby TrueHD i DTS HD Master Audio. Sygnał cyfrowy jest uważany za lepszy jakościowo niż RCA, jednak niektórzy audiofile przysięgają na swoje analogowe wejścia audio!

COAXIAL

Po raz kolejny, kabel koncentryczny przenosi zarówno sygnał audio jak i wideo. Jeśli jest to wybrana przez Ciebie metoda dostarczenia dźwięku do amplitunera, możesz przejść do sekcji Wyjście Audio. Ponieważ jest on bardzo dobrze ekranowany, będzie mniej prawdopodobne, że odbierze jakiekolwiek zakłócenia lub sygnały statyczne z krzyżujących się kabli.

OPTYCZNE

Optyczny to świetny sposób na przesyłanie czystego, wysokiej jakości dźwięku cyfrowego z urządzenia źródłowego do amplitunera, podobnie jak HDMI. Jest on nadal uważany za lepszy niż typowe kable RCA. Wystarczy poprowadzić kabel od wyjścia optycznego urządzenia do wejścia optycznego amplitunera, aby uzyskać sygnał audio o wysokiej rozdzielczości.

Analogowe wejścia audio

Jeśli zrezygnowałeś z używania sygnału cyfrowego do wejścia audio, inną opcją jest wejście analogowe za pomocą kabla RCA.

KOMPOZYTOWE WEJŚCIE AUDIO

Sekcja Audio In jest podobna do tego, jak oznaczone są wejścia HDMI. Za pomocą czerwonego i białego kabla RCA można podłączyć do tej sekcji osobne urządzenia. To połączenie prześle połączony prawy i lewy sygnał stereo. Urządzenia takie jak odtwarzacz CD lub dekoder telewizji kablowej/satelitarnej w większości przypadków przesyłają tylko sygnał stereofoniczny.

Raz po raz, przepływ sygnału przedostaje się również do sekcji audio. Wygląda na to, że nie możemy uciec od faktu, że wyjście urządzenia zewnętrznego łączy się z wejściem amplitunera!

Omówiliśmy sposób odtwarzania sygnału stereo. Ale co jeśli chcesz zanurzyć się w doznaniach dźwięku przestrzennego?

WIELOKANAŁOWE WEJŚCIE AUDIO

Sekcja tuż po prawej stronie sekcji Audio In jest oznaczona jako 7.1 Ch In. Zauważysz, że wejścia są oznaczone etykietami i odpowiadają Twoim głośnikom. Odtwarzacze Blu-Ray i DVD zazwyczaj mają pełną sekcję wyjściową 7.1 RCA, która odpowiada wejściom amplitunera. Ten obszar będzie używany, jeśli zdecydowałeś się podłączyć swój telewizor za pomocą Component Video.

Do podłączenia można użyć kabla typu "snake", który posiada wszystkie potrzebne kable spięte razem. Możesz też użyć pojedynczych kabli RCA.

Założę się, że czujesz się całkiem pewnie z podłączaniem odbiornika w tym momencie. Przejdźmy do sekcji wyjść audio, a będziesz gotowy, aby usiąść w słodkim miejscu i słuchać słodkich utworów!

Wyjście audio

Jesteśmy w końcowej fazie podłączania systemu. Wspaniałe uczucie, prawda? Przyjrzyjmy się najpierw sekcji Pre Out.

WYJŚCIE PRE

Wyjście przedwzmacniacza pozwala na przepuszczenie sygnału audio bez wzmocnienia. Głośnik będzie wymagał wzmocnienia, zanim usłyszymy jakikolwiek dźwięk.

Najprawdopodobniej głośniki w twoim kinie domowym nie będą miały wbudowanego wzmacniacza. Głośniki bez wbudowanego wzmacniacza nazywane są głośnikami "pasywnymi". Przykładem głośnika z wbudowanym wzmacniaczem może być subwoofer lub głośniki Allaire Bluetooth. Są one również określane jako głośniki "aktywne".

Dlatego sekcja pre-out amplitunera będzie używana do wysyłania sygnału audio do wzmacniacza. Kiedy sygnał dotrze do wzmacniacza, ten wyśle zarówno zasilanie jak i sygnał audio do głośników.

Zobaczysz, że część pre-out w systemie oznaczeń amplitunera jest praktycznie identyczna z sekcją Audio Input.

Najczęstszym zastosowaniem wyjścia pre-out jest wyjście dla subwoofera. Praktycznie każdy subwoofer ma wbudowany wzmacniacz. Aby go podłączyć, należy użyć kabla RCA. Istnieje kilka opcji podłączenia za pomocą RCA.

Możesz użyć kabla RCA z pojedynczą końcówką do pojedynczej końcówki i podłączyć do wyjścia subwoofera 1, które będzie szło do wejścia LFE na wzmacniaczu subwoofera. Inną opcją jest użycie pojedynczej końcówki do rozgałęźnika Y (jak widać na zdjęciu) i podłączenie pojedynczej końcówki do wyjścia sub amplitunera, a podwójnej końcówki do wejść sub R/L. Kilka korzyści z użycia rozgałęźnika Y to uzyskanie podbicia sygnału o 3dB i umożliwienie kontroli nad wbudowanym pokrętłem zwrotnicy w subwooferze.

Należy być szczególnie świadomym przepływu sygnału w tym przypadku. Jeśli podłączyłeś subwoofer i nie otrzymujesz żadnego dźwięku, sprawdź dwukrotnie czy jesteś podłączony do właściwego wyjścia w amplitunerze. Ponieważ sekcja Pre Out amplitunera i sekcja Input 7.1 Channel są oznaczone identycznie, mogłeś przypadkowo odwrócić przepływ sygnału. Wejście do wejścia lub wyjście do wyjścia nie przepuści żadnego sygnału.

Innym powszechnym zastosowaniem sekcji Pre Out są przednie szerokie kanały lub kanały wysokości. Ponownie, przekazują one sygnał niewzmocniony. W przypadku korzystania z pasywnych głośników, aby uzyskać dźwięk, należy podłączyć je do zewnętrznego wzmacniacza.

Wyjścia Zone 2 i Zone 3 są kolejnymi powszechnie używanymi wyjściami. Pozwalają one na odtwarzanie dźwięku w innym pomieszczeniu. W przypadku korzystania z pasywnych głośników również należy je podłączyć do zewnętrznego wzmacniacza. Na obrazku widać, jak odbiornik wysyła sygnał wyjściowy audio do wejścia zewnętrznego wzmacniacza, a z wyjścia zewnętrznego wzmacniacza do głośników.

W ten sposób omówione zostały elementy przedwyjściowe amplitunera. Teraz przejdźmy do najczęściej używanej sekcji, która łączy amplituner z głośnikami, czyli do wyjść mocy. Jesteśmy o krok od tego, abyś mógł ponownie połączyć się ze swoimi źródłami radości i słuchowego zachwytu.

WYJŚCIA ZASILAJĄCE

Spójrzcie na duże, czerwone i czarne, pozłacane wyjścia. Każde z nich jest oznaczone, aby podłączyć je do odpowiedniego głośnika. Niezależnie od tego czy użyjesz wtyków bananowych czy wkręcisz goły przewód, upewnij się, że czerwone i czarne (dodatnie/ujemne) wyjścia odpowiadają wejściom głośnika.

Po wykonaniu tych czynności jesteś gotowy do kalibracji amplitunera i dostrojenia głośników do swojego pomieszczenia. Po dostrojeniu głośników będziesz mógł cieszyć się całą swoją biblioteką muzyczną na nowo!

Wnioski końcowe

Ponownie celem było omówienie funkcjonalności wejść i wyjść. Istnieje wiele czynników, które odgrywają rolę w naturze audio i wideo. Te cechy jakościowe obejmują zakres od materiału źródłowego, do urządzenia źródłowego, rodzajów używanych kabli, ogólnej mocy i przetwarzania odbiornika i wreszcie telewizora i głośników, które wybierzesz.

W związku z tym, rozwiązania można znaleźć dzięki umiejętności upraszczania opcji. W końcu chodzi o to, aby wybrać opcje wejścia i wyjścia, których zamierzasz użyć i zignorować resztę. Jeśli potkniesz się i przewrócisz o kable lub zgubisz się podczas zakładania kabli na głośniki i amplituner, zadzwoń do nas. Chętnie pomożemy Ci rozplątać bałagan i wyprowadzimy Cię z lasu.

ŹRÓDŁA: 1. Pro Tools 6 dla Macintosh i Windows (2nd ed.).

Leave a reply