Recenzja RHA CL1 Ceramic: drobiazgowe maluchy

Dawno nie miałem słuchawek, których po prostu nie mogę zrozumieć. Oni po prostu mnie nie rozumieją, to wszystko! Jednak ich cena i producent nie pozwolili mi odejść, a musiałem jeszcze zrozumieć ich smak. I wiecie, słyszałam już wszystkie uroki tych maluchów, a teraz chcę Wam opowiedzieć o ich niesamowitym czystym dźwięku.

Zawartość opakowania

Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że RHA to po prostu dobrzy ludzie - zawsze starają się jak najlepiej uzupełnić swoje słuchawki. W zestawie z CL1 znajdują się: zbalansowany kabel Mini XLR, klasyczny adapter jack 3,5 mm, 6,3 mm, 11 par dodatkowych poduszek na uszy (Comply jest jedną z nich), kołek do ubrań, etui i ściereczka do czyszczenia.

Projekt

Nie ma szczególnych różnic zewnętrznych w stosunku do RHA T20 i T10, ale najważniejsza jest zmiana materiału, z którego wykonano kubki. Teraz nie jest to już metal, ale chromowana ceramika, która wygląda niesamowicie. Oprócz zachwycającego wyglądu, dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba się martwić o zarysowania, gdyż jest to ceramika, która dobrze opiera się takim rzeczom. Nie radziłbym jednak upuszczać słuchawek na podłogę - może się to skończyć jak z ceramicznymi nożami (połamią się).

W uszach RHA CL1 wyglądają jak typowe profesjonalne IEM-y, ale z pewnym twistem, który wynika z błyszczących miseczek.

Zworka na skręconym, odłączalnym kablu oraz gniazdo proste wykonane są z metalu. Budowa i dobór materiałów jest na najwyższym poziomie - to naprawdę model z najwyższej półki.

Ergonomia

Pomimo tego, że mamy do czynienia z typowo audiofilskim modelem, którego większość osób raczej nie wybierze do codziennego słuchania, to są to bardzo wygodne słuchawki. Dzięki dopasowaniu zausznemu możesz wykonywać dowolną czynność bez obawy, że miseczki wypadną z uszu. Jedyne, co trzeba wziąć pod uwagę, to nieustępliwość linki, która będzie się czepiać ubrania, gdy będziemy chcieli przeprowadzić ją np. pod bluzą.

Dźwięk

Na pudełku jest wyraźnie napisane - Do użytku ze wzmacniaczami. I to jest dobre miejsce, żeby zacząć. Żadnych iPhone'ów czy innych smartfonów jako źródła, impedancja wynosi 150 omów, a czułość 89dB. Warto używać przynajmniej odtwarzaczy na poziomie FiiO X5 II, Astell&Kern Jr i wyżej - a te lepiej uzupełnić wzmacniaczem. Tak więc dla mnie dźwięk FiiO X5 II wydawał się bardzo nudny w połączeniu z RHA CL1 Ceramic, Astell&Kern Jr mają nieco lepszy, ale jeszcze nie taki poziom, by powiedzieć - tak, to jest to!

Gdy dołożyłem wzmacniacz FiiO A5 oba odtwarzacze zagrały doskonale i pokazały po prostu hipnotyzujący obraz ze słuchawkami. Samo brzmienie przypominało mi stare, dobre kaloryfery izodynamiczne, które uderzały cię po głowie szaloną szczegółowością, ale też bardzo ostrym i wyrazistym brzmieniem, co w dzisiejszym świecie nie każdy by docenił.

Jeśli chcesz usłyszeć referencję, coś, z czym pracują inżynierowie dźwięku, posłuchaj RHA CL1. Osiąga to brzmienie dzięki podwójnemu przetwornikowi składającemu się z zaprojektowanego na zamówienie przetwornika i ceramicznej płytki, która generuje szczegóły w wysokich tonach.

Idealnie, z jeszcze poważniejszymi źródłami i wzmacniaczami dla tych słuchawek, patrzysz na jedne z najbardziej autentycznych i szczerych modeli w ostatniej pamięci. Nie spodziewajcie się tutaj dużo basu czy zbitki w innych częstotliwościach. Tu mamy prawdę.

Mimo że mamy przed sobą półotwartą konstrukcję, izolacja akustyczna jest znakomita. Po zastosowaniu poduszek nausznych Comply staje się to idealne, a dźwięk, przy okazji, staje się nieco bardziej miękki (tu jakieś oszustwo dla Ciebie).

Wniosek

W RHA zakochałem się od czasu genialnych MA750, które urzekły mnie swoim brzmieniem za taką cenę. Teraz czeka nas topowy segment i najbardziej zaawansowany model od RHA. I czy rzeczywiście jest on najlepszy? Tak, to są przepiękne słuchawki douszne. Wymagają one jednak sporej finezji w postaci dobrego źródła i wzmacniacza, inaczej zakup takich słuchawek jest po prostu bez sensu. Za tak straszne naturalne brzmienie, wygląd, ergonomię, opakowanie i oryginalność (ceramika na zewnątrz i wewnątrz) - daję tym słuchawkom maksymalną ocenę i gorąco polecam do zakupu!


Maxim Spivak

Specjalnie dla Portativ.ua