Najważniejsze zasady użytkowania sprzętu audio - Część II

użytkowanie sprzętu audioOchrona sprzętu audio przed wodą jest chyba sprawą dość oczywistą dla większości z nas. Nie wolno nam ustawiać takiego sprzętu w miejscach, gdzie jest on narażony na zalanie lub nawet zbyt wysoką wilgoć. Chronić należy zarówno wnętrze sprzętu jak i końcówki kabli, szczególnie kabla zasilającego.

Na rynku dostępne są urządzenia o podwyższonej odporności na uszkodzenia związane z zalaniem – są one oznaczane kodem IP. W przypadku zwykłego, domowego sprzętu audio dość ciężko jednak jest znaleźć takie zabezpieczenia. Spore ryzyko pojawienia się takiej wilgoci istnieje w przypadku, kiedy na początku wiosny wnosimy zimne urządzenia do ciepłych pomieszczeń. Wówczas na układach elektronicznych może kondensować się woda, co prowadzi do powstawania na nich nadmiernej wilgoci. W związku z tym przed włączeniem takiego urządzenia należy pozostawić je przynajmniej na kilkadziesiąt minut, aby mogło ono "przestawić" się na nową temperaturę. W taki sposób urządzenie nieco się ogrzeje, zaś cała wilgoć wyparuje.

Bardzo ważny jest także odpowiedni sposób wykonywania połączeń – należy robić to przede wszystkim na wyłączonym sprzęcie. Dobrze jest również zachować odpowiednią kolejność, która zapewni nam maksymalne bezpieczeństwo. Na samym początku podłączamy zatem kable pomiędzy wybranymi urządzeniami audio, następnie kolumny do wzmacniacza, zaś na samym końcu – przewody zasilające do gniazdek. Zanim podłączymy przewody zasilania musimy sprawdzić, czy wszystkie włączniki poszczególnych urządzeń znajdują się w pozycji wyłączonej – "0" albo "OFF". W miarę możliwości powinniśmy podłączać wszystkie kable zasilające do jednego gniazdka; należy unikać podłączania współpracujących ze sobą urządzeń do zbyt oddalonych od siebie gniazdek.

eksploatacja sprzętu audioMusimy zachować także odpowiednią kolejność włączania oraz wyłączania poszczególnych urządzeń. Kiedy już wszystkie z nich będą odpowiednio ze sobą połączone i zasilane właściwymi kablami, będziemy mogli przystąpić do ich włączania. Najpierw musimy sprawdzić, czy regulator głośności jest ustawiony na poziom zbliżony do jego minimum. Włącznie należy zaczynać od źródła i posuwać się w tej kolejności, w jakiej płynie sygnał płynie do kolumn. Czasami okazuje się, że liczba naszych urządzeń audio przewyższą ilość dostępnych gniazd połączeniowych. Problem ten można rozwiązać poprzez zastosowanie specjalnego rozgałęźnika. W większości przypadków wiąże się to z pewnym ryzykiem, przez co dobrze będzie tego unikać. Sytuacja, w której dwa wzmacniacze są podłączone do jednego źródła zasilania jest o wiele bezpieczniejsza. Jeśli zatem nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na ten temat i sytuacja nie zmusza nas do tego, to lepiej będzie nie eksperymentować z podłączaniem poprzez rozgałęźnik dwóch różnych źródeł zasilania do jednego wejścia we wzmacniaczu.